Dünya

58 yıllık cinayette sır perdesi aralanıyor

Ian Brady, dünyanın en korkunç seri katilleri arasında gösteriliyor

Myra Hindley ve Ian Brady

01 Ekim 2022 14:04

İngiltere, 58 yıl önce 12 yaşındayken öldürülen Keith Bennett'in cesedini aramak için yeniden harekete geçti. İngiliz polisi, cesedi bulmanın, dünyanın en korkunç seri katillerinden birinin işlediği cinayetle ilgili sır perdesine de aydınlatacağına inanıyor.

1964’te İngiltere’yi işlediği çocuk cinayetleriyle şoke eden katil Ian Brady, dünyanın en korkunç seri katilleri arasında gösterilmeye devam ediyor.

1960’lı yıllarda 18 aylık bir süre içinde Brady ve suç ortağı Myra Hindley, İngiltere’nin kuzeybatısında beş çocuğu kaçırarak öldürmüştü. Çocuklardan üçünün cesedi boş bir arazide gömülmüş olarak bulunurken, diğerleri hiçbir zaman bulunamamış ve suç dünyasının önemli gizemlerinden biri olarak kalmıştı.

İşlenen cinayetlerin detayları ve Brady’nin suç ortağının bir kadın olmasının yanı sıra yakalanmasının ardından görülen davalarda katilin pişmanlık göstermemesi tüm ülkeyi şoke etmişti.

Moors Cinayetleri

İngiltere’yi dehşete sürükleyen ve tarihe “Moors Cinayetleri” olarak geçen korkunç cinayetlerin ortaya çıkması ile Brady ve suç ortağı Hindley yakalandı. İşledikleri seri cinayetlerin ortaya çıkmasıyla ömür boyu hapis cezasına mahkum edilen çift, o tarihe kadar öldürdükleri 5 çocuktan birinin yerini asla açıklamadı.

Sözcü gazetesinin haberine göre; o kişi 12 yaşındaki Keith Bennett’ti. 58 yıl önce Brady ve Hindley tarafından öldürülen Benett’in cesedi hiçbir zaman bulunamadı. Öyle ki, Ian Brady ölüm döşeğindeyken polis 12 yaşındaki Keith Bennett’in cesedine ne olduğunu öğrenmek için adeta katile yalvardı. Ancak işe yaramadı.

Suç dünyasının en büyük gizemlerinden biri kabul edilen ve 58 yıldır bulunmayan Benett’in ölümü ise geçtiğimiz günlerde İngiliz polisinin bir kafatası bulmasının ardından yeniden gündeme geldi. İngiltere’de polis, Benett’in cesedini bulmak için Manchester yakınlarındaki Saddleworth Moor’da kazı çalışmaları başlattı. Polis, insan kalıntılarının bulunup bulunmadığını doğrulamak için çok erken olduğunu söylerken, ailenin durumla ilgili bilgilendirildiğini söyledi.

Moors cinayeti kurbanı Keith Bennett’in ailesi dün gece, cesedinin sonunda bulunmasını umduklarını söyledi.