Yaşam

ABD'de bir "kapıyı çalan" timsah, ev sahibini ısırdı

20 Mart 2023 21:02

Amerika Birleşik Devletleri'nin(ABD) Florida eyaletinde evinin ön kapısının çalınması üzerine kapıyı açan 56 yaşındaki Scot Hollingsworth, yaklaşık üç metrelik bir timsah tarafından bacağından ısırıldı.

Independent Türkçe'nin WKMG'ye dayandırdığı haberine göre, Scot Hollingsworth, kapısını çaldığını iddia ettiği yaklaşık üç metrelik bir timsah tarafından bacağından ısırıldı. Hollingsworth, kanala yaptığı açıklamada, "Ayağa fırlayıp kapıya gittim, ışıklara ulaşmaya çalışırken dışarıya adım attım ve kapıdan az biraz çıkmıştım ki (timsah) bacağımı kapıp gerçekten saldırgan bir şekilde sallamaya başladı" diye konuştu. Hastaneye kaldırılan Hollingsworth, hayati tehlike arz etmeyen yaraları için tedavi altına alındı.

"Hayvanı yakalayacak bir görevli gönderildi"

Kanal, Florida Balıkları ve Yaban Hayatı Koruma Komisyonu'nun 4 Mart'taki olayı doğruladığını ve sürüngeni yakalayıp uyutmak üzere kapanla hayvanı yakalayacak bir görevli gönderdiklerini söylediğini kaydetti. Kurum, yaklaşık 1,2 metre veya daha uzun, topluma veya vahşi yaşama tehdit oluşturan "rahatsız edici" timsahları rutin olarak uyuttuğunu ifade ediyor.

"Toplumla karşılaşmayacağı uzak alanlara yerleştirilmesi gerekir"

Komisyonun internet sitesinde "Yerleri değiştirilen timsahlar genellikle yakalandıkları yere geri dönmeye çalışır. Yol boyunca topluma ya da diğer timsahlara sorun teşkil edebilirler. Eğer bir timsah başarıyla geri dönerse, onu tekrar yakalamak gerekir ve muhtemelen ikinci seferde bunu yapmak daha zor olur" diye belirtiliyor:

"Serbest bırakıldığı bölgede bir sorun oluşmaması için rahatsızlık veren timsahların toplumla karşılaşmayacağı uzak alanlara yerleştirilmesi gerekir."