Gündem

Fatih Atik'ten Ayhan Bora Kaplan soruşturması açıklaması: Dosyada AK Partili hiçbir isim yer almıyor

16 Mayıs 2024 19:30

T24 Haber Merkezi

TGRT Haber Ankara Temsilcisi Fatih Atik, Ayhan Bora Kaplan dosyasına ilişkin olarak "Dosyanın içerisinde AK Partili görevlilerden, eski bakanlardan ve milletvekillerinden hiçbirinin ismi yer almıyor" dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara’da organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında gizli tanık olan Sertçelik'in yasa dışı yollarla yurt dışına kaçırılması ile ilgili 1'i komiser 4 kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu.

Bugün de görevden uzaklaştırıldıktan sonra gözaltına alınan 3 üst düzey emniyet müdüründen biri olan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Öner, savcılık ifadesinin ardından  serbest bırakıldı.

"Emniyet görevlilerinin tekrar aynı göreve geri dönmeleri mümkün değil"

TGRT Haber Ankara Temsilcisi Atik, katıldığı TGRT Haber canlı yayınında şunları söyledi:

"Suçlanan 4 Emniyet personeliyle ilgili eğer olumsuz bir karar çıkmazsa yani suçlu olduklarına dair bir bilgiye ulaşılamazsa, görevlerine geri dönmeleri gündemde. Güvenlik kaynakları da bu kadar tartışmanın ardından tekrar aynı görevlere iade edilmelerinin pek kolay görünmediğini söylüyor.

"Görev değişikliği olacak"

Hem Emniyet Müdürlüğü'nde hem de Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde görev değişikliklerinin olacağı söyleniyor. Bize ulaşan iddialara göre şu anda görevine devam eden Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç de soruşturmanın ardından görevinden ayrılacak. Dinç'in yerine Emniyete Genel Müdürlüğü'nde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürü Şükrü Yaman'ın atanabileceği söyleniyor. İstanbul İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş'ın Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atanması, İstihbarat Daire Başkanı Selami Yıldız'ın da İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'ne atanması gibi iddialar var.

Gizli tanıkla görüşme yapan Emniyet görevlilerinin kayıtları en ince ayrıntısına kadar inceleniyor. MİT'te de bu konuyla alakalı kimlerle temas edildi ve nasıl kaçırıldı, bu soruşturuluyor.

"Çelik'in rüşvet iddiası yalanlandı"

Gözaltına alınan Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik'in bu örgüt mensuplarından 300 dolar rüşvet aldığına dair İçişleri kaynakları ve güvenlik bürokrasisi de iddiaları reddetti.

Güvenlik kaynakları son olarak dosyanın içerisinde AK Partili görevlilerden, eski bakanlardan ve milletvekillerinden hiçbirinin ismi yer almadığını paylaştı."

Kaplan soruşturması ve "gizli tanık" gündeminde son gelişmeler

Ankara'da Ayhan Bora Kaplan soruşturması sonrasında ortaya atılan iddialar çerçevesinde başlatılan ön soruşturma kapsamında, Kaplan soruşturmasından sorumlu Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Öner ve Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan, müfettiş raporu sonrasında açığa alınmıştı. Ardından polis müdürlerinin evlerinde arama yapılmıştı.

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan soruşturması çerçevesinde yaşanan gelişmeler üzerine Mülkiye Başmüfettişlerinin raporu doğrultusunda üç emniyet müdürünün çığa alındığı süreç için "komplo" dedi. Hedefin Cumhur İttifakı ve Türkiye olduğunu söyleyen Bahçeli, "Olan biten tüm kanun dışı irtibat ve ilişki ağlarının farkındayız. 17-25 emniyet ve yargı ortaklı darbe girişiminin tekrarını planlayanlara boyun eğersek boyumuz devrilsin, göz yumarsak gözümüz çıksın, eyvallah edersek de kanımız kurusun" dedi. Bahçeli, "Gizli tanık ifadeleriyle şerefli isimleri karalama kumpasını ve tecelli eden millet iradesini gölgeleme arayışını himaye eden ve buna hizmetkarlık yapan kim varsa haindir, haşhaşidir, emniyet, yargı ve medya uzantılarının tepesine binilmelidir" diye çağrıda bulundu.

TIKLAYIN - Ayhan Boran Kaplan’ın "kilit" adamlarından Serdar Sertçelik, emniyeti suçladı: Yalan ve iftiralarla dolu 19 sayfalık beyanları bana zorla imzalattılar

TIKLAYIN - Bahçeli'den Ayhan Bora Kaplan soruşturmasındaki gelişmelere: Bir komplo devrede; 17-25 darbe girişiminin tekrarını planlayanlara boyun eğersek boyumuz devrilsin

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın MİT Başkanı İbrahim Kalın ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’u Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne çağırdı. Gece yarısı yapılan kritik zirvenin gündeminde, Ayhan Bora Kaplan soruşturması nedeniyle Ankara emniyetinde açığa alınan polis müdürlerine ilişkin soruşturma olduğu öne sürüldü. Erdoğan'ın Kalın ve Tunç ile yaptığı toplantının ardından AKP Grup Toplantısında önemli açıklamalar yapması beklendiği de iddia edildi.

TIKLAYIN - Erdoğan, Adalet Bakanı Tunç ve MİT Başkanı Kalın'ı Külliye'ye çağırdı 

Erdoğan, partisinin grup toplantısında "emniyetteki kriz", "kumpas" iddialarına ilişkin mesajlar verdi. "Kanunun dışına çıkan, hatası olan kim varsa hukuk zeminince hesabı soruyoruz" diyen Erdoğan, "Son 21 yılda çetin mücadeleler sonucunda gerilettiğimiz bürokratik vesayetin tekrar nüksetmesine fırsat vermeyiz" ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN - Erdoğan: Kuklayı da kuklacıyı da oyunu kimin yazdığını da çok iyi biliyoruz; bürokratik vesayetin tekrar nüksetmesine fırsat vermeyiz

T24'ün Ayhan Bora Kaplan dosyası

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Ayhan Bora Kaplan ve 5 örgüt yöneticisi hakkında ''suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek'', ''kasten adam öldürme'', ''nitelikli kasten adam öldürme'', 'kasten yaralama'', 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma'', ''nitelikli yağma'', ''eziyet', ''suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme'', ''suç üstlenme'' ve ''suçluyu kayırma'' suçlarından 1'i ağırlaştırılmış 2'şer kez müebbet ve 169 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istendi. Diğer 55 sanık için de çeşitli sürelerde hapis cezası talep edildi.

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında yeni detaylar: Geliri 1 milyon, arabası 40 milyon TL

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan dosyasına İyi Partili isim de girdi

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan’ın yakın adamlarından Tansel Aktan tutuklandı

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan’a cinayet soruşturması: “Mahfuz Tatar cinayeti” dosyası yeniden açıldı, 13 kişi gözaltında

TIKLAYIN - Meral Akşener’in iddia ettiği otel, Ayhan Bora Kaplan’ın ifadesinden mi çıktı?

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan ve eski polis müdürlerinden şikâyetçi olan kişinin arabası kurşunlandı: “Asayiş müdürüne 30 bin dolar teslim ettim”

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında yeni gelişme: Firari Barış Kurt, saklandığı yerde yakalandı

TIKLAYIN-Ayhan Bora Kaplan iddianamesinde yok yok: 61 kişiye "silahlı suç örgütü, öldürme, yaralama, eziyet, yağma, şantaj, rüşvet" suçlaması!

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan davası sümen altı edilen soruşturmalardan açıldı: Dosyalar delillere rağmen kapatılmış, takipsizlik kararından sonra fezleke gelmiş

TIKLAYIN - Kaplan davası | Dişleri sökülen Erkan Doğan’ın eski patronu Barış Kurt, AKP Ankara İl Başkan Yardımcılığı yapmış

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan’dan “kara para aklama” savunması: Mal varlığımdaki artışın sebebi enflasyondur

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan’a bir dava daha

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan’ın savunması: “Emniyette bana Süleyman Soylu’yu sordular, Etçi Umut’un ortağı ben değil, Cumhurbaşkanı Yardımcısıydı”

TIKLAYIN - Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik iddialar nedeniyle 3 emniyet görevlisine soruşturma

TIKLAYIN - Ankara Emniyeti’nde açığa alınan polislerin evlerinde arama başlatıldı