Yunus Nadi Ödülleri'nin kazananları belli oldu

Şiir, öykü, roman, sosyal bilimler araştırması, karikatür ve fotoğraf olmak üzere altı dalda dokuz isim 2019 Yunus Nadi Ödülleri'ne değer görüldü

02 Ekim 2019 13:38

Bu yıl 74’üncüsü düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’ne değer görülen isimler açıklandı. Şiir, öykü, roman, sosyal bilimler araştırması, karikatür ve fotoğraf olmak üzere altı dalda dokuz ismin ödüle değer görüldüğü yarışmanın ödül töreni 18 Ekim 2019 Cuma günü saat 20:00’da, Beşiktaş Belediyesi Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde yapılacak. Ödül töreni sırasında Denizhan Özer’in küratörlüğünü üstlendiği ve Cumhuriyet Vakfı’nın yararına düzenlenen 74’üncü Yıl Resim Sergisi'nde gezilebilecek.

2019 Yunus Nadi Ödülleri’nin “Şiir” dalında Ataol Behramoğlu, Muzaffer İlhan Erdost, Doğan Hızlan, Turgay Fişekçi ve Eray Canberk’ten oluşan seçici kurulu tarafından, ödülün İlhan’ın Paltosu Kanlı kitabıyla Âba Müslim Çelik ve Kırgın Karnaval kitabıyla Hakan Savlı arasında paylaştırılmasına karar verildi.

“Öykü” dalında, Hikmet Altınkaynak, Sezer Ateş Ayvaz, Seval Şahin, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Murat Yalçın’dan oluşan seçici kurul ise ödülü Poz adlı kitabıyla Banu Özyürek ve Gülsün, Agavni. Zilha adlı kitabıyla Tomris Alpay arasında paylaştırdı.

“Roman” dalında, Adnan Binyazar, İrfan Yalçın, Konur Ertop, Asuman Kafaoğlu Büke ve Zeynep Aliye’den oluşan seçici kurul ödülün Işık Ülkesinden adlı kitabı ile Zeynep Göğüş’e verilmesini değer gördü.

Seçici kurulu Prof. Dr. Rona Aybay, Dr. Alev Coşkun, Prof. Dr. Emre Kongar, Prof. Dr. Ahmet Mumcu ve Doç. Dr. Deniz Yıldırım’dan oluşan “Sosyal Bilimler Araştırması” dalında ödülün sahipleri ise “Yeni Osmanlıcılık-Hınç, Nostalji, Narsisizm” adlı araştırma dosyasıyla Nagehan Tokdoğan ve “Fatih-Başakşehir, Muhafazakâr Mahallede İktidar ve Dönüşen Habitus” adlı araştırma dosyasıyla İrfan Özet oldu.

Seçici kurulu Metin Peker, Kamil Masaracı, Muhittin Köroğlu, Zafer Temoçin, Akdağ Saydut ve Murat Sayın’dan oluşan “Karikatür” dalındaki ödül Fethi Gürcan Mermertaş’ın karikatürü kazanırken İsa Çelik, Coşkun Aral, Garbis Özatay, İbrahim Yıldız ve Dr. Ersin Turan’dan oluşan seçici kurul tarafından belirlenen “Fotoğraf” dalındaki ödülün sahibi de Murat Ayneli oldu. (K24)