Gündem

Emniyetten Ayhan Bora Kaplan değerlendirmesi: Adliye ve emniyette konjonktür değişti, bağlantılarını kaybedince kaçmaya kalkıştı

12 Eylül 2023 17:22

Ankara Emniyeti’nin, suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan’ın yurtdışına çıkmaya çalışmasına ilişkin çok kritik bir değerlendirme yaptığı ortaya çıktı. Esenboğa Havalimanı’ndan yurtdışına çıkmaya çalışırken yakalanan Kaplan ile birlikte gözaltına alınarak tutuklanan U.P. isimli eski askerin ifade tutanağında Emniyet, Kaplan için, “Günümüzde gerek adliye gerek emniyet içerisindeki konjonktür değişimlerinden sonra Bora Kaplan isimli şüphelinin bu kurumlardaki bağlantılarının kaybolduğu ve dolayısıyla etkinliğinin azaldığı düşüncesine kapılması sebebiyle kurmuş olduğu suç örgütünün geçmiş dönemlerde karışmış olduğu suça konu eylemlerinin açığa çıkacağı düşüncesine kapıldığı değerlendirilmiştir. Şüpheli hakkında daha öncesinde yürütülen soruşturma dosyasının adli bağlantılarını devreye sokması neticesinde hiçbir işlem yapılmaksızın kapatılması bu hususların kanıtıdır” ifadelerini kullandı. Kullanılan bu ifadeler, Kaplan’ın işaret edilen adliye ve emniyet bağlantıları konusunda ayrıca işlem yapılıp yapılmayacağı konusunda soru işaretlerine yol açtı.

İçişleri ve Adalet bakanlarının ardından emniyet ve adliyedeki değişimlere dikkat çekilen tutanağa T24 ulaştı.

 14 kişi tutuklandı

Ankara’da yeraltı dünyasında Kaplanlar olarak bilinen suç örgütünü yönettiği iddiasıyla Esenboğa Havalimanı girişinde gözaltına alınan Ayhan Bora Kaplan, gece yarısı yapılan mahkeme sorgusunun ardından tutuklandı. Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği, Kaplan’ın yanı sıra örgüte üye oldukları iddia edilen 13 kişinin daha tutuklanmasına karar verdi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan 3. Sınıf Emniyet Müdürü N.A.Ç. ile eski polis U.K. ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Emniyet’ten dikkat çekici değerlendirme

Kaplan’ın yanında gözaltına alınan ve sorgusunun ardından tutuklanan eski asker U.P.’nin ifade tutanağı ise çok kritik bir değerlendirmeyi ortaya çıkardı. T24’ün ulaştığı tutanakta, U.P.’ye Kaplan’ın Köln’e tek yön uçak bileti aldığının tespit edildiği hatırlatıldıktan sonra, “Açıklama” adı altında dikkat çekici değerlendirmeler yapıldı. Kaplan’ın yurtdışına çıkacağının tespit edilmesi üzerine savcılık talimatıyla operasyon yapılması kararı alındığı belirtilen tutanakta, Kaplan için şu ifadeler kullanıldı:

“Geçmiş dönemlerde kurmuş olduğu suç örgütünün karışmış olduğu suça konu eylemlerden yüklü miktarlarda servet edindiği ve bu sayede adliye ve emniyet içerisinde avukatlık aracılığı ile sıkı bağ kurduğu, bu bağ sayesinde hakkında oluşabilecek adli işlemler hakkında bilgi edindiği ve buna göre anket ettiği anlaşılmıştır.

“Adli bağlantılarını devreye soktu, dosyaları kapatıldı”

Şüpheli hakkında daha öncesinde yürütülen soruşturma dosyasının adli bağlantılarını devreye sokması neticesinde hiçbir işlem yapılmaksızın kapatılması bu hususların kanıtıdır. Bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda Bora Kaplan isimli şüphelinin adli yönden kendisini güvende hissettiği, illegal faaliyetlerini kurmuş olduğu paravan şirketler üzerinden rahatlıkla yürüttüğü, bu faaliyetler neticesinde elde ettiği suç gelirini bu şirketler üzerinden aklayarak kendisine iş adamı imajı vererek kendisini bu şekilde lanse ettiği, dolayısıyla oluşturduğu güç imparatorluğunu daha da güçlendirerek mal varlığını artırmaya, haksız kazanç temin etmeye devam ettiği anlaşılmıştır.

“Devir değişti” mesajı

Günümüzde gerek adliye gerek emniyet içerisindeki konjonktür değişimlerinden sonra Bora Kaplan isimli şüphelinin bu kurumlardaki bağlantılarının kaybolduğu ve dolayısıyla etkinliğinin azaldığı düşüncesine kapılması sebebiyle kurmuş olduğu suç örgütünün geçmiş dönemlerde karışmış olduğu suça konu eylemlerinin açığa çıkacağı düşüncesine kapıldığı değerlendirilmiştir. Açılan yeni soruşturmaya istinaden yapılan çalışmalarda can güvenliğinden çok korktuğundan devamlı olarak zırhlı araçlarla dolaştığı, bu araçlardan birinin arazi tipi araç olduğu, kendisini devamlı takip eden bir koruma aracının bulunduğu, yanında devamlı olarak emekli uzman çavuş U.P. isimli şahsı bulundurduğu, gitmek istediği yerlere bu şahıs ile gittiği şeklinde bilgiler edinilmiş, şüphelinin yurt dışına kaçma ihtimalinin bulunduğu yönünde duyumlar edinilmiş ve adli mercilerden alınan gerek talimat ve kararların ardından şahsın yakalanmasına yönelik çalışmalar hızlandırılmıştır.

“Tutuklanma korkusu”

(…) Şüpheliden ele geçirilen ve valizin içerisindeki ayakkabının içerisine gizlenmiş vaziyetteki 50 bin euro tutarındaki dövizin günümüz şartlarında nakit olarak taşınmasının hayatın olağan akışına aykırı olması, şüphelinin yurt dışına kaçma hazırlığı içerisinde olduğu şüphesini kuvvetlendirmiş, yapılan çalışmalarda şüphelinin yakalandığı tarihte Ankara'dan Almanya'ya tek yönlü uçuşunun bulunduğu tespit edilmiş, dolayısıyla şüphelinin ülkeyi terk etmek üzere Almanya'ya gitme planı yaptığı şüphesi kesinleşmiştir. Şüphelinin yüklü miktarda döviz ile yurt dışına çıkmaya çalışmasındaki amacının ise işlemiş olduğu suçların açığa çıkması durumunda tutuklanma korkusundan kaynaklı olabileceği değerlendirilmiştir.” 

Ne olmuştu?

Ayhan Bora Kaplan'ın gözaltına alınması, T24'ten Tolga Şardan imzalı haberle duyurulmuştu. Ankara’da yer altı dünyasında "Kaplan" grubu olarak bilinen ve TİP Milletvekili Ahmet Şık'ın iddiasına göre, yakın olduğu iddia edilen Süleyman Soylu ile telefonla görüştükten sonra beraberinde Kalaşnikof silahlı adamlarıyla 15 Temmuz 2016 gecesi TRT’ye gelen, uyuşturucudan sabıkası olan ve Ankara narkotik polisinin takibinde olan Kaplan, önceki gün gözaltına alınmıştı.

Yurt dışına çıkmak üzereyken Esenboğa Havalimanı'nda gözaltına alınan Kaplan ile birlikte koruması olan U.P. isimli emekli asker ile avukat G.Ü., A.K. ve O.S. isimli dört kişi daha yakalanmıştı.

TIKLAYIN- Süleyman Soylu ile yakınlığıyla bilinen Ayhan Bora Kaplan gözaltına alındı

Kaplan'ın ekibine yönelik operasyon devam ediyor. Esenboğa Havalimanı'nda yurtdışına kaçmak üzereyken yakalanarak gözaltına alınan Kaplan'ın ekibine yapılan operasyonlarda 20 kişi daha gözaltına alındı. Gözaltı sayısı 25'e yükseldi.

DHA'da yer alan habere göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "kasten yaralama", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve benzeri suçlara karışan ekibe yönelik çalışma başlattı.

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan'ın ekibine yönelik operasyon genişliyor: 25 gözaltı

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan kimdir?

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan'ın, gözaltına alınmadan önce iki görevlinin yardımıyla VIP'yi kullanarak yurt dışına çıkmaya hazırlandığı ortaya çıktı!