Gündem

Hayata Destek Derneği, 50 çalışanını işten çıkardı!

29 Kasım 2022 16:26

T24 Haber Merkezi

Başta mülteciler olmak üzere afetlerden etkilenen topluluklara insani yardım sağlayan Hayata Destek Derneği, Avrupa Birliği’nden aldığı fon miktarının azalmasını gerekçe göstererek 50 çalışanını işten çıkardı.

Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları (ECHO), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), UNICEF, Danimarka Mülteci Konseyi (DRC) gibi kurumlardan fon alan Hayata Destek Derneği geçen hafta bir gün içinde 50’den fazla çalışanının iş akdini feshetti.

Dernek işten çıkarma kararını Mersin, Mardin, Batman, Diyarbakır, İstanbul ve Şanlıurfa’da bulunan ofislerindeki çalışanlarına yazılı ve sözlü olarak bildirdi. Daha önce ECHO’nun verdiği fonla devam eden projenin 2023’ün Şubat ayına kadar devam edeceğini çalışanlarına duyuran dernek ani bir karar alarak işten çıkarmaların aralık ayı sonunda tamamlanacağını duyurdu.

Derneğin direktörü Sema Genel Karaosmanoğlu'nun, çalışanlara yaptığı açıklamada 2023’teki faaliyetlerini yarıya düşürmeye karar verdiklerini duyurduğu öğrenildi. Bu kapsamda işten çıkarılanlar arasında sosyal hizmet uzmanları, psikologlar, avukatlar, eğitmenler, tercümanlar, bilgi hattı çalışanları, saha çalışanları ve şoförler bulunuyor.

Doğum izninde olan çalışan da işten çıkarıldı

ECHO’nun verdiği fon desteğinin devam edeceğinin kendilerine duyurulduğunu belirten dernek çalışanları işten çıkarıldıkları için kaygılı.

Çalışanlara göre işten çıkarmalar aralık ayına denk getirilerek ocak ayında yapılacak kıdem tazminatı tavan ücretindeki artıştan yararlanamayacaklar. İşten çıkarılanlar neye göre seçildiklerini ise bilmediklerini söylüyor.

İş akdi feshedilenler arasında doğum iznin de olanlar da olduğu belirtiliyor.
Devam eden ağır ekonomik krizde işten çıkarılanlar hukuki yollara başvurmaya hazırlanıyor.

İşten çıkarmalarla ilgili T24'e açıklama yapan Hayata Destek Derneği yetkilisi "Biz proje bazlı çalışan bir derneğiz. Proje bittiğinde ya da projeye yeni fon alamadığımızda bu tür durumlar yaşanabiliyor. Keşke kendi bağımsız kaynağımızı yaratabilsek. Ama fon alamayınca küçülme olabiliyor, bu işin doğası" dedi. 

 

Hayata Destek Derneği'nin açıklaması

Hayata Destek Derneği olarak 2005 yılından beri insanlık, ayrım gözetmeme, tarafsızlık, bağımsızlık ve hesap verebilirlik ilkeleriyle Acil Yardım, Mülteci Destek, Çocuk Koruma ve Sivil Toplumu Güçlendirme ve Koordinasyon çalışmaları yürütüyoruz.

 Son derece zor bir konu üzerinde çalışan bir sivil toplum kuruluşu olarak gelir kaynaklarımız ne yazık ki sadece ulusal ve uluslararası yardım fonlarından oluşuyor. Dolayısıyla geliştirdiğimiz projeler bu fonlar tarafından sunulan desteklerle ancak  hayata geçirilebiliyor. Aynı zamanda bu fonlar sayesinde istihdam yaratabiliyoruz. Hayata geçirdiğimiz projelerin takvimini ise destekleyici kurumlar ile birlikte belirliyoruz. Bu takvim esas alınarak yarattığımız geçici ya da kalıcı istihdam olanaklarının devamlılığı, ilgili fonun devamlılığıyla doğrudan ilişkili olduğu da aşikar. Ekiplerimizin büyüklüğü ve çalışma süreleri de birçok sivil toplum kuruluşunda olduğu gibi projelerin sürelerine bağlı olarak değişebiliyor. 

Haberinize konu olan durum da ilgili projenin ve projeye ait fonun 31 Aralık 2022 tarihinde sona erecek olmasından kaynaklanan doğal bir süreçtir. Bahsi geçen projenin 2023 Şubat ayında sonlanacağına dair herhangi bir resmi beyan derneğimiz yönetimi tarafından yapılmamıştır. Gerekli bilgilendirme, yasal süre içinde çalışma arkadaşlarımıza iletilmiş, iş kanunu kapsamında çalışma sürelerinden doğan yasal haklarının kendilerine teslim edileceği taahhüt edilmiştir.

Çalışan esenliğine değer veren ve içeride çalışanın hakkını gözeten; babalık izni, regl döneminde esnek çalışma izni, mekan bağımsız çalışma pratiği, cumaları yarım gün mesai, çalışanlara psikolojik danışmanlık hizmeti sağlanması gibi yenilikçi pek çok uygulamayı hayata geçişmiş bir kurumuz. Böyle bir yaklaşım ve kültürle bu gibi bütçe küçülmelerini yönetmekte elimizden geldiğince titiz davranıyoruz; bu süreçte tüm paydaşların en az hasara uğraması için uğraşıyoruz.

 Proje fonları ve kaynak geliştirme operasyonlarımızla elde ettiğimiz kaynakları, istihdam ettiğimiz çalışma arkadaşlarımız için en etkin şekilde kullanmak öncelikli hedefimizdir. Paylaşımcı bir kurum olma misyonumuzla kurulduğumuz günden bu yana, benzer küçülme dönemlerinin ardından işe alımlarda önceliğimizi daha önce birlikte çalıştığımız çalışanlarımıza verdiğimizi de önemle belirtmek isteriz. Kurum kültürü haline getirdiğimiz bu uygulamamız, 31 Aralık 2022 itibarıyla yollarımızı ayırmak zorunda kaldığımız çalışma arkadaşlarımız için de geçerli olacaktır. Takdir edersiniz ki sivil toplum alanında yetişmiş, tecrübeli ekip arkadaşları bulmak hiç de kolay değil. Onları muhafaza edememek ise en büyük gönül yaramız. Yeni fonlar buldukça onları yeniden aramıza katmamız ise teselli kaynağımız.