Gündem

DHA İSTANBUL BÜLTENİ - 3

  1- BİNALİ YILDIRIM: EĞER BELEDİYE BAŞKANI OLURSAM  (1) İstanbul DHA TBMM Başkanı ve AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Cemile Sultan Korusu'nda medya temsilcileriyle bir araya geldi

07 Ocak 2019 16:25

 

1- BİNALİ YILDIRIM: EĞER BELEDİYE BAŞKANI OLURSAM  (1)

İstanbul DHA
TBMM Başkanı ve AK Parti\'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Cemile Sultan Korusu\'nda medya temsilcileriyle bir araya geldi. Kameralara kapalı bölümde medya temsilcilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, \"Eğer belediye başkanı olursam en önemli yapacağım iş, İstanbul\'da aidiyeti güçlendirmek. İstanbul\'da yaşayanların İstanbul aidiyetini taşıması lazım. Bunu İzmir yapıyor. Türkiye\'nin her tarafından geliyor ama 1,5 yıl sonra ben İzmirliyim diyor. Ama İstanbul\'dakiler Iğdırlıyım, Kastamonuluyum, Zonguldaklıyım, Suriyeliyim diyor. Yani İstanbul şuuru, aidiyeti lazım. İstanbul bizim evimiz, İstanbul bizim geleceğimiz\" dedi.
Yıldırım, \"Daha önce İstanbul adayı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek misiniz\" sorusu üzerine ise, \"Ben randevu aldım, görüştüm. Kararımı açıklamadan önce kendisiyle görüştüm\" yanıtını verdi. 

========================

 (GENİŞ HABER) 
2- BİNALİ YILDIRIM MEDYA TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ
 
Gökhan ÇELİK - Güven USTA - İSTANBUL, (DHA) TBMM Başkanı ve AK Parti\'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Üsküdar\'da  medya temsilcileriyle bir araya geldi. Yıldırım, \"31 Mart seçimlerinde sonuç ne olursa olsun, İstanbul kazansın istiyoruz, ülkemiz kazansın istiyoruz.\" dedi.
Cemile Sultan Korusu\'ndaki toplantıya Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar, DHA Genel Müdürü Salih Zeki Sarıdanişmet, Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı, Posta Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Emre İskeçeli,  CNN TÜRK Genel Müdürü Bora Bayraktar,  Kanal D Haber Koordinatörü Mustafa Aşçıoğlu ve çok sayıda medya temsilcisi katıldı. Saat 10.00 sularında kahvaltılı toplantının salona gelen Binali Yıldırım, medya temsilcileri ile tek tek tokalaştı. Kahvaltının ardından kısa bir konuşma yapan Yıldırım, \"Partimiz karar verdi. İstanbul\'da bu yarışta bulunmamızı istedi bizden. \'Başımız, gözümüz üstüne\'  dedik, böyle bir yola girdik. Allah hakkımızda hayırlısını versin. Ayrıca bu 39 ilçede, 3 arkadaşımız Maltepe, Beşiktaş, Silivri, Cumhur İttifakı içinde MHP\'den belediye başkan adayı olarak seçimlere katılacak.  Cumhur İttifakı her ilçede seçimlere girmiş olacak.\" dedi.

GÖZLERİMİZ AÇIK İSTANBUL\'U DİNLEYECEĞİZ
31 Mart seçimlerine 84 gün kaldığını söyleyen Yıldırım, \"ilçe ilçe, mahalle mahalle hemşehrilere çeşitli iletişim araçlarını kullanarak ulaşacağız. Ancak prensip olarak daha az konuşup, daha fazla dinleyeceğiz. İstanbul\'u dinleyeceğiz, gözlerimiz kapalı değil. Gözlerimiz açık İstanbul\'u dinleyeceğiz, kulaklarımız delik İstanbul\'u dinleyeceğiz. İstanbul\'un gören gözü, işiten kulağı, düşünen aklı ve hisseden kalbi olmaya devam edeceğiz. 31 Mart seçimlerinde sonuç ne olursa olsun, İstanbul kazansın istiyoruz, ülkemiz kazansın istiyoruz\" ifadelerini kullandı.

\"İMAMOĞLU\'NU ARADIM TEBRİK ETTİM\"

Yıldırım, \"Şu ana kadar İstanbul\'da büyükşehir adına yarışacak belli iki aday var. Bunlardan bir tanesi CHP ve Millet İttifakı adına Ekrem İmamoğlu, birisi de Cumhur İttifakı adına benim. Arkadaşımıza da telefon ettim, başarılar diledim, tebrik ettim. Benim arzum 31 Mart yerel seçimlerinin İstanbul ölçeğinde, İstanbul merkezli, İstanbulluların sorunları, beklentileri ve geleceğini konuşacağımız bir seçim olması. Bu seçimlerin bir genel seçim havasına dönüştürülmesi, bir referanduma dönüştürülmesi bana göre İstanbul\'a yapılabilecek bir iyilik değildir. İstanbul\'un konularının, dünya şehrinin konularının güme gitmesi beni çok üzer. Bu bakımdan kampanya boyunca bu alanda kalmaya devam edeceğim. Mecbur kalmadıkça bu alan dışındaki konularda çok fazla mesai harcamayacağım. Ümit ederim ki diğer partiler de veya diğer ittifak da bu hassasiyeti gösterir. Bunun şüphesiz en büyük faydası, bu güzel şehre olacaktır, bu şehirde yaşayan 15 milyon 250 bin hemşerimize olacaktır.\" 


\"YENİ DÖNEMİN İLK DURAĞI CUMHURİYETİMİZİN 100. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ 2023\'TÜR\" 
İstanbul yerel yönetiminde 25 yıllık bir geçmişlerinin olduğunu belirten Binali Yıldırım, \"Bu, yeni dönemin ilk durağı Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü 2023\'tür. 2023\'e bir yandan Türkiye daha önce koyduğu hedeflerle yürürken, diğer yandan da İstanbul\'da biz aynı şekilde İstanbul ölçeğindeki hedeflerle beraber yürüyeceğiz\" şeklinde konuştu.


\"BEN BU ŞEHRE 1967\'DE GELDİM...\" 
İstanbul\'a geliş hikayesini de anlatan Binali Yıldırım, şunları aktardı: 
\"Ben bu şehre 1967\'de geldim. İlkokulu bitirmiş, köyünden başka hiçbir yer görmemiş birisi olarak bir gece yarısı bol ışıkların olduğu bir yere geldim. Harem\'miş orası daha sonra öğrendim. Oradan bir yere geçtik. Büyük bir ev gibi... Biraz sonra hareket etmeye başladı, ben şaşırdım. Bulunduğumuz mekan hareket etmeye başladı diye endişelendim. Sonradan öğrendim o arabalı vapurmuş. Oradan Sirkeci\'ye gittik. Amerikan taksileri vardı. Onlardan birine bindik. Amcam ile beraber Beyoğlu\'na dedemin evine gittik, yerleştik. Ondan sonra da Kasımpaşa Piri Reis Ortaokulu\'na kaydımız yapıldı. 1967\'den 2003 Kasım\'ına kadar sürekli İstanbul\'da oldum. O dönemler İstanbul\'un bilmediğim noktası kalmamıştı. Avrupa\'da, Asya\'da hala o dolaştığım semtler hafızamdadır. Her ne kadar büyümüş olsa da değişmiş olsa da mekan olarak çok rahat hatırlayabiliyorum. Ancak en son durumunu İstanbul\'un görmek için bir ay her tarafını dolaşmak lazım.\"

\"İSTANBUL\'DA 4.0 DÖNEMİ BAŞLADI\"
Yıldırm, \"İstanbul\'da 4.0 dönemi başladı. Yani \'Endüstri 4.0\' gibi. Her şeyin bilgi iletişim teknolojileri ile desteklendiği, yaşamın adeta elektronik araçlarla yönetilir hale geldiği yönetim anlayışından bahsediyoruz. Dolayısı ile İstanbul\'un yeni vizyonu, yeni hizmet dönemini de \'Endüstri 4.0\'a benzer, \'İstanbul 4.0\' olarak kabul edebiliriz. Bunun içinde neler var, bunları zaman içinde konuşacağız ve değerlendireceğiz. İhtiyaçlar değişti, beklentiler değişti. Şimdi İstanbullar daha ulaşabilir, havası doğası çok daha temiz, gençler için doya doya yaşayacakları, hayallerini karşılayacak alt yapı ve imkanların olduğu sosyal kültürel faaliyetlerin yoğun olduğu bir kent hayal ediyorlar. İstanbullu isteyecek biz yapacağız. Türkiye\'de bunu yaptık İstanbul\'da da bunu yapacağız. Ortak paydamız İstanbul, hepimiz bir taşına paha biçilmez İstanbul\'dayız\"dedi.

Medya temsilcileri ile sohbet eden Binali Yıldırım\'ın programı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Görüntü Dökümü:
-------------
-Yıldırım\'ın açıklaması

07.01.2019 - 11.03- Haber Kodu : 190107055
07.01.2019 - 11.31 - Haber Kodu : 190107068
=================================

3- KAR ALTINDAKİ TARİHİ YARIMADA HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Haber-Kamera: Ali AKSOYER/İSTANBUL,(DHA) 
İstanbul\'da gece saatlerinde etkisini arttıran kar, yol kenarları ve evlerin çatılarını beyaza bürüdü. Fatih\'teki tarihi yarımadada kar havadan görüntülendi. Topkapı Sarayı ve çevresinde kartpostallık görüntüler ortaya çıktı. Galata Kulesi\'ne çıkan vatandaşlar bölgede oluşan güzel manzarayı seyretti.

Görüntü Dökümü:
-------------
-Tarihi Yarımadanın havadan görüntüleri
-Galata Kulesi
-Kuledeki vatandaşlar

07.01.2019 - 11.09 - Haber Kodu : 190107058
========================

4- İSTANBUL BOĞAZI\'NDA KAR MANZARASI

Haber-Kamera: Ramazan EĞRİ/İSTANBUL,(DHA)
İstanbul\'da gece saatlerinde etkisini arttıran kar ile birlikte İstanbul\'un güzelliklerinden Boğaz\'daki kar kartpostallık görüntüler oluşturdu.  Çamlıca Tepesi\'nden çekilen görüntülerde kar altındaki İstanbul Boğazı ve köprülerle birlikte güzel görüntüler ortaya çıktı.

Görüntü dökümü:
--------------
-Çamlıca Tepesi\'nden çekilen görüntüler
-Köprülerden görüntü
-Boğazdan detaylar

07.01.2019 - 11.46 - Haber Kodu : 190107078
=========================

(EK BİLGİ VE GÖRÜNTÜLERLE) 
5- THY UÇAKLARI BUZLANMAYA KARŞI ÖZEL SIVI İLE YIKANIYOR

İbrahim YILDIZ-Anıl UÇAN/İSTANBUL, (DHA)  
İSTANBUL\'da beklenen kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle Türk Hava Yolları (THY) bazı iç ve dış hat seferlerini iptal ederken, uçaklar buzlanmaya karşı \"de-anti Icing\" işlemiyle buz çözücü özel sıvılarla yıkanıyor.

Gece saatlerinden itibaren etkisini gösteren kar yağışı hava ulaşımını olumsuz etkilemedi. Hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte, uçuş güvenliğinin aksamaması için, Atatürk Havalimanı\'nda uçaklara \'de- anti Icing\' denilen buzlanmaya karşı özel bir sıvı püskürtülüyor. Uçuşa hazırlanan uçakların gövdelerinin yanı sıra özellikle kuyruk ve kanatları buzlanmaya karşı de -anti Icing\' adı verilen alkol ve glikoz karışımı bir sıvı ile yıkanıyor. 3 geniş 12 dar gövdeli olmak üzere toplam 15 uçağa De- Anti Icing işlemi uygulandı. 

SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI\'NDA DA BUZLANMAYA KARŞI ÖNLEM
Türkiye\'nin hava trafiği bakımından en büyük ikinci havalimanı olan Sabiha Gökçen\'de gece yarısından itibaren alınan önlemler sonucunda uçak seferlerinde herhangi bir aksama meydana gelmedi.  Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş.(HEAŞ) yetkilileri pistte ve THY uçaklarında don olayına karşı buz önleyici sıvı ve de-icing işlemi gerçekleştirdi.

EK GÖRÜNTÜ
//////////////////////
-Uçakların pist başında bekleme detayları
-Uçakların iniş detayları
-Uçaklara de-anti-icing uygulaması detayları
-Genel Detaylar

Görüntü dökümü:
----------------------
-THY uçaklarına uygulanan De-Icıng işlemi
-Detay görüntüler 

07.01.2019 - 11.43 - Haber Kodu : 190107076
07.01.2019 - 12.37 - Haber Kodu : 190107107
====================================

6- BEŞİKTAŞ\'TA YOLUN KARŞISINA GEÇMEYE ÇALIŞAN KADINA OTOMOBİL ÇARPTI

Hakan KAYA-Hasan YILDIRIM/İSTANBUL,(DHA) 
Beşiktaş\'ta trafik ışıklarının bulunduğu noktadan yolun karşısına geçmeye çalışan kadına otomobil çarptı. Kazada yaralanan ve hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenilen kadın, ambulansla hastaneye kaldırıldı.  Bir görgü tanığı, otomobilin kırmızı ışıkta durmadığı iddiasında bulundu.
Kaza Barbaros Bulvarı Levent istikametinde saat 12.00 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre 34 NC 1071 plakalı otomobil, Levent istikametine seyir halindeyken trafik ışıklarında yolun karşısına geçmeye çalışan Şule Tosun\'a (45) çarptı. Kazada Şule Tosun yaralanırken ihbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralıyı yakındaki bir kafeye götüren vatandaşlar ambulansın gelmesini bekledi. Kaza yerine gelen ambulansla özel bir hastaneye kaldırılan Şule Tosun\'un hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi. Otomobili  kullanan sürücü, ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüldü.

OTOMOBİL KIRMIZI IŞIKTA GEÇTİ İDDİASI
Görgü tanıklarından Ümit Kulaksız, \"Kırmızı ışık yandı, bütün araçlar kırmızı ışıkta durdu. Sürücü kırmızı ışıkta durmadı, direkt hanımefendiye çarptıö dedi.


Görüntü Dökümü:
-----------------------
-Kaza yerinden görüntü
-Kafedeki yaralı
-Polis ekiplerinden görüntü
-Ambulansın gelmesi
-Yaralının ambulansa götürülmesi
-Araç sürücüsünün görüntüsü
-Görgü tanığıyla röp.
-Genel ve detaylar

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir