Gündem

Ayhan Bora Kaplan davası | Mahfuz Tatar'ın kardeşinden Kaplan'a: Asıl uyuşturucu baronu seninle Süleyman Soylu!

22 Mayıs 2024 10:51

Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne dair 20’si tutuklu 61 sanığın yargılandığı davanın duruşması başladı. Cinayete kurban giden Mahfuz Tatar’ın kardeşi İlhan Tatar, bu duruşmada dinlendi ve eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ismini vererek tutanaklara geçirdi. İlhan Tatar, Ayhan Bora Kaplan’a ''Asıl uyuşturucu baronu sensin, seninle Süleyman Soylu'' dedi. Bunun üzerine Ayhan Bora Kaplan, İlhan Tatar’a ''Devlet büyüklerimiz hakkında doğru dürüst konuş'' diye karşılık verdi.

Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne ilişkin 20'si tutuklu 61 kişi hakkında Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına Sincan Cezaevi’nde devam ediliyor.

Kaplan'ın talimatıyla öldürüldüğü öne sürülen Mahfuz Tatar cinayetine ilişkin müştekiler bu duruşmada dinlendi. Müştekilerden öldürülen Mahfuz Tatar’ın kardeşi İlhan Tatar,' 'Bürokrasinin, hakimlerin ve savcıların olduğunu biliyoruz bu cinayette. Suç duyurularımız hiçbir şekilde dikkate alınmadı. Biz bu olayın aydınlatılmasını istiyoruz. Şikayetçiyim'' dedi.

Müşteki Mahfuz Tatar’ın kardeşi İlhan Tatar, Ayhan Bora Kaplan’ın kendisine bu işten çekilmesi için adamları aracılığıyla para teklifinde bulunduğunu ileri sürdü.

"Asıl baron seninle Süleyman Soylu"

Tutuklu sanık Ayhan Bora Kaplan’ın ''Ağabeyin uyuşturucu ticareti yapıyor muydu?” sorusuna, İlhan Tatar, ''Asıl baron sensin, seninle Süleyman Soylu” diye yanıt verdi. Bunun üzerine Ayhan Bora Kaplan, İlhan Tatar’a “Devlet büyüklerimiz hakkında doğru dürüst konuş” dedi. İlhan Tatar’ın avukatı ise ''Müvekkilim Ayhan Bora Kaplan’ın ağebeyinin cinayetinde azmettirici olduğunu belirtiyor, ancak kolluk, mahkeme hiçbir zaman HTS kayıtlarını talep etmedi. Dosyaya celp edilmesini istedik ama celp edilmedi'' şeklinde konuştu.

Devam eden duruşma hakkında bilgi veren gazeteci Alican Uludağ, sosyal medya hesabından Kaplan'ın ifadesinde tutuklanan polisleri suçlamaya devam ettiğini yazdı.

Uludağ'ın paylaşımları şu şekilde:

Bora Kaplan, tutuklanan Organize polislerini suçlamaya devam etti:

"Erkan Doğan’ın emniyet tarafından yazılan ifadeyi okuduğuna yemin edebilirim ama kanıtlayamam. Ben bu kumpası devlete karşı yaptıklarını söylemedim, bu kumpası bana yaptılar. Biz vatan haini değiliz, biz vatana ihanet etmedik. Bu suçlar düzmece. İlhan Tatar’ın hangi memurla kaç kez görüştüğünü bir araştırın dedim. Burada biri gelse ‘Bora beni bıçakladı’ dese suç duyurusunda bulunursunuz ama biz deyince bulunmuyorsunuz. Ben örgüt lideriysem bana bunu yapıyorlarsa başkalarına neler yapıyorlardır. Bunların aldığı ifadeler çöp niteliğindedir. Hepsi baskı altında alınmıştır. Polisler ne savcı dinliyorlar ne başsavcı. Bu muhalif medya neden bana düşman. Başıma lanet oldu ama yine 15 Temmuz olsa yine çıkarım demir parmaklıkları kırar yine çıkarım. Semih Arslan’ı öldürecek olsak aşağı mı atarız kadın programlarında cahil cahil adamlar cinayet işliyor gömüyor yıllarca kimse bulamıyor biz bu kadar mı akılsızız? Öldüğünde üstünde yelek varmış öldürmeden önce yeleğini giy mi dedik biz? Murat Çelik çok art niyetli kibirli egoist bir adam Şevket Demircan’ı da onun yönlendirdiğini düşünüyorum."

T24'ün Ayhan Bora Kaplan dosyası

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Ayhan Bora Kaplan ve 5 örgüt yöneticisi hakkında ''suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek'', ''kasten adam öldürme'', ''nitelikli kasten adam öldürme'', 'kasten yaralama'', 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma'', ''nitelikli yağma'', ''eziyet', ''suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme'', ''suç üstlenme'' ve ''suçluyu kayırma'' suçlarından 1'i ağırlaştırılmış 2'şer kez müebbet ve 169 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istendi. Diğer 55 sanık için de çeşitli sürelerde hapis cezası talep edildi.

 

TIKLAYIN | Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında yeni detaylar: Geliri 1 milyon, arabası 40 milyon TL

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan dosyasına İyi Partili isim de girdi

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan’ın yakın adamlarından Tansel Aktan tutuklandı

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan’a cinayet soruşturması: “Mahfuz Tatar cinayeti” dosyası yeniden açıldı, 13 kişi gözaltında

TIKLAYIN - Meral Akşener’in iddia ettiği otel, Ayhan Bora Kaplan’ın ifadesinden mi çıktı?

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan ve eski polis müdürlerinden şikâyetçi olan kişinin arabası kurşunlandı: “Asayiş müdürüne 30 bin dolar teslim ettim”

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında yeni gelişme: Firari Barış Kurt, saklandığı yerde yakalandı

TIKLAYIN-Ayhan Bora Kaplan iddianamesinde yok yok: 61 kişiye "silahlı suç örgütü, öldürme, yaralama, eziyet, yağma, şantaj, rüşvet" suçlaması!

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan davası sümen altı edilen soruşturmalardan açıldı: Dosyalar delillere rağmen kapatılmış, takipsizlik kararından sonra fezleke gelmiş

TIKLAYIN - Kaplan davası | Dişleri sökülen Erkan Doğan’ın eski patronu Barış Kurt, AKP Ankara İl Başkan Yardımcılığı yapmış

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan’dan “kara para aklama” savunması: Mal varlığımdaki artışın sebebi enflasyondur

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan’a bir dava daha

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan’ın savunması: “Emniyette bana Süleyman Soylu’yu sordular, Etçi Umut’un ortağı ben değil, Cumhurbaşkanı Yardımcısıydı”

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik iddialar nedeniyle 3 emniyet görevlisine soruşturma

TIKLAYIN - Ankara Emniyeti’nde açığa alınan polislerin evlerinde arama başlatıldı

  •