Gündem

200 gündür açlık grevindeydi; Leyla Güven eylemini sonlandırdı: Mücadelenin varması gereken yer onurlu bir barıştır

HDP milletvekilleri Tayip Temel, Dersim Dağ ve Murat Sarısaç, kameraların karşısına geçerek, Güven’in mesajını açıkladı

26 Mayıs 2019 13:37

Abdullah Öcalan’ın “Eyleminizin sona ermesini bekliyorum” çağrısından sonra açlık grevinde olan HDP’li vekiller, Leyla Güven’in mesajını açıkladı. Açlık grevi eylemini bugünden itibaren sonlandırdığın söyleyen Güven, “Bu mücadelenin varması gereken yer onurlu bir barıştır” dedi. 
 
Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Abdullah Öcalan’ın “Açlık grevi ve ölüm oruçları amacına ulaştı, eylemlerin sonlandırılmasını bekliyorum” çağrısından sonra 200 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’den açıklama geldi. Diyarbakır HDP binasında 85 gündür açlık grevde olan milletvekilleri Tayip Temel, Dersim Dağ ve Murat Sarısaç, kameraların karşısına geçerek, Güven’in mesajını açıkladı.
 
HDP Diyarbakır il binasındaki basın açıklaması öncesi TUAY-DER Şubesi’nde toplanan tutuklu yakınları, buradan parti binasına yürüdü. Anneler sloganlarıyla basın açıklamasının yapılacağı salona girdi. Salonda uzun süre slogan atan annelerin gözyaşlarına hakim olamadıkları görüldü. 
 
Öcalan'ın açıklaması için tıklayınız
Tutuklu ve hükümlülerin açıklaması için tıklayınız
 
Açlık grevindeki HDP'li vekiller Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç da uzun süren alkış ve sloganlarla açıklamanın yapılacağı salona geldi. Açıklamaya, tutuklu anneleri ve HDP milletvekilleri de katıldı. 
  

"Öcalan'ın çağrısıyla sonlandırıldı"

HDP Diyarbakır il binasında 3 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan HDP Hakkari Milletvekili Tayip Temel, basın metnini okumadan önce kısa bir açıklama yaptı. Temel, Leyla Güven’le başlayan ve 4 bin tutuklunun katılımıyla devam eden açlık grevi ve 30 tutuklunun sürdürdüğü ölüm orucu eyleminin, Öcalan’ın çağrısı üzerine bugünden itibariyle sona erdiğini söyledi. Temel, “Bu direnişin sembolü ve öncüsü Leyla Güven, bizim aracılığımızla mesajını kamuoyuna paylaşmasını istedi, kendi isteği doğrultusunda açıklamasını Kürtçe yapacağız” dedi. 
 
Temel, daha sonra Güven’in Kürtçe açıklamasını okudu. Leyla Güven’in yaptığı açıklama şöyle: 
 
“Kürdistan'ın da içinde bulunduğu Ortadoğu coğrafyası, ateş topu misali tüm yakıcılığı ile tam bir savaş alanıdır. Bu savaş alanında Kürtlere karşı siyasal, kültürel inkar ve teslimiyet politikaları dayatılarak, özgür yaşamı engelleniyor. Bu engellerin aşılması için Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın demokratik ulus perspektifi artık kabul gören bir gerçektir. Dünyayı sarsmaya devam eden Rojava devrimi deneyiminde de görüldüğü üzere, Demokratik Ortadoğu tezi bu coğrafyadaki bütün halkları kapsamaktadır. Kürt sorunun Ortadoğu genelinde demokratik çözümü için projesi olan en önemli aktör Sayın Öcalan’dır. 
 
Bugün ülkede Sayın Öcalan şahsında tüm topluma yayılan tecrit, her şeyden önce insan olmanın utancını yaşatıyor. Buradan hareketle diyebilirim ki, bizim tek şansımız devrimci oluştadır. Çünkü bir tek devrimcilik bu utancı önleyebilir ve hoş görülemez olana, gaspa karşı durabilir. 
 
Ben Kürt halkının bir ferdi olarak 1994 yılından bu yana kesintisiz olarak farklı alanlarda siyasi faaliyetler yürüttüm. Yaşadığımız bütün hukuksuzluklara rağmen mücadelemizi sürdürdük. Ancak gelinen aşamada doğru, etkili, öngörülü, kapsayıcı bir siyaset yürütemediğimi net olarak görebiliyorum. 
 
Sayın Öcalan üzerindeki tecridin bir halka uygulanan tecrit olduğunu bilerek, özgür irademle süresiz ve dönüşümsüz açlık grevini başlattım. Tecrit kaldırılana kadar da sürdüreceğimi belirttim. Çünkü Son 20 yıldır mutlak tecrit altında olmasına rağmen barış çabalarından asla taviz vermeyen Sayın Öcalan'ın düşüncelerinin dışarı çıkması, sadece Kürtler için değil bu topraklarda yaşayan bütün halklar için son derece önemlidir.

"Eylem direniş yılına dönüştü"

Bugün açlık grevimizin 7. ayındayız. Başta Nasır Yağız olmak üzere, zindanlarda, ‘yaşamı uğruna ölecek kadar sevenlerin’ yoldaşları olan binlerce arkadaşım büyük bir güç ve destekle bu eylemi sahiplendi. Direnişimiz Strasbourg'tan dünyanın dört bir yanına yayıldı ve üç vekil arkadaşım da bu süreçte bizimle birlikte direnişi büyüttü. Böylece bu eylem bir direniş yılına dönüştü. 
 
Bu süreç boyunca açlık, sessizlik değil ama bizi yaşatmak uğruna yaşamlarını feda eden, sessizliğe canlarıyla çığlık olan yoldaşlarımızın şehadetleri ile burulduk, zorlandık. Zülküf Gezen, Ayten Beçet, Zehra Sağlam, Medya Çınar, Yonca Akici, Siraç Yüksek, Mahsum Pamay, Ümit Acar ve Uğur Şakar. Onlar bu sürecin gerçek kahramanları ve sahipleridir. Her birini saygıyla ve minnetle anıyorum... 
 
Ayrıca 27 gündür sürdürülen ölüm orucu direnişini de özellikle vurgulamak istiyorum. 30 yoldaşımız zaten sürdürdükleri açlık grevi eylemini ölüm orucuna dönüştürerek, tecride karşı sarsılmaz bir iradeyi ortaya koydular. 

"Yeni bir umudun tomurcuğu"

Bizler topraklarımızda yaşanan acıların son bulması için, onurlu bir barış için Sayın Öcalan’ın tek muhatap olduğunu biliyoruz. Bu açlık grevi direnişinin amacı da Sayın Öcalan üzerindeki hukuksuz ve insanlık dışı tecridin kaldırılarak, Orta doğu’yu da kapsayan barış çabalarının önünün açılmasıydı. 2 Mayıs’ta yapılan görüşmede kamuoyu ile paylaşılan 7 maddelik deklarasyon niteliğindeki çözüm önerileri, Sayın Öcalan’ın Türkiye demokrasisine sunacağı katkının somut ifadesidir. Bu nedenle İmralı tecrit sisteminin kaldırılması, Kürtler kadar Türkiye halkları açısından da kazanımlar sağlayacaktır. 
 
Bu süreçte sokağa çıkan beyaz tülbentli analar da dünyanın diğer ucundan, Arjantin’den beni ziyarete gelen Plaza De Mayo annesi Nora da “barış”ın annelerin kutsal direnişi ile yeşereceğini bir kez daha gösterdi. Anneler ve evlatları yeni bir umudun tomurcuğu oldular. 

"Farklı yöntemlerle mücadele edeceğiz"

Geldiğimiz aşamada, direniş mutlak tecridin kırılmasına yönelik bir kapı araladı. PKK Lideri Sayın Öcalan ile ilk olarak ağabeyi Mehmet Öcalan, ardından da iki kez avukatları görüştüler. Ancak tecridin tamamen ortadan kaldırılması için farklı yöntemlerle aktif mücadelemize devam edeceğiz. Bunun yükümlülüğü artık biz aktif demokratik siyaset yürütenlerin omuzlarındadır. Siyaset çözüm üretemiyorsa yeni sorunlar yaratır.

"Eylemi sonlandırıyorum"

Bu sorumlulukla ve bilinçle hareket edeceğime söz verirken, bugünden itibaren başlatmış olduğum açlık grevi eylemimi sonlandırıyorum. Belirtmek isterim ki açlık grevi direnişimiz amacına ulaşmıştır. Ancak tecride karşı direnişimiz ve toplumsal barış için mücadelemiz her alanda sürecektir. Bu mücadelenin varması gereken yer onurlu bir barıştır. 
 
Yanımda olan herkese teker teker teşekkür ediyorum. Bu faşizm ve baskı ortamında direnişimize ses veren, ses olan, bize inanan, umudunu kaybetmeyen herkese çok teşekkür ediyorum. En başta da bütün saldırı ve engellemelere rağmen alanları terk etmeyen Barış Anneleri ve tüm kadınlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. ‘Umut zaferden değerlidir’, umut ettik ve başardık.”

Temel: Eylemimizi sonlandırıyoruz

Temel, Güven’in açıklamasını okuduktan sonra HDP il binasında açlık grevinde olan milletvekilleri ve tahliye edilmeleri ardından açlık grevi eylemlerini evlerinde sürdürenler adına kısa bir konuşma yaptı. Temel, “Bu salonda 85 gündür direnişini sürdüren 3 HDP milletvekili olarak eylemimizi sonlandırıyoruz. Kendim ve arkadaşlarım adına belirtmeliyim ki; bizimki bu direnişin gerçek sahiplerinin yarattığı nehirde sadece 3 damla oldu. Bu destanın gerçek sahipleri zindanlardaki devrimcilerdir, annelerdir. Selam olsun analara” diye konuştu.