TARİH

16 Ocak 2022

Bebeler üzerinden politika

"Bütün imam hatipler kapatılsın…" ile "Bir velet öldü diye cemaatleri mi kapatacağız…" çığlıkları arasında Enes Kaya, Hatay'da sessiz sedasız toprağa verildi. Koca koca insanlar tek bir yeni cümle kurmadan, gencecik hayatlar üzerinden eteklerindeki taşları birbirlerine fırlatmaya devam ediyorlar. Milli sporlardan biri bu

Devamını Oku

TARİH

09 Ocak 2022

Hep dargın hep dargın, nereye kadar?

İstanbul'da 1963'te ilk belediye başkanlığı seçimleriyle işbaşına gelen Haşim İşcan'dan bu yana bu kent neler gördü neler geçirdi. Merkezle yerel çatışması hiç bitmedi, biteceğe de benzemiyor

Devamını Oku

TARİH

02 Ocak 2022

Otoriterlik, ucuzluk ve Sütlü Nuriye

İktidar ve muhalefet için farklı anlamlar taşıyan ve son zamanlarda sıklıkla kullanılan "geliyor gelmekte olan" sloganıyla 2021'i bitirip 2022'ye girdik. İlk gelen elektrik ve doğal gaz zammı oldu. Söylenenlere bakılırsa, bir başka gelmekte olan da maliyenin sopası. O sopa geçmişte de vardı, bakalım yenilikleri neler olacak?

Devamını Oku

TARİH

19 Aralık 2021

Fevkaladenin fevkinin ihtişamlı yolculuğu

2022 Şubat ayında ilk zamlı maaşlar alındığında yeniden alevlenmek üzere, bir kez daha asgari ücret tartışmaları geride kaldı. Enflasyon oranının resmi ve gayrı resmî oranları, fırlayan döviz fiyatları, Merkez Bankası'nın neye yaradığı bilinmeyen döviz satışı, uzayıp giden kuyruklar derken temel soru ortada duruyor: İyi de bulaşıkları kim yıkayacak?

Devamını Oku

TARİH

12 Aralık 2021

Hak yerim, yediririm!

Türkiye'de insan hakları eğitiminin verilememesinin en büyük nedeni, Yerli Malı Haftası. 1940'larda basit bir takvim hatası yapılmasaydı, bugün Batı bizi bir konuda daha kıskanıyor olacaktı.

Devamını Oku

TARİH

05 Aralık 2021

Geldi İsmet, kesildi kısmet!

Alıştığımız şeyler oldu geçen hafta: Döviz dalgalandı, Merkez Bankası döviz sattı, yeni bir maliye bakanı atandı vs. Bunlar tamam da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kurmaylarının, üzerimizde, yeni bir ekonomik modelin "deneneceği"ni söylemeleri çok tedirgin ediciydi. Kobaylık süremizin beş ay olacağı açıklandı ama bu model bizim yerimize önce bir laboratuvarda ya da ne bileyim sanal ortamda denense daha iyi olmaz mıydı? Üstelik ta 50'li yıllardan kalma böyle bir deney aleti de var ellerinde.

Devamını Oku

TARİH

28 Kasım 2021

Boji adli, Yakup siyasi suçlu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, "koltuğun üzerindeki dışkı" videosunu yayınladı da Boji, teknoloji sayesinde sonsuza kadar barınağa kapatılmaktan paçayı kurtardı. 1968'de aynı teknoloji olsaydı, belki siyasi suçlu olarak gözaltına alınan Papağan Yakup da hapisten kurtulur, gösteri dünyasındaki görevine devam edebilirdi.

Devamını Oku

TARİH

21 Kasım 2021

Her yayın yönetmeninin rüyası

Cumayı cumartesiye bağlayan gece Resmî Gazete'nin internet sitesi yoğun giriş nedeniyle çöküp, bir saat on dakika devre dışı kaldı. Demek ki, Resmî Gazete ilk çıktığı günlere, 1830'lardaki haline dönse, bırakın Türkiye'nin, dünyanın en çok satan gazetesi olma potansiyeline sahip

Devamını Oku

TARİH

14 Kasım 2021

Pokemon, DP'li ayna ve yedirtmem psikolojisi

Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas'ın "CHP kapatılsın, bazı siyasetçiler de tıpkı geçmişteki 150'likler gibi sürgüne gönderilsin" mealindeki köşe yazılarıyla başladık haftaya. Olay tam ciddiyetle konuşulmaya başlayacakken aniden Sedat Peker girdi sahneye ve rol çaldı. Barlas'ın Özal döneminde kazandığı "liboş" lakabına bir yenisi daha eklendi böylece: Pokemon surat.

Devamını Oku

TARİH

07 Kasım 2021

Güvenlik, statü ve fani dünya işleri

İtibardan tasarruf olmaz ama içinde bulunduğumuz çağın en kritik BM İklim Değişikliği Konferansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın güvenlik saplantısı ve fonfirikli otomobil tutkusuna kurban gitti. Dökük Amerikan hibelerinden milyon dolarlık makam araçlarına, kısaca, nerdeeen nereye!

Devamını Oku

TARİH

24 Ekim 2021

Nazar etme ne olur, çalış senin de olur!

“Rekor” sözcüğü insanda pozitif duygular uyandırsa da Türkiye haftayı, dolar/TL oranını tüm zamanların en yüksek seviyesiyle kapatınca çoğunluk şallak mallak ortada kaldı. İlkokul çocuğunun bile ekonomiste dönüştüğü ülkede eski günleri özlememek mümkün değil, hiç değilse spekülasyonlar, komisyonlar kapalı kapılar arkasında ayarlanır, halka sadece “hayat çok pahalı” demek kalırdı.

Devamını Oku

TARİH

17 Ekim 2021

İstifa ya da görevden alma… Neyse ne!

Göreve gelmeleriyle görevden alınmaları/aflarını istemeleri arasında geçen süre gittikçe ışık hızına yaklaşan Merkez Bankası (MB) başkanlarına bürokratlar da eklendi. Faiz ve enflasyon kıskacında devam eden operasyonlar, Demokrat Parti ile MB ve Hazine bürokratlarının enflasyon var mı yok mu savaşına rahmet okutuyor.

Devamını Oku