Çevre

Burgazada'da Martha Koyu'nun bulunduğu alan yeniden özel kişilere kiralanacak

25 Nisan 2024 16:52

İstanbul Burgazada'da yer alan 1. derece sit alanı olan Martha Koyu'nun bulunduğu alan, açık teklif usulü yoluyla kiralanmak isteniyor.

Artı Gerçek'ten Yaprak Akbaba'nın haberine göre, İstanbul'un Adalar ilçesinde Burgazada'da yer alan ve 1. Derece sit alanı olan ve 2019 ile 2021 yıllarında da özel kişilere devredilmek üzere ihaleye çıkılan Martha Koyu, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce yapılan 'açık teklif usulü' ihaleyle kiralamaya açılacak. İhale 8 Mayıs (çarşamba) günü saat 10:00'da gerçekleşecek. İhalenin muhammen bedeli ise aylık 150 bin TL olarak açıklandı.

2006 yılında adadaki Hazine’ye ait bir başka araziyle trampa edilerek Silahtarağa Vakfı’na devredilen koy, böylece Vakıflar Genel Müdürlüğü kontrolüne geçti. Martha Koyu’nun da içinde yer aldığı toplam 56 dönümlük arazi Koy'dan Kalkapazankaya’ya kadar uzanan çok geniş bir bölgeyi kapsıyor. Arazi üzerindeki yapılan başvurular sonrasında alınacak turizm ruhsatı, bu bölgenin turistik işletmelere açık hale gelmesine neden olacak.

Koy açık teklif usulü kiralanacak 

Bugüne gelindiğindeyse, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce açık teklif usulü ile ihale ilanı açılarak Koy, özel kullanıma teslim ediliyor. İhale ise 8 Mayıs (çarşamba) günü saat 10:00'da gerçekleşecek.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün sitesinde yer alan ihale ilanına göre; Martha Koyu'nu kapsayan 56 bin metre karelik alanın kullanım şekli 'arsa ve arsa üzeri (metruk 2 adet yapı) özel şartlı' olarak belirtilmiş. İhalenin muhammen bedeli ise aylık 150 bin TL olarak açıklandı. 79 ada 6 parsel sayılı yer, 8 Mayıs'ta düzenlenecek ihaleyle kiralanacak. İhalenin geçici teminat bedeli ise 414 bin TL.

Martha Koyu’nu da içine alan yaklaşık 56 dönümlük arazinin özel kişilere devredilmesi, halkın kıyı kullanım hakkının elinden alınması ve ücretli hale getirilmesi, doğal ve kültürel yaşamın tahrip edilmesi Ada halkını endişelendiriyor.

Adalılar hukuki süreç başlatacak 

Doğal yapısıyla İstanbul’da eşsiz bir konuma sahip olan Koy'u korumak için Burgazadalıların oluşturduğu sivil bir inisiyatif olan Martha Koyu Dayanışması ihalenin iptal edilmesi için girişimleri başlatıyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz avukat Can Bıçakcı, ihalenin iptali için gerekli hukuki süreç başlatacaklarını açıkladı.

Bakanlık SİT derecesini düşürmüştü 

Adalar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Adalar Belediyesi’nin hazırladığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın onayladığı imar planıyla ilgili İBB açıklama yapmıştı. İBB, imara açılan sit alanlarının derecesinin Bakanlık tarafından düşürüldüğünü belirtmişti. İmar planlarına göre, Burgazada’da sit derecesi düşürülen yerlere konut alanı ve günübirlik tesis alanı yapılması planlanıyor.

İhaleler düzenlenmişti 

2019 yılında da Burgazada’da halkın ücretsiz denize girebildiği ve kamp yapabildiği İstanbul’daki neredeyse tek bölge olan Koy, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bir ihaleyle özel kişilere devredilmiş ve Burgazada’nın doğal yaşamı ve kültürel belleği açısından en önemli bölgelerinden birinin turizm işletmelerine açılması için ilk adım atılmıştı.

Yine 2021 yılında da Martha Koyu için açık teklif usulü yoluyla ihale ilanı açılmış, basında yer alması sonrası oluşan kamuoyu sonrası iptal edilmişti.