Koronavirüs

Slovakya, Sputnik V aşısına onay veren ikinci AB ülkesi oldu

01 Mart 2021 23:09

Slovakya, Rusya tarafından yeni tip Koronavirüs'e (Covid-19) karşı geliştirilen Sputnik V aşısına onay veren ikinci Avrupa Birliği (AB) ülkesi oldu.

Koronavirüs salgını tüm dünyada yayılmaya devam ederken, Rusya tarafından geliştirilen Sputnik V aşısına bir ülke daha onay verdi. AB üyesi olan Macaristan'ın ardından Slovakya, Rus aşısına onay veren ikinci AB ülkesi oldu.

Slovakya Başbakanı İgor Matoviç yaptığı açıklamada, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından Sputnik V aşısının onaylanmasını beklemeden ülkesinin aşıyı onayladığını duyurdu. AB'ye mesaj vererek aşı onayında kaybedecek zamanlarının olmadığını ifade eden Matoviç, "Avrupa İlaç Ajansı tarafından tescil edilmesini beklemeden Rusya'dan Sputnik V aşısının alımına başladık, çünkü kaybedecek zamanımız yok. Ülkede aşı kıtlığı var. Her gün Covid-19 yüzünden onlarca vatandaşımız ölüyor. Bu alım, ülkedeki aşılama sürecini hızlandırmaya yardımcı olacak" dedi.

AB ülkelerinden Sputnik V talebi

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) CEO'su Kirill Dmitriev yaptığı açıklamada, "AB ülkelerinden ulusal ajanslarının incelemelerine dayalı olarak Sputnik V'i doğrudan kendilerine sağlamamız için çok sayıda talep aldık. Bunu yapmaya ve ocak ayında başlattığımız sıralı inceleme prosedürüne göre EMA ile çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Sputnik V dünyada 39 ülkeden onay aldı

RDIF tarafından yapılan açıklamada ise, "Slovakya, Rus Koronavirüs aşısı Sputnik V'yi tescil etti. Slovakya, Sputnik V aşısının kullanımına onay veren dünyanın 39'uncu ve AB'nin ikinci ülkesi oldu" denildi.

Rusya'nın Sputnik V aşısını tescil eden ülke sayısı 39'a ulaşırken, bir diğer AB ülkesi olan Çekya da geçtiğimiz günlerde Rusya'dan aşı talebinde bulunmuştu. Şu ana kadar Rus Sputnik V aşısını tescil eden ülkeler arasında Rusya, Belarus, Arjantin, Bolivya, Sırbistan, Cezayir, Filistin, Venezuela, Paraguay, Türkmenistan, Macaristan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İran, Gine, Tunus, Ermenistan, Meksika, Nikaragua, Sırbistan, Lübnan, Myanmar, Pakistan, Moğolistan, Bahreyn, Karadağ, Saint Vincent ve Grenadinler, Kazakistan, Özbekistan, Gabon, San Marino, Gana, Suriye, Kırgızistan, Guyana, Mısır, Honduras, Guatemala ve Slovakya bulunuyor. (İHA)