Gündem

Şair Küçük İskender hayatını kaybetti

İskender bir süredir kanserle mücadele ediyordu

03 Temmuz 2019 08:01

"ben ölürsem karakutumu bulamayacaklar 
ne bir ask zerafeti 
ne bir hayal tabiri... küçücük ömrüm 
hep rüzgâr gülleri kokacak!"

Çağdaş şiirin önde gelen isimlerinden Küçük İskender adıyla tanınan, gerçek adı Derman İskender Över, hayatını kaybetti. Küçük İskender için 4 Temmuz Perşembe günü Ortaköy Büyük Mecidiye Camisi'nde öğle namazına müteakip cenaze namazı kılınacak.

Şiirlerinde 'büyük harf kullanmadığı ' için 'küçük' lakabı alan şair, çağdaş şiirin önde gelen isimlerindendi.

Küçük İskender’e geçen yıl kanser teşhisi konulmuştu. 55 yaşındaki şair ilerlemiş safhadaki hastalığını Bodrum’daki evinde sürdürdüğü tedaviyle atlatmaya çalışıyordu. Küçük İskender en son “İkinci Waliz” adlı şiir-metin-günlük kitabıyla okurla buluşmuştu. 

İskender, daha önce verdiği bir röportajında, "Benim öldüğümü duydukları gün dansa gitsinler. Bir gün önce dansa gidenler de çok özledikleri sevgililerini arasınlar. Arayanlar varsa parti versinler. O gece. Çok eğlensinler. Ben öldüm diye eğlenmesinler. Böyle bir adam yaşadı diye eğlensinler" demişti.

Küçük İskender'in cenazesi morgdan alındı

İskender Över’in cenazesi işlemlerin ardından ailesi tarafından morgdan alındı. Cenazeyi alan eniştesi Erol Çubuktar "Büyük bir değeri kaybettik, kalanlara uzun ömür diliyorum. Yarın Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa vereceğiz" diye konuştu.

"Ölmeme günü"

Küçük İskender, geride bıraktığımız mart ayında arkadaşları Yekta Kopan, Can Bonomo ve Öykü Karayel ile bir araya gelmiş ve keyifli vakit geçirmişti. İskender’in yer aldığı fotoğraf, Bonomo tarafından sosyal medyada paylaşılmış ve Bonomo bu kareye “Ölmeme Günü” notunu düşmüştü.

Ekrem İmamoğlu: Allah'tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı dilerim

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından Küçük İskender'le ilgili paylaşımda bulundu. İmamoğlu şunları kaydetti:

Uzun bir süredir kanser ile mücadele eden şair aramızdan ayrıldı. Özgün tarzıyla şiir, roman, deneme, günlük gibi pek çok türde edebi eserler veren sanatçımıza Allah'tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı dilerim.

Yekta Kopan: Beyoğlu şimdi öksüz kaldı; uğurlar olsun

Küçük İskender’in vefat haberini twitter hesabından duyuran yakın dostu Yekta Kopan birlikte çekilmiş bir fotoğraflarını kullandı ve şu ifadelere yer verdi:

“Gözlerim sığmıyor yüzümü Küçük İskender, çok direndin, veda ederken bile direnmeyi öğrettin. Buraya kadarmış. Bütün devrimlerin en huysuz kahkahasıydın. Uğurlar olsun İskender”

"Daha 56 yaşındaydı. Ölürken de 'küçük' kalmayı başardı. 90lı yılların Beyoğlu’su biraz da İskender demekti. Hani şu çok değişti dediğimiz Beyoğlu. Bir kenara not düşelim ki, Beyoğlu şimdi öksüz kaldı."

 

Ahmet Ümit: Ölüm değil, çoktan yendin sen onu. Ama çok derin bir uyku bu İskender

Yazar Ahmet Ümit de Küçük İskender için sosyal medyada, "Ölüm değil, çoktan yendin sen onu. Ama çok derin bir uyku bu İskender" paylaşımında bulundu. Ümit, şunları kaydetti:
 
"Ölüm değil, çoktan yendin sen onu. Ama çok derin bir uyku bu İskender. Keşke hiç uyumasaydın be kardeşim..."
 

CHP'li Tanrıkulu: Küçük İskender de göçtü bu dünyadan

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ünlü şair Küçük İskender'in, "Ben ölürsem karakutumu bulamayacaklar; Ne bir buz yorgunluğu; Ne bir sinema perdesi yırtık... küçücük kabrim bir çocuk kalbi gibi haylaz olacak" sizelerini paylaşarak, "Küçük İskender de göçtü bu dünyadan" diye yazdı.
 

Datça Belediyesi'nden Küçük İskender paylaşımı

CHP'li Datça Belediyesi, resmi sosyal medya hesabından, 55 yaşında hayatını kaybeden Küçük İskender'e ilişkin bir paylaşımda bulundu. İskender'in dizelerini paylaşan belediye, "Temmuz yırtılıyor yazın ortasında ve sen şiire iltica ettin..." diye yazdı.

Küçük İskender kimdir?

1964 yılında İstanbul'da doğdu. Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne girdi, son sınıfında okulu bıraktı. Ardından İstanbul Üniversitesi sosyoloji bölümüne girdi, 3 yıl sonra bıraktı. 1980'li yıllardan başlayarak günümüze kadar çeşitli dergilerde şiirler, eleştiriler, denemeler yazdı. İlk şiiri Milliyet Genç Sanat Dergisi'nde, İskender Över ismiyle çıktı. Profesyonel olarak 1985'te Adam Sanat Dergisinde şiirleri yayımlanmaya başladı.

Kimi çıkan antololojilerde şiirleri basıldı. Kanada'da çıkan Descant adlı edebiyat dergisinin Türkiye özel sayısında, ABD'de ise Murat Nemet Nejat'ın 'eda' kavramında yoğunlaştığı Türk şairleri antolojisinde kendine yer buldu. İtalya'da düzenlenen Avrupalı Genç Şairler Yarışması'nda (La Giovane Poseia D'europa Nel 1999) ilk ona girdi ve şiirleri bu şairlerle kitaplaştırıldı.

2000 yılında Orhon Murat Arıburnu Ödülleri'nde Bir Çift Siyah Deri Eldiven adlı şiir kitabıyla birincilik aldı.

2001 yılında Almanya'da, 2002 yılında Hollanda'da çeşitli şehirlerdeki etkinliklerde, 2005'te Avusturya'da, 2007'de Makedonya'da, 2008'de İsveç'te konuşmacı olarak ve şiir performanslarıyla kendini dile getirdi.

2003 yılında Berlin'de düzenlenen İlk Türk Eşcinseller Kongresi'nde bu konudaki bildirisini okudu.

2004'te NewYork'ta ve Kuzey Coralania'da üniversitelerde konuşma yaptı ve tek kişilik okuma gecelerine konuk oldu.

2006'da İskender'i Ben Öldürmedim adlı şiir kitabıyla Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü'nü kazandı.

2014'te 7.si verilen Erdal Öz Edebiyat Ödülü Küçük İskender'e verildi. Jüri ödülün gerekçesini "Türk Şiiri'ne getirdiği özgün soluk ve şiir dilinin geliştirilmesinin yanı sıra otuz yıl boyunca tavrındaki tutarlılık" olarak özetledi.