Gündem

TBMM Genel Kurulu'nda Trump tepkisi: Haddinin bir an önce bildirilmesi gerekir

08 Ekim 2019 19:11

TBMM Genel Kurulu'nda, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye'ye yönelik sözlerine tepki gösterildi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "ABD'nin başındaki zat uzun süredir sürdürdüğü dengesiz, nezaketsiz üslubunu, devam ettiriyor. Bırakın diplomasi dilini, günlük dili, adabı, edebi terk edecek şekilde dönüp Türkiye Cumhuriyeti'ne had bildiren bir ABD Başkanı'nın haddinin bir an önce bildirilmesi gerekir" dedi.

Trump dün (7 Ekim) Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Eğer Türkiye benim eşsiz bilgeliğim dahilinde sınır dışında sayacağım bir şey yaparsa, Türkiye'nin ekonomisini yok ederim ve mahvederim (bunu daha önce de yaptım)" demişti.

TIKLAYIN - Trump'tan Türkiye'ye ağır tehdit: Ekonomini yok ederim

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Levent Gök başkanlığında toplandı. Levent Gök, gündeme geçmeden önce yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, yedi düvele karşı, emperyalizme karşı bağımsızlık savaşını kanla kazanan büyük bir devlet olduğunu söyledi. Türkiye’nin, tehditlere pabuç bırakacak bir ülke olmadığına dikkat çeken Gök, şöyle konuştu:

"Görkemli bir geçmişi olan, bağımsızlık savaşını kazanan Türkiye'ye, ülkemize, 'Ekonomik yönden seni çökertirim'. diyen ABD Başkanı'nın, bir zengin şımarıklığıyla söylediği bu sözleri kendisine aynen iade ediyoruz. Ülkemiz, dışarıdan telkinlerle terbiye edilecek, kendilerine göre yola getirilecek bir ülke değildir. Biz kendi işimizi kendimiz görürüz. Sorunlarımızı paylaşırız, gerekirse iç siyasette sert tartışmalarımızı yaparız; ama bizim ülkemiz, bağımsız bir ülkedir. Başta ABD olmak üzere bütün devletler bilmelidir ki, Türkiye emperyalizme karşı verdiği Kurtuluş Savaşı'nı, bugün de aynı şekilde devam ettirecek kadrolara ve ruha sahiptir."

Genel Kurul’da siyasi partilerin grup başkanvekilleri oturdukları yerden söz alarak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundular. İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, ABD Başkanı Trump'un Türkiye'yi tehdit ettiğini; devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan bu açıklamaları şiddetle kınadıklarını kaydetti.

MHP: "Türkiye'nin bekleyecek zamanı kalmamıştır"

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül de PYD/YPG'nin, ABD'nin desteğiyle Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurmak istediğinin bilindiğini ifade ederek "Türkiye'nin bekleyecek zamanı kalmamıştır. Devlet, bu hain oluşumları yok etmeye muktedirdir. Her türlü tehdide karşı tavizsiz tutum sergilemek, 'bu milletin evladıyım' diyen herkesin boynunu borcudur. Kimse bunu macera olarak görmeye çalışmasın" diye konuştu.

CHP: "ABD Başkanı'nın haddinin bir an önce bildirilmesi gerekir"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'ye yönelik sözlerine tepki göstererek, "ABD'nin başındaki zat uzun süredir sürdürdüğü dengesiz, nezaketsiz üslubunu, devam ettiriyor. Bırakın diplomasi dilini, günlük dili, adabı, edebi terk edecek şekilde dönüp Türkiye Cumhuriyeti'ne had bildiren bir ABD Başkanı'nın haddinin bir an önce bildirilmesi gerekir. Gerekli cevabı vermek için neyi bekliyorsunuz? Parlamento burada, biz buradayız. Siz neredesiniz?" dedi.

AKP: "Özür dilense de yetersiz"

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan da, ABD Büyükelçiliği'nin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile ilgili Twitter beğenisini kabul edilemez bulduklarını ve şiddetle kınadıklarını dile getirerek, "Sayın Bahçeli'nin sağlığına ilişkin bu alçakça ifadenin beğenilmesi, basit bir hata olarak değerlendirilemez. İki defa özür dilense de bunu yeterli bulmuyoruz. Dışişleri Bakanlığının ve büyükelçiliğin bu olayı ciddiyetle soruşturmasını takip ediyoruz" dedi.

BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici ise "ABD Büyükelçiliğinin Milliyetçi Hareket Partimizin Saygıdeğer Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sağlığıyla ilgili hadsiz beğenisini bir kere daha şiddetle kınadığımızı ifade etmek istiyorum" diye konuştu.


TIKLAYIN - ABD: Türkiye Suriye'nin kuzeyi için harekete geçecek, dahil olmayacağız

TIKLAYIN - Trump'tan Suriye açıklaması: Bu saçma ve sonsuz savaştan çıkmanın, askerlerimizi eve getirmenin zamanı geldi

TIKLAYIN - Trump'ın Suriye kararına partisinden karşı çıkış

TIKLAYIN - Cumhuriyetçi Senatör Graham: Türkiye Suriye'ye girerse yaptırım, NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısı yapacağız

TIKLAYIN - Clinton'dan Trump'a: Türkiye ile Rusya'nın otoriter liderlerinin safında yer aldın

TIKLAYIN - Trump'tan Türkiye'ye ağır tehdit: Ekonomini yok ederim

TIKLAYIN - Dolar/TL 5.80'i geçti!

TIKLAYIN - ABD Savunma Bakanlığı: Harekâtı desteklemiyoruz

TIKLAYIN - McGurk'tan Trump'a tepki: Bir telefon görüşmesiyle Rusya, İran ve IŞİD'e hediye verdi

TIKLAYIN - ABD'de Türkiye çatlağı; Trump'ın Suriye kararı Cumhuriyetçilerle Demokratları bir araya getirdi

TIKLAYIN - The Times: Britanya askerleri de Suriye'den çekilebilir

TIKLAYIN Trump'tan Erdoğan'a önce davet sonra tehdit

TIKLAYIN - Trump'ın art arda gelen tweetleri Dolar/TL'ye zikzak çizdirdi

TIKLAYIN - "Suriye'nin kuzeyine olası operasyon, sınırın altındaki ve üstündeki IŞİD hücrelerini harekete geçirebilir"