Dünya

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye ile görüş ayrılıklarımız olabilir ama Türk ve Yunan halkları dosttur

12 Şubat 2023 22:23

ATİNA-

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, geleneksel yılbaşı çöreğini kesme töreninde Türkiye’deki depremlere değindi.

Konuşmasının başında Deprem bölgesine giden Yunan itfaiye komandolarıyla Türk AFAD ekiplerinin bir kız çocuğunu işbirliği ile enkazlardan birlikte çıkarmasını örnek gösteren Miçotakis: “Ülkemiz 1999 depremlerinde yaptığı yardımlar gibi şimdi de doğal olarak yapması gereken yardımları yaptı ve her zaman bunu yapmaya devam edecektir. Elimizdeki bütün yardımın güçlerini Türk makamlarının hizmetine sunduk. Cumhurbaşkanı  Erdoğan’a bu zor ve acı günlerde her türlü yardımı vermeye hazır olduğumuzu söyledim. Türkiye ile görüş ayrılıklarımız olabilir ama Türk ve Yunan halkları dosttur. Bu dostluk , tüm ülkede açılan yardım kampanyalarından da bellidir.”dedi.

Depremlerin yol açtığı zararı büyük bir felaket olarak nitelendiren Miçotakis, Türkiye’nin acılarını paylaşıyoruz dedi ve Türk-Yunan ilişkilerinin geleceğinden ümitli olduğundan söz etti.

Yunan yayın organları da Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Adana ziyareti süresinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile samimi  kucaklamasını ön plana çıkardılar ve karşılıklı yaptıkları iltifatlı açıklamalara ağırlık verdiler. Haber yorumlarında ise depremler sayesinde “iki ülke ilişkilerinin uzun bir süre olumlu yönde gelişeceği” tahminlerinde bulundular.

TIKLAYIN - Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, depremden etkilenen Adana'da