Dünya

Moskova'da konser salonuna silahlı saldırı | IŞİD saldırıyı üstlendi

Salon yakınlarındaki Crocus Belediye binasında da patlama meydana geldi

22 Mart 2024 21:20

Rusya'nın başkenti Moskova'daki konser salonunda silahlı saldırı meydana geldi. Öte yandan konser salonun yakınlarındaki Crocus Belediye binasında patlama yaşandığı bildirildi. Rus basınında yer alan haberlere göre 115 ölü, 100'den fazla yaralı var. 

IŞİD, Moskova'daki saldırıyı üstlendi. Örgütün Telegram hesabından yapılan açıklamada, ""İslam Devleti savaşçıları, Rus başkenti Moskova'nın eteklerinde Krasnogorsk şehrinde büyük bir Hıristiyan topluluğuna saldırdı, yüzlerce kişiyi öldürüp yaraladı ve üslerine güvenli bir şekilde çekilmeden önce büyük yıkıma neden oldu" denildi. Rusya'nın başkenti Moskova'daki konser salonunda silahlı saldırı meydana geldi.

Tass haber ajansı, saldırının gerçekleştiği konser salonunun bulunduğu Crocus Belediye binasında da patlama yaşandığını bildirdi.

RIA Novosti haber ajansı, kamuflaj giymiş en az 3 kişinin silahla ateş ettiğini söyledi.

Rus basınında yer alan haberlere göre, saldırıda 115 ölü, 100'den fazla yaralı var. 

İnsanlar tahliye edilirken çevik kuvvet polislerinin bölgeye gönderildiği öğrenildi.

Moskova Belediye Başkanı, büyük bir trajedinin yaşandığını belirterek, hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti.

Olay yerine 50'den fazla ambulans gönderildiği söylendi.

TIKLAYIN - Moskova'daki saldırıdan ilk görüntüler

Bakan Fidan, Lavrov ile görüştü, saldırıyı kınadı

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la telefonda görüştü.

Fidan, Moskova'daki saldırıyı kınadığını belirterek, Rusya halkına ve hükümetine Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkının başsağlığı dileklerini iletti.

Moskova'daki ABD Büyükelçiliği, 7 Mart'ta uyarıda bulunmuş

Moskova'daki ABD Büyükelçiliği, 7 Mart'ta yayınladığı güvenlik uyarısında, "Büyükelçilik, aşırılık yanlılarının yakın gelecekte konserler de dahil olmak üzere Moskova'daki büyük toplantılara saldırmayı planladıkları yönündeki raporları izliyor ve ABD vatandaşlarına önümüzdeki 48 saat boyunca büyük toplantılardan kaçınmaları tavsiye ediliyor" ifadelerini kullanmış.

Saldırıyı IŞİD üstlendi

Terör örgütü IŞİD, Rusya'nın başkenti Moskova'daki saldırıyı mensuplarının düzenlediğini söyledi.

Terör örgütü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Moskova banliyösünde yer alan Krasnogorsk'taki konser salonuna örgüt üyelerinin saldırdığını dile getirdi.

Ukrayna, Rusya'yı suçladı

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Müdürlüğü'nün Telegram hesabından yapılan açıklamada da, saldırının "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emriyle Rus özel servisleri tarafından planlanmış ve kasıtlı bir provokasyon" olduğu iddia edildi.

Açıklamada, olayın, Ukrayna'ya yönelik daha şiddetli saldırıları meşrulaştırma amacı taşıdığı öne sürüldü.

Rusya'dan "Ölüme ölüm" tepkisi

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bunların Kiev rejiminin teröristleri olduğu tespit edilirse onlara ve ideolojik ilham verenlere karşı başka türlü davranmak imkansızdır. Hepsi terörist olarak bulunup acımasızca yok edilmelidir. Böyle vahşeti gerçekleştiren devletin yetkilileri de dahil. Ölüme ölüm" ifadesini kullanmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da Beyaz Saray'ın Moskova'daki terör saldırısında Ukrayna'nın ya da Ukraynalıların parmağı olduğuna dair bir bulguya rastlanmadığı açıklamasına dikkati çekmişti.

Zaharova, "Washington'daki yetkililer bu trajedinin ortasında neye dayanarak herhangi birinin olaya karışmadığına dair bir sonuca varıyorlar? Eğer ABD'nin elinde bu konuda güvenilir veriler varsa, bu veriler derhal Rus tarafına teslim edilmelidir." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Mariya Zaharova, "Eğer böyle bir veri yoksa, Beyaz Saray'ın hiç kimseye hoşgörü göstermeye hakkı yoktur. Rus yönetiminin de belirttiği üzere, olaya karışan herkes yetkili makamlar tarafından tespit edilecektir" demişti.

IŞİD saldırıyı üstlendi 

IŞİD, Moskova'da Crocus Belediye Binası'na yapılan saldırının sorumluluğunu üstlendi.

IŞİD'in Telegram hesabında yayınlanan açıklama şöyle: 

"İslam Devleti savaşçıları, Rus başkenti Moskova'nın eteklerinde Krasnogorsk şehrinde büyük bir Hıristiyan topluluğuna saldırdı, yüzlerce kişiyi öldürüp yaraladı ve üslerine güvenli bir şekilde çekilmeden önce büyük yıkıma neden oldu."