Gündem

Mahkeme, Macaristan’da yakalanan Serdar Sertçelik’in iadesini istedi

Serdar Sertçelik, geçen hafta Macaristan’da yakalanmıştı

04 Haziran 2024 14:32

T24/ANKARA

 Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi, Ayhan Bora kaplan davasında M7 koduyla gizli tanık olduğunu açıklayan ve geçen hafta Macaristan’da yakalanan Serdar Sertçelik hakkında iade talepnamesi düzenleyerek, Macaristan’a iletilmek üzere Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

 Ayhan Bora Kaplan davasının hem gizli tanığı hem de sanığı olan ve firar ettikten sonra hakkında kırmızı bülten kararı çıkarılan Serdar Sertçelik, geçen hafta Macaristan’da yakalanmıştı. Sertçelik, 6 Temmuz tarihine kadar geçici olarak tutuklanmıştı. Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi, firarının ardından Kaplan dosyasında M7 koduyla gizli tanıklık yaptığını söyleyen Sertçelik’in iadesi için düzenlediği talepnameyi bugün Macaristan’a iletilmek üzere Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

Talepnamede, Sertçelik hakkında Kaplan davası kapsamında “örgüt kurmak ve yönetmek, kasten öldürme, eziyet, yağma, şantaj” gibi suçlamalar bulunduğu ifade edildi. Kaplan davası iddianamesinde anlatılan 10 ayrı olaya ilişkin özetlerin yer aldığı talepnamede, “sanığın kaçak olması nedeniyle dosyanın sonuçlandırılamadığı” kaydedildi.

 Talepnamede, suçlamalara ilişkin zamanaşımı sürelerine de yer verilerek, Sertçelik'in işlediği iddia edilen suçlar nedeniyle yargılanabilmesi için Türkiye’ye iadesi istendi.

T24'ün Ayhan Bora Kaplan dosyası

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Ayhan Bora Kaplan ve 5 örgüt yöneticisi hakkında ''suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek'', ''kasten adam öldürme'', ''nitelikli kasten adam öldürme'', 'kasten yaralama'', 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma'', ''nitelikli yağma'', ''eziyet', ''suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme'', ''suç üstlenme'' ve ''suçluyu kayırma'' suçlarından 1'i ağırlaştırılmış 2'şer kez müebbet ve 169 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istendi. Diğer 55 sanık için de çeşitli sürelerde hapis cezası talep edildi.

TIKLAYIN | Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında yeni detaylar: Geliri 1 milyon, arabası 40 milyon TL

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan dosyasına İyi Partili isim de girdi

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan’ın yakın adamlarından Tansel Aktan tutuklandı

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan’a cinayet soruşturması: “Mahfuz Tatar cinayeti” dosyası yeniden açıldı, 13 kişi gözaltında

TIKLAYIN - Meral Akşener’in iddia ettiği otel, Ayhan Bora Kaplan’ın ifadesinden mi çıktı?

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan ve eski polis müdürlerinden şikâyetçi olan kişinin arabası kurşunlandı: “Asayiş müdürüne 30 bin dolar teslim ettim”

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında yeni gelişme: Firari Barış Kurt, saklandığı yerde yakalandı

TIKLAYIN-Ayhan Bora Kaplan iddianamesinde yok yok: 61 kişiye "silahlı suç örgütü, öldürme, yaralama, eziyet, yağma, şantaj, rüşvet" suçlaması!

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan davası sümen altı edilen soruşturmalardan açıldı: Dosyalar delillere rağmen kapatılmış, takipsizlik kararından sonra fezleke gelmiş

TIKLAYIN - Kaplan davası | Dişleri sökülen Erkan Doğan’ın eski patronu Barış Kurt, AKP Ankara İl Başkan Yardımcılığı yapmış

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan’dan “kara para aklama” savunması: Mal varlığımdaki artışın sebebi enflasyondur

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan’a bir dava daha

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan’ın savunması: “Emniyette bana Süleyman Soylu’yu sordular, Etçi Umut’un ortağı ben değil, Cumhurbaşkanı Yardımcısıydı”

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik iddialar nedeniyle 3 emniyet görevlisine soruşturma

TIKLAYIN - Ankara Emniyeti’nde açığa alınan polislerin evlerinde arama başlatıldı