Dünya

Trump’ın Suriye kararına partisinden karşı çıkış

Cumhuriyetçi Senatör Graham, Suriye'den çekilme kararının geri alınması için Senato'ya önerge sunacak

07 Ekim 2019 16:45

T24 Dış Haberler

ABD Başkanı Donald Trump'ın ilk olarak aylar önce aldığı ve bugün yeniden tekrarladığı Suriye'den temelli çıkma kararına partisinden itiraz geldi. Trump'ın Senato'daki en büyük destekçilerinden biri olan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, kararı ‘fevri' olarak nitelendirdi ve geri alınması için önerge sunacağını söyledi.

‘Fox & Friends' isimli programda konuşan Graham, “Umarım bunun benim fikrime göre ne kadar dar görüşlü ve sorumsuz bir karar olduğu konusunda net olabilmişimdir" dedi. IŞİD'in mağlup edilmediğini kaydeden Güney Carolina Senatörü, bunun aksinin Trump yönetimi tarafından söylenen ‘en büyük yalan' olduğunu savundu.

Graham, Senato'ya Trump'ın Suriye'den çekilme kararına karşı çıkan ve bu kararın geri alınmasını amaçlayan bir önerge sunacağını ve her iki partiden de güçlü destek beklediğini sözlerine ekledi.

"Bu karar Türkiye'nin ABD Kongresi'yle ilişkilerini yok edecek, Kürtlerin terk edilmesi ABD'nin onurunda bir leke olacak"

Kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada da, Trump'ın kuzey Suriye ile ilgili kararının detaylarını bilmediğini ancak basına yansıyanların doğru olması halinde bunun ‘cehenneme giden yolun taşlarını döşemek' anlamına geldiğini söyledi.

Graham, alınan kararın şu anlamlara geldiği yorumunda bulundu:

-IŞİD'in geri dönüşünü garanti altına alacak.

-Kürtleri Esad ve İran'la işbirliği yapmaya zorlayacak.

-Türkiye'nin ABD Kongresi'yle ilişkilerini yok edecek.

-Kürtlerin terk edilmesi ABD'nin onurunda bir leke olacak.

İran'ı 'kışkırtacağı' kuşkusu

Başka bir Cumhuriyetçi Parti Senatör Marco Rubio, partisinin dış politika anlayışına saygı duyduğunu belirtirken, Beyaz Saray'ın eylemini kınadı ve İran'ı ABD ile artan gerginliklerin ortasında 'kışkırtacağı' konusunda uyardı.

Rubio, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

"Suriye'deki geri çekilme hakkındaki raporlar doğruysa, Trump yönetimi etkisi Suriye'nin çok ötesinde olacak ciddi bir hata yaptı. Yönetim, İran'ın Suriye yönetimine ilişkin görüşünü, ardından da İran'ın daha tehlikeli olacak bölgesel savaşı tetikleyebilecek düşmanca tutumunu artırmaktan vazgeçtiğini doğrulaması gerekiyordu."

"Türkiye bizim dostumuz değildir"

Trump yönetiminin eski Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley de "Müttefiklerimizin arkamızda olmalarını bekliyorsak, her zaman onların arkasında olmalıyız. Suriye’de IŞİD'e karşı mücadelemizde Kürtler etkili oldu. Onları ölüme terk etmek büyük bir hatadır" derken "Türkiye bizim dostumuz değildir" etiketini kullandı.

AFP'nin haberine göre, üst düzey Cumhuriyetçi Senatörler, ABD'nin Suriye'den aceleci bir şekilde çekilmesinin Rusya ve İran'a fayda sağladığı yönünde ikazda bulundu.