Politika

Kabine değişikliği iddiası: "Görevden affını istedi"

"Konuyu Cumhurbaşkanı'na iletip, affını istediği söylentileri de kulislerde dolaşıyor"

Kabine toplantısı arşiv görsel

28 Şubat 2024 11:56

Gazeteci Erdal Sağlam, yerel seçimlerden sonra Kabine'de değişiklik yapılacağının konuşulmaya başlandığını, ayrılacağına kesin gözüyle bakılan isimlerin başında Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın geldiğini öne sürdü. 

10 Haber yazarı Erdal Sağlam, yerel seçimlerin ardından kabinede değişikliklerin olacağı yorumlarını aktarırken, "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2 yıl önceki ekonomi politikalarına dönüş yapacağını sanmıyorum. Dolayısıyla Mehmet Şimşek’i görevden alacağını, daha doğrusu bu riski göze alabileceğini, tahmin etmiyorum." görüşünü aktararak şu ifadeleri kullandı: 

"Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim sonrası belirleyeceği tavırda, yapacağı tercihlerde önemli rol oynayacağı da konuşuluyor. Bazıları, başarısız sonuçlar çıkması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden mantık dışı ekonomi uygulamalarıyla bilinen, Albayrak- Nebati dönemi ekonomi politikalarına geri dönüş yapacağını söylüyor. Hatta bu yorumlar içinde, geri dönüşün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mehmet Şimşek’i görevinden almasına kadar gideceğini söyleyenler de var.

Şahsen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2 yıl önceki ekonomi politikalarına dönüş yapacağını sanmıyorum. Dolayısıyla Mehmet Şimşek’i görevden alacağını, daha doğrusu bu riski göze alabileceğini, tahmin etmiyorum. Erdoğan, bence Mayıs seçimleri öncesi yeni bir ödemeler dengesi krizinin eşiğinden dönüldüğünü artık anlamış gözüküyor. O nedenle de eski politikalara geri dönüşü anımsatacak görev değişiklikleri yapacağına, bu riski göze alacağına ihtimal vermiyorum.

Ayrılacağına kesin gözüyle bakılan isimlerin başında Ticaret Bakanı Ömer Bolat geliyor. Bazı kulislere göre Bolat’ın özellikle ihracatçılardan etkilenerek, kurlar başta olmak üzere uygulamadaki sıkı para politikalarına direnç gösterdiği, hatta bazen ekonomi politikalarına ters söylem ve kararlarının olduğuna işaret ediliyor. Bunun yanında Ömer Bolat'ın bakanlığı nedeniyle kendi özel işlerini çok aksattığından yakındığını, bu nedenle ayrılmak istediğini söyleyenler de var. Hatta konuyu Cumhurbaşkanı'na iletip, affını istediği söylentileri de kulislerde dolaşıyor.

Yazının tamamını okumak için tıklayın