Bilim / Teknoloji

PlayStation'a siber saldırı düzenlendi

Sony'ye ait oyun konsolu PlayStation'ın sayfasını ziyaret edenler, 'Aradığınız sayfa bulunmadı. Sorun sizde değil, internette' yazısıyla karşılaştı

08 Aralık 2014 17:33

Japon teknoloji devi Sony'nin oyun konsolu PlayStation'a bugün (8 Aralık'ta) siber saldırı düzenlendi. Saldırıyı, Lizard Squad adlı bir hacker grubu üstlendi.

Bilgisayar korsanları Twitter hesaplarına, "PSN Login #offline #LizardSquad" yazdı. PlayStation'ın sitesini ziyaret edenler ise, "Aradığınız sayfa bulunmadı. Sorun sizde değil, internette" yazısı ile karşılaştı.

Sony, Twitter hesabından internet kullanıcılarının siteye girişte karşılaştıkları sorunlardan haberdar olduğunu bildirdi. Şirket yetkilileri konunun araştırıldığını açıklayarak, müşterilerine "sabırları" için teşekkür etti.

 

İlk siber saldırı değil

 

Geçen ay, Sony'nin Hollywood film stüdyoları ağı da hacklenmiş ve henüz piyasaya çıkmamış filmler ile aktörlerin ücretleri gibi gizli bilgiler sızdırılmıştı.

Bu saldırı, Sony'nin yapımcılığını üstlendiği Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'la ilgili bir filmin gösterime girmesi öncesinde düzenlenmiş, saldırıda ülkenin parmağı olduğu iddia edilmişti. Kuzey Kore ise iddiayı yalanlamış ancak şirketin hacklenmesinden memnun olduğunu açıklamıştı.

Lizard Squad, daha önce Destiny oyununu ve Electronic Arts oyun şirketinin hacklenmesini üstlenmişti. Grup ayrıca, yaz aylarında Microsoft'un XBox Live oyun sistemine düzenlenen saldırıyı da üstlendi.

İlgili Haberler