Gündem

YÖK'ten 'Kâbe' tepkisi: Bu eylemi gerçekleştirenler üniversite gençliğini temsil etmiyor

30 Ocak 2021 13:26

Yükseköğretim Kurulu, (YÖK) Boğaziçi Üniversitesi önünde 'Kabe fotoğrafının yere serilmesi' soruşturmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Üniversiteler sadece bilimsel faaliyetlerin yapıldığı yerler olmayıp aynı zamanda kendi milletinin kültür ve değerlerine sahip çıkacak nesiller, ahlaklı ve dürüst vatandaşlar yetiştiren kurumlardır. Öğrencileri de dahil tüm akademi camiasının; toplumun müşterek hassasiyet noktaları, değerleri ve kutsallarına karşı her zaman dikkatli, nezaketli ve saygılı bir üslubu benimsemesinin  kendisini ayakta tutan bu topluma karşı bir vazifesi olduğunu ve bu eylemi gerçekleştirenlerin üniversite gençliğini temsil etmediğini hatırlatmak isteriz" açıklamasını yaptı. 

YÖK, Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe fotoğrafının yere serilmesi gerekçesiyle yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada söz konusu eylemin "provakatif" olduğu belirtilirken,  "Bu gibi çirkin davranışların, ne bu  davranışı gösterenlerin ne de mensubu oldukları üniversitenin saygınlığını artırmayacağı, savundukları fikirlere fayda getirmeyeceği ortadadır" denildi. 

YÖK'ün açıklaması şöyle:

"Bilindiği üzere dün Boğaziçi Üniversitesinde Ka’be-i Muazzama’nın hak ettiği saygı ve tazime ters düşen provakatif bir eylem gerçekleşmiştir.

Türk milletinin müşterek hassasiyetlerinden birisi de dini şiarlara ve sembollere hürmet göstermektir. Bu necib milletin kendisini diğer milletlerden ayırdeden hususiyetlerden birisi olan “edeb ve hürmet” konusundaki azami titizliğini hayasızca ihlal eden bu eylemin, pervasızlığın ve saygısızlığın sahipleri için ömür boyu bir utanç vesilesi olacağı açıktır.

Üniversiteler sadece bilimsel faaliyetlerin yapıldığı yerler olmayıp aynı zamanda kendi milletinin kültür ve değerlerine sahip çıkacak nesiller, ahlaklı ve dürüst vatandaşlar yetiştiren kurumlardır.Bu gibi çirkin davranışların, ne bu  davranışı gösterenlerin ne de mensubu oldukları üniversitenin saygınlığını artırmayacağı, savundukları fikirlere fayda getirmeyeceği ortadadır.

Dolayısıyla öğrencileri de dahil tüm akademi camiasının; toplumun müşterek hassasiyet noktaları, değerleri ve kutsallarına karşı her zaman dikkatli, nezaketli ve saygılı bir üslubu benimsemesinin  kendisini ayakta tutan bu topluma karşı bir vazifesi olduğunu ve bu eylemi gerçekleştirenlerin üniversite gençliğini temsil etmediğini hatırlatmak isteriz."


TIKLAYIN - AKP Sözcüsü Çelik: Boğaziçi Üniversitesi’nde sapkın bir grubun kıblemiz Kabe’ye yaptığı saygısızlığı kınıyoruz, bu eylem bir provokasyondur

TIKLAYIN -İstanbul Valiliği: Boğaziçi Üniversitesi'ndeki 'Kabe fotoğrafı' soruşturmasında 5 kişi gözaltına alındı, 2 kişi aranıyor

TIKLAYIN - Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe'ye ve İslami değerlerimize yönelik yapılan hadsiz saldırıyı kınıyorum

TIKLAYIN - Boğaziçi öğrencilerine 'Kabe soruşturması' açılmasına neden olan serginin görüntüleri