Kültür-Sanat

Troya'ya ziyaretçi akını

ÇANAKKALE, (DHA)- KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı'nca, Troya Antik Kenti’nin Anadolu'nun kadim değeri olarak dünyaya tanıtılması için uluslararası çalışma başlatıldı

21 Mayıs 2018 18:19

ÇANAKKALE, (DHA)- KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı\'nca, Troya Antik Kenti’nin Anadolu\'nun kadim değeri olarak dünyaya tanıtılması için uluslararası çalışma başlatıldı. 2018 Troya Yılı\'nın ilk dört ayında ziyaretçi sayısı önceki yılın 2 katına çıkarak 142 bin 519 oldu.
Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20\'nci yıl dönümü ve Avrupa\'da Kültür Mirası Yılı ilan edilmesi nedeniyle 2018, ‘Troya Yılı’ ilan edildi. \'2018 Troya Yılı\' boyunca Çanakkale, uluslararası işbirlikleri ve kültür, sanat, bilim ve spor etkinlikleriyle dünyanın buluştuğu bir merkez oluyor.
Çanakkale Valiliği öncülüğünde talep edilen, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından resmi olarak ilan edilen \'2018 Troya Yılı\' boyunca, Troya Antik Kenti başta olmak üzere, tüm bölgenin kültürel, doğal, tarihsel değerleri tanıtılmaya devam edecek.
2018 TROYA YILI’NDA ZİYARETÇİ SAYISI 2 KATINA ÇIKTI
Çanakkale’ye ve Türkiye’ye turizm alanında büyük katkı sunması hedefi ile başlatılan \'2018 Troya Yılı\' etkinlikleri kapsamında yürütülen çalışmalarda, olumlu dönüşler alınmaya başladı. Dünyanın dört bir yanında ve Türkiye’deki bütün fuarlarda tüm detaylarıyla tanıtılan Troya Ören Yeri’ni; turnike geçiş istatistiklerine göre 2017 yılının 1 Ocak-30 Nisan tarihlerini kapsayan ilk dört ayında, 76 bin 15 kişi ziyaret ederken, 2018 yılında aynı tarihlerde Troya’yı 142 bin 519 kişi ziyaret etti.
ÇANAKKALE ZİYARETÇİLERİ AĞIRLAYACAK
Öncelikli hedefi, Troya’nın bir Anadolu medeniyeti olduğunu vurgulamak ve tüm dünyaya Troya Efsanesi’ni tanıtmak olan 2018 Troya Yılı, hem yurt içinden hem de yurt dışından misafirlerini ağırlamayı sürdürüyor. 2018 Troya Yılı’nın tüm dünya ülkelerine duyurulması için çalışmalar yürüten Çanakkale Valiliği ve 2018 Troya Yılı Koordinasyon Merkezi yetkilileri, dünyaca ünlü turizm fuarlarına katılım göstererek, Troya Antik Kenti başta olmak üzere Çanakkale’nin tüm destinasyon merkezlerini tanıtıyor.
2018 Troya Yılı kapsamında Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde ve koordinasyonunda, yerelde ise Çanakkale Valiliği koordinasyonunda yeni gezi rotaları açılıyor, yıl boyu global ölçekte birbirinden farklı kültür, sanat, bilim ve spor etkinlikleri yürütülüyor.
2018 Troya Yılı ilan edildiği günden bu yana; Uluslararası Homeros Edebiyat Festivali Yazarlar Buluşması, Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali, Uluslararası Çanakkale Bisiklet Festivali, Uluslararası Troya Kazı ve Araştırma Arkeometri Sempozyumu, dünyaca ünlü Dostluk ve Barış Rallisi Europa-Orient Rallye Troya Etabı başta olmak üzere uluslararası çapta ev sahipliği yaptığı etkinliklerle Çanakkale adından söz ettirdi.
Bugüne kadar global düzeyde katılım ve ziyaretin olduğu Troya Yılı etkinliklerini; Çanakkale Proje Pazarı, Troya Yemekleri Festivali, Homeros Okumaları, Uluslararası Troya Yelken Yarışması, Açık Su Yarışı, Troya Atı Kısa Film Festivali, Motor ve Yelken Yarışları, Camp Of Troy, Resim ve Fotoğraf Sergileri, Müzik Dinletileri başta olmak üzere uluslararası ölçekli birçok kültür, sanat, edebiyat, bilim ve spor etkinliği takip edecek. Herkesi kucaklayacak bu etkinlikler ile dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin Türkiye’de ve Çanakkale\'de buluşması sağlanacak.
TROYA MÜZESİ AÇILIYOR
2018 Troya Yılı’nın Türkiye turizmine en kalıcı katkısı ise Troya Müzesi olacak. Troya Ören Yeri girişinde 100 dönüm arazi üzerinde yaklaşık 10 bin metrekare kapalı alan üzerinde Troya Müzesi açılacak. Dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzesi örneklerinden biri olacak Troya Müzesi’nin mimari projesi, uluslararası saygın bir jüri heyeti tarafından 150’den fazla proje arasından seçildi.
Türkiye ve dünya kültür mirası için oldukça önemli bir değere sahip olan Troya’nın,  Troya Müzesi ile uluslararası bir farkındalık üretilerek dünya gündeminde yer alması amaçlanıyor. 5 bin yıllık tarihin efsane ve mitlerine ev sahipliği yapacak Troya Müzesi, Doğu ve Batı kültürlerini Çanakkale’de buluşturarak Troya medeniyetini dünyaya tanıtacak.

FOTOĞRAFLI

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir