Haberler

Cumartesi Anneleri'ne Galatasaray Lisesi önünde polis müdahalesi

25 Haziran 2022 12:18

Yıllardır kayıp yakınları için İstiklal Caddesi'nde Galatasaray Lisesi'nin önünde toplanan Cumartesi Anneleri, yasaklamanın ardından bugün Taksim’de bir araya geldi.

"Cumartesi Anneleri" Twitter hesabından, “Evlatları, yakınları güvenlik güçleri tarafından gözaltında kaybedilen aileler ve hak savunucuları olarak yürüttüğümüz hakikat ve adalet mücadelemizin 900. haftasında Galatasaray’dayız” açıklaması yapıldı.

Galatasaray lisesi önüne gelen Cumartesi Anneleri, polis barikatıyla karşılaştı. TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın da destek verdiği Cumartesi Anneleri’ne polis müdahale etti.

Eren Keskin ve Öztürk Türkdoğan gözaltına alındı

Avukat Erselan Aktan, sosyal medya hesabından Cumartesi Anneleri'nin Galatasaray Lisesi önündeki eyleme yapılan polis müdahalesi sonrası  İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin ve avukat Öztürk Türkdoğan'ın kelepçelenerek gözaltına alındığını duyurdu. Polis koridoru oluşturularak gözaltına alınanlara kelepçe takılmasına HDP, TİP ve CHP milletvekilleri tepki gösterdi.

Cumartesi Anneleri, gözaltına alınan kişilerin isim listesini sosyal medyadan paylaştı. O isimler şöyle; Öztürk Türkdoğan, Eren Keskin, Gülseren Yoleri, Maside Ocak, Jiyan Tosun, Besna Tosun, Hasan Karakoç, İkbal Eren, Mikail Kırkbayır, Ali Ocak, Hanife Yıldız, Arat Dink.

Gazetecilere polis müdahalesi

Cumartesi Anneleri'ne Galatasaray Lisesi önünde müdahale eden polis, haber takibi yapmak isteyen gazeteciler Pınar Gayıp, Zeynep Kuray, Eylem Nazlıer, Fatoş Erdoğan'ı darp etti. Polisin gazeteci Zeynep Kuray'ı abluka dışına çıkarmaya çalışmasına TİP Milletvekili Ahmet Şık müdahale ederek engel olmaya çalıştı. O anlar kameralara böyle yansıdı.

Video: Emre Orman

900. hafta açıklaması polis barikatlarının önünde okundu

Cumartesi Anneleri 900. hafta açıklamasını HDP Milletvekili Züleyha Gülüm okudu. 

Serbest bırakılan İHD Eş Başkanları İHD önünde alkışlarla karşılandı

Cumartesi Anneleri'nin Galatasaray Lisesi önünde yapmak istediği 900. hafta basın açıklamasına polisin müdahalesi sonrası gözaltına alınan Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucuları, İHD Eş Genel Başkanları Eren Keskin ve Öztürk Türkdoğan serbest bırakıldı. İstanbul Şubesi önünde Cumartesi anneleri, Keskin ile Türkdoğan alkışlarla karşılandı.

TIKLAYIN | Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan İHD Eş Başkanları Keskin ve Türkdoğan İHD önünde alkışlarla karşılandı

Ne Olmuştu?

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Cumartesi günü İstanbul Taksim'de bulunan Galatasaray Meydanı'nda toplanan Cumartesi Anneleri'ne 25 Ağustos 2018’de polisler tarafından biber gazı ve plastik mermiyle müdahale edilmişti. 700’üncü haftasına denk gelen bu müdahalenin ardından meydan polis bariyerleriyle çevrilerek, eylemler yasaklanmıştı.