Seçim 2024

DEM Parti MYK, Van'da olağanüstü toplanacak

02 Nisan 2024 22:11

DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu, milletvekilleri ve yöneticileri ile Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan başkanlığında Van’da olağanüstü toplanacak.DEM Parti heyeti toplantı sonrasında, siyasi parti ve STK temsilcileriyle birlikte  “İradene Sahip Çık” sloganıyla halk buluşmasına katılacak.

AKP iktidarı Van Büyükşehir Belediyesi’ni yüzde 55 oyla kazanan DEM Parti’li Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkını yargı yoluyla elinden aldı. Zeydan’ın alması gereken mazbatanın 130 bin oy fark attığı AKP’li rakibi Abdullahat Arvas’a verilmesi YSK tarafından kararlaştırıldı.

DEM Parti MYK ise olağanüstü toplanma kararı aldı. Yarın Eş Genel Başkanları ve milletvekilleriyle Van'da toplanacak MYK sonrası halk buluşması yapılacak. CHP de Van'da yaşananlar sonrası bir heyet görevlendirdi.

Öte yandan, eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş , Edirne Cezaevi'nde bir dönem birlikte kaldığı Abdullah Zeydan hakkındaki kararın ardından cezaevinden mesaj gönderdi. Mesajında, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen Demirtaş, Erdoğan'a 31 Mart seçimlerinden sonra yaptığı konuşmayı hatırlattı. 

Memnu haklar nedir?

Memnu haklar, diğer bir deyişle yasaklanmış haklar, kişinin ceza mahkumiyeti nedeniyle, ceza kanununun dışında farklı kanunlardan kaynaklanan mahrum edildiği haklardır. Memnu hakların iadesi ise, bu hakları geri almak için düzenlenen bir ceza hukuku kurumudur.

TIKLAYIN - Van İl Seçim Kurulu, mazbatayı DEM Partili adayın yarısından daha az oy alan AKP'li adaya verdi!

TIKLAYIN - Selahattin Demirtaş'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Van" mesajı: Bu gidişata daha en başından dur demenizi bekliyoruz

TIKLAYIN  - İmamoğlu'ndan Zeydan kararına tepki: DEM Parti adayına mazbatasının verilmemesi Van halkının iradesini tanımamaktır

TIKLAYIN - Özgür Özel'den 'Van' açıklaması: Bunu iptal ettirmek, Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır

TIKLAYIN - Van'da kazanan Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkı geri alındı; DEM Parti “Halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz!" dedi

TIKLAYIN - Van İl Seçim Kurulu Başkanı'ndan Zeydan kararına muhalefet şerhi: Kararı YSK vermeli

TIKLAYIN - Dem Parti’den Van’da kazanan Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkının geri alınmasına ilişkin açıklama: Halkın iradesine saygı duyun!

TIKLAYIN - Başak Demirtaş'tan Abdullah Zeydan tepkisi: Halk iradesinin yanında olmak için yarın ben de Van’dayım

TIKLAYIN - HÜDA PAR'dan Van açıklaması: Kazanan adaya mazbatanın verilmemesi, halk iradesinin gasp edilmesidir

VİDEO - Van’da Abdullah Zeydan kararını vatandaşlara polis müdahalesi

GALERİ - Van'da kazanan DEM'li Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkının geri alınmasına tepki yağdı: Halka siyasi pusu kuruluyor