Gündem

Avrupalı parlamenterlerden Erdoğan'a 'Gergerlioğlu' mektubu: AKP'li Özlem Zengin hedef gösterdi, Süleyman Soylu tehdit etti

Gergerlioğlu Uşak Emniyeti'nde çıplak arama olduğunu açıklamıştı

10 Şubat 2021 15:17

T24 Haber Merkezi

Aralarında Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, uluslararası insan hakları örgütü temsilcileri, hukukçular, yazarlar ve akademisyenler olduğu birçok isim, 'Çıplak arama' iddialarını gündeme getirdiği için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "FETÖ'cü terörist" olarak hedef alınan HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu ile dayanıştığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Açık Mektup başlığı ile yapılan ve Dietmar Köster (Avrupa Parlamentosu Milletvekili), Sevim Dağdelen (Alman Parlamentosu Dışişleri Komitesi “Die Linke” Grubu Başkanı), Gyde Jensen (Alman Federal Meclisi İnsan Hakları ve İnsani Yardım Komisyonu Başkanı), Andrej Hunko (Alman Parlamentosu ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi) gibi isimlerin imzasının bulunduğu açıklamada "başta Gergerlioğlu olmak üzere insan hakları savunuculuğu yapan kişilere kamu görevlileri, siyasiler ve savcılar tarafından yöneltilen tehditlere son verilmesini bekliyoruz " denildi. 

"İnsan hakları konusunda çaba gösteren kişi ve kurumlara ilişkin baskılar konusunda endişeli olunduğunun" belirtildiği açıklama şöyle:

"İnsan hakları kuruluşları, aktivistler, hukukçular, yazarlar, gazeteciler, politikacılar  ve akademisyenler olarak bizler, bu mektubu Türkiye’de insan hakları konusunda bitmek bilmeyen bir çaba gösteren başta Sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu olmak üzere, bu amaç doğrultusunda çalışan kişi ve kurumlara karşı mevcut baskılar konusundaki endişelerimizi ifade etmek için yazıyoruz.   

Bilindiği üzere, insan hakları aktivisti ve milletvekili olan Gergerlioğlu, önce Uşak Emniyet Müdürü sonrasında da AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından ‘terörist’ suçlamasında bulunularak tehdit edilmiştir. 

Uşak Üniversitesi’nde okuyan 23 kız öğrencinin, 31 Ağustos 2020 tarihinde  gözaltına alındıktan sonraki 5 gün boyunca iki sefer çıplak aramaya maruz kalmış olmaları , toplumda infial yaratan bir haber olarak sosyal medyada yer almıştır. Sayın Gergerlioğlu, bu haberi  Meclis’te de dile getirilerek hukuka aykırı şekilde yapılan çıplak arama uygulamasına son verilmesi çağrısında bulunmuştur. 

Çıplak arama uygulamasının sosyal medyada gündem olması üzerine, bu uygulamanın mağduru olan kadınlar, çektikleri videolar aracılığıyla yaşadıklarını tüm ayrıntılarıyla kamuoyu ile paylaşmışlardır.  Bu paylaşımlar sonrasında çok sayıda insan hakları savunucusu, hiçbir şekilde insan onuruyla bağdaşmayan bu hukuksuzluğa tepki göstermek suretiyle, mağdurlara destek olmuştur.

Uşak Emniyeti tarafından sözde ‘güvenlik araması’ adı altında hem de iki kez yapılmış olan çıplak arama uygulaması, insan haysiyeti ile bağdaşmayan muamele yasağını ihlal etmektedir. Bununla ilgili etkili bir soruşturma yapılmasının gerekliliğine rağmen, konuyu Meclise taşıyan Ömer Faruk Gergerlioğlu suçlamalara maruz kalmıştır. 

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, "Ömer Faruk Gergerlioğlu kadar ben Meclis'i terörize eden başka bir milletvekili görmedim" diyerek, Gergerlioğlu’nu hedef göstermiştir.   

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Uşak Emniyet Müdürü Mesut Gezer, Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hedef alan şu açıklamayı yapmıştır; "Bize iftira atan bu kalleşlere, bu kan dökücü, ağzından kandan başka hiçbir şey akmayan bu müfterilerle hukuk önünde adaletle mücadele etmek adına geldik… Onlara bu ülkede nefes aldırmayacağız. FETÖ'sü, PKK'sı kim gelirse gelsin, Türk Polisi burada!” 

Bu açıklamanın ardindan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da "Üzerinde sadece milletvekili kılıfı var. FETÖ'nün sözleriyle bunu ifade etmektedir. Zihni bulanmış, aklı gitmiş. FETÖ teröristi olan... Açık söylüyorum. Ben buradan yargıya da çağrıda bulunuyorum. Hakikaten bu adam teröristtir, suç duyurusunda bulunduk defalarca. Gereği yerine getirilsin" diyerek Gergerlioğlu’nu hedef almıştır.

Bunun hemen akabinde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gergerlioğlu ve çıplak arama konusunda tepkilerini ortaya koyan kişiler hakkında soruşturma başlatıldığı açıklaması yapmıştır. 

Kamu görevlilerinin insan hakları savunucularına ve milletvekillerine kolay bir şekilde ‘terörist’ suçlamasında bulunması nedeniyle, uzun süredir devam eden kitlesel gözaltılar ve insan hakları ihlalleri konusunda ciddi endişe içerisinde olduğumuzu belirtmek isteriz. 

İnsan hak ve özgürlüklerine inanan ve bu kapsamda mücadele eden kişi ve kurumlar olarak Sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yanında olduğumuzu belirtiyor ve başta Gergerlioğlu olmak üzere insan hakları savunuculuğu yapan kişilere kamu görevlileri, siyasiler ve savcılar tarafından yöneltilen tehditlere son verilmesini bekliyoruz."

Gergerlioğlu ile dayanışma açıklaması yapan isimler şöyle: 

Dietmar KÖSTER, Avrupa Parlamentosu Milletvekili

Avrupa Parlamentosu Çağdaş Sosyalistler ve Demokratlar İttifakı Grubu

Sophie ROHONYI, Federal Parlamento üyesi (Belcika)

Christophe LACROIX, Federal Parlamento üyesi (Belcika)

Gokay AKBULUT, Federal Milletvekili (Almanya)

Gyde JENSEN, Alman Federal Meclisi İnsan Hakları ve İnsani Yardım Komisyonu Başkanı (Almanya)

Sevim DAGDELEN, Alman Parlamentosu Dışişleri Komitesi “Die Linke” Grubu Başkanı (Almanya)

Simone SUSSKIND, Brüksel Parlamentosu Üyesi ve Senatosu Üyesi (Belcika)

Andrej HUNKO, Alman Parlamentosu ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi (Almanya)

Bianca DEBAETS, Brüksel Parlamentosu Üyesi (Belcika)

Victoria AUSTRAET, Brüksel Parlamentosu Üyesi (Belcika) 

Joris NACHTERGAELE, Flaman Parlamentosu Üyesi (Belgium)

Hannelore GOEMAN, Flaman Parlamentosu Üyesi (Belgium)

Karl VANLOUWE, Flaman Parlamentosu Üyesi (Belgium)

Kai GEHRING, Alman Parlamentosu Üyesi (Almanya)

Berivan ASLAN, Avusturya Parlamentosu Üyesi (Avusturya)

Philippe COURARD, Valon Parlamentosu Üyesi ve Senatör (Belcika)

Ulla JELPKE, Alman Parlamentosu Üyesi (Almanya)

Dr. Peter PILZ, Eski Avusturya Parlamentosu Üyesi (Avusturya)

Johan VANDE LANOTTE, Gent Universitesinde Profesör, Eski Başbakan Yardımcısı (Belcika)

Sophia PANDYA, Long Beach'teki California eyalet üniversitesinde professor

Ramiro Jesús SANDOVAL, Meksika Ulusal Özerk Üniversitesinde Profesör-UNAM (Meksika)

Juan Manuel PORTILLA GÓMEZ, Meksika Ulusal Özerk Üniversitesinde Profesör-UNAM (Meksika)

Valentin STELIAN BĂDESCU - Bilimsel Yardımcı Araştırmacı, Bükreş Barosunda Avukat (Romanya)

Felix KAIZA, Bağımsız Medya Danışmanı (Tanzanya)

Constantin IONUT COJOCARU, Üniversite Öğretim Görevlisi, Gazeteci, Tarih Araştırmacısı, Glasul Istoriei Derneği Başkanı (Romanya)

Isaac LONGWE, insan hakları savunucusu, Uluslararası Af Örgütü (Doğu Afrika)

Habib MIRADJI, Dar es Salaam'da faaliyet gösteren Azaniapost gazetesinin Direktörü (Tanzanya)

Aaron COHEN (Amerika Birleşik Devletleri)

International Observatory of Human Rights (İngiltere)

International Association of People's Lawyers (Fransa)

Open Dialogue (Polonya)

Lawyers’ Rights Watch (Kanada)

Australasian Muslim Times (Avustralya)

Human Rights Foundation (Amerika)

Raoul Wallenberg Centre for Human Rights (Kanada)

Gesellschaft für bedrohte Völker (Almanya)

Ori Z Soltes, Georgetown University 

Human Rights Monitoring Institute/ Žmogaus teisių stebėjimo institutas (Litvanya)

International Bar Association’s Human Rights Institute