Medya

Mehmet Y. Yılmaz, yazılarıyla T24'te

Onlarca dergi ile gazeteler kuran ve yöneten Yılmaz'ın ilk yazısı pazartesi yayımlanacak

19 Ekim 2018 01:00

T24

Türkiye medyasının en etkili yazarları arasında bulunan ve en fazla sayıda dergi ile gazeteyi yayına geçiren isim olan Mehmet Y. Yılmaz, gazeteciliği T24’te sürdürmeye karar verdi. Yılmaz’ın T24’teki ilk yazısı pazartesi günü yayımlanacak.

Türkiye’nin en yüksek tirajlı gazetelerinden Posta ile Fanatik’in yanı sıra kapatılan Radikal’in de kurucusu olan Yılmaz'ın Hürriyet’te iktidarı eleştiren yazıları rahatsızlık yarattı. Hürriyet gazetesi Doğan grubu bünyesindeyken siyaset yazıları kısıtlanan Mehmet Y. Yılmaz’ın 13 yıldır yazdığı gazeteyle yolu, mart ayında Doğan Medya Grubu yayınlarını satın Demirören ailesi döneminde ayrıldı. Yılmaz’ın Hürriyet’teki son yazısı 16 Eylül Pazar günü yayımlandı. 

TIKLAYIN - Hürriyet'te Mehmet Y. Yılmaz'ın da köşesi kapandı

Yılmaz, 17 Eylül’de Instagram hesabında, Sebati Karakurt’un, Hürriyet binası önünde çektiği fotoğrafını paylaşırken, "Bir serüvenin daha sonuna geldim, bu kapıdan bugün son kez çıktım. Bakalım yol beni nereye götürecek?" mesajını not düşmüştü.

T24’ün davetini kabul eden Mehmet Y. Yılmaz’ın yorum ve analizleri 22 Ekim Pazartesi günü başlayacak.

Onlarca dergi ile gazeteler kurdu, yönetti; Mehmet Yakup Yılmaz kimdir?

Mehmet Yakup Yılmaz, 1956 yılında Malatya’da doğdu. İlkokulu Antalya Devrim İlkokulu'nda, orta okul ve liseyi Denizli Lisesi’nde okuduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nden 1977 yılında mezun oldu.

Gazeteciliğe SBF öğrencisi iken 1975 yılında Ankara’da Yankı Dergisi’nde başladı. Derginin Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de bir süre yürüttü.

12 Eylül 1980 darbesi öncesinde Türk İş’e bağlı Yol İş Federasyonu ve YSE - İş sendikalarında basın müşaviri olarak görev yaptı, sendika gazete ve dergilerini yayınladı.

Askerlik görevini Kara Harp Okulu’nda tamamladıktan sonra İstanbul Gelişim Yayınları’nda mesleğe döndü. Gelişim Yayınları’nda Erkekçe ve Bilim dergilerinin Genel Yayın Müdürü Yardımcılığı ve ardından Gelişim TV Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği görevlerinde bulundu.

1985 yılında Hürriyet’e geçti ve Hürriyet Dergi Grubu’nu kurdu. TempoBlue JeanPlaymen gibi dergileri yayınladı.

Daha sonra Dönemli Yayıncılık Genel Müdürlüğü görevine getirildi. Ercan Arıklı ile birlikte Dönemli Yayıncılık’ın 1 Numara Yayıncılık’a dönüşmesi sırasında Genel Müdürlük görevini üstlendi. AktüelCosmopolitanPenthouseOya gibi dergilerin kurucu genel yayın müdürü oldu. Bugüne kadar 30’u aşkın derginin kuruculuğunu yaptı.

1995 yılı başında Posta gazetesini yayınladı. Aynı yılın sonunda Fanatik gazetesini, 1996 yılı sonunda da Radikal gazetesini kurdu, genel yayın müdürlüğünü yürüttü.

2000 yılında Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü görevine getirildi. Bu görevi 5,5 yıl sürdürdükten sonra Doğan Burda Dergi’nin CEO’luğu görevini üstlendi.

2005 yılından 2018 Eylül ayına kadar Hürriyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Gazete köşe yazılarından derlenen "Kırmızıyı Seçtim, Aşk Mavinin Altındaydı”, “Benden Selam Söyleyin Bütün Aşklarıma”, “Aşktan Sonra Hayat Var Mı”, “Şaşırma Duygumu Kaybettim, Hükümsüzdür” isimli kitapları yayımlandı. “Aşk Herşeyi Affeder mi” isimli uzun hikâyesi de kitap olarak yayınlandı. 

Güncel politik gelişmelerin yanı sıra, deneme tarzındaki yazıları ile futbol üzerine yaptığı yorumlarıyla da bilinen Mehmet Y. Yılmaz, bir kız çocuğu babası.