Ayşe Acar | Göç Hikâyeleri

acarayse@yahoo.comTwitterWebsite

TARİH

22 Eylül 2021

Sıradan insanların dünyayı değiştirme öyküsü: Greenpeace 50 yaşında

Bu hafta 50 yıl öncenin Vancouver’ındayız, öğrenci, gazeteci, ekolojistlerden oluşan 12 kişi ile birlikte, eski bir balıkçı teknesine atlayıp Alaska'da gerçekleşecek nükleer bomba testini durdurmak için yola çıkıyoruz. Greenpeace’in ilk yolculuğuna...

Devamını Oku

TARİH

15 Eylül 2021

Hepimiz hareketin torunlarıyız

O sıradan bir kukla değil. Misyonu mültecilerle ilgili ön yargıları kırmak, korkuyla değil kutlamayla karşılanmalarını sağlamak ve başı dik, onurla yürümek.

Devamını Oku

TARİH

08 Eylül 2021

Duyguları yemek olarak pişirmek

Man, kapalı toplumlardan gelenlerin, savaşta büyüyenlerin bile ilk başlarda zorlansalar da, çaba harcayarak geldikleri ülkeye nasıl adapte olabileceklerine dair ilham veren, kadın dayanışmasıyla güç veren ve sıcacık tarifleriyle kalp ısıtan bir roman.

Devamını Oku

TARİH

01 Eylül 2021

Pandemide okullu olduk, sınıfları doldurduk

Aşılı velilerle aşısız veliler Whatsapp gruplarında tartışadursun, halk “Turizmcilerin aşılanması zorunlu, öğretmenlerin niye değil?” diye hesap soradursun, okullar 6 Eylül’de açılıyor. Bu hafta Türkiye’de ve Kanada’da okulların nasıl açıldığını yazdım.

Devamını Oku

TARİH

25 Ağustos 2021

2021 yazında havaalanı trendleri

Kanada’ya kimler girebiliyor, girerken ne isteniyor, maceralarla dolu havaalanında sizi adım adım neler bekliyor?

Devamını Oku

TARİH

18 Ağustos 2021

Öteki dünya

Sürekli bir yas halinde olduğumuz, başımızı dik tutmakta zorlandığımız şu günlerde 'Öteki dünya'dan, toprağın altındaki hayattan güç alıyorum. Bu hafta Kanadalı Ekolojist Susan Simard'ın ağaçların sosyal varlıklar olduğunu söyleyen araştırmasını yazdım.

Devamını Oku

TARİH

11 Ağustos 2021

Yandık, yandık ah ki ne yandık!

Doğru bildiğimiz yanlışlar, çaresizlik ve bıkkınlık hissi, Yalancı Çoban hikâyesi, provokasyon, güven kaybı, kaos derken bu savaşın kazananı olmadı, kaybedeni ise ağaçlar, tarlalar, evler, masum hayvanlar, insanlar oldu.

Devamını Oku

TARİH

28 Temmuz 2021

Bazı 3-0’lar çok güzel

A Milli Kadın Voleybol Takımı’mız Tokyo Olimpiyatlarına müthiş başladı. Ama milletçe altın madalya almış kadar sevinmemizin nedeni sportif başarıdan çok daha fazlasıydı.

Devamını Oku

TARİH

14 Temmuz 2021

Haydi şimdi bütün eller havaya

Türkiye'nin tatil yörelerinde Covid-19 bitmiş gibi bir hava var. Euro 2020 finalinde statta 60 bin kişi vardı. Olması gereken ne, gerçekte neler oluyor?

Devamını Oku

TARİH

07 Temmuz 2021

Ya içindesindir çemberin, ya da dışında yer alacaksın

İstanbul seyahatime son anda Kanadalı arkadaşım eklenince, yıllardır yaşadığım küçük çemberin içinden çıktım ve kendi şehrimde turist oldum. İstanbul’un bir çember içinde yaşanmayacak kadar güzel ve egzotik, bir o kadar yorucu olduğunu tekrar hatırladım.

Devamını Oku

TARİH

30 Haziran 2021

Memlekette inecek var

İki sene sonra ilk kez havaalanına gittik, uçağa bindik ve memlekette indik. Bu hafta uçuş öncesi ve sonrası yaşadıklarımı yazdım

Devamını Oku

TARİH

23 Haziran 2021

Dilşad Budak: Hangi kimliğime dönsem yakılıyordum

Almanya'da büyüyen ve yıllar sonra evlenerek Türkiye'ye dönen Dilşad Budak Sarıoğlu'nun gerçek yaşam öyküsünün anlatıldığı sahne performansı Türkland, göç, aidiyet ve Türk-Alman ilişkilerine ışık tutuyor

Devamını Oku