Politika

Van'ın birçok noktasında seçim kurulunun Abdullah Zeydan kararına karşı protestolar sürüyor: DEM, CHP ve TİP heyeti de yürüyüşe katıldı

Van'da seçim kurulunun Abdullah Zeydan kararı protesto ediliyor

Fotoğraf: Sosyal medya

03 Nisan 2024 12:52

T24 Haber Merkezi

Van Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın mazbatasının verilmemesine tepkiler bugün de sürüyor. Kentte kepenkler açılmazken, 7 noktada yürüyüşler başladı. DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Başak Demirtaş ve aralarında Leyla Zana'nın da olduğu çok sayıda siyasi Van'da başlatılan yürüyüşe katıldı. Polis siyasilerin de bulunduğu yürüyüşe izin vermedi, biber gazı ile vatandaşlara müdahale etti. 

Yürüyüşte, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğullları ve Tuncer Bakırhan'ın yanı sıra CHP milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, aralarında Leyla Zana, Cengiz Çandar ve Sırrı Sakık gibi isimlerin olduğu birçok yeni ve eski siyasetçi, Emek Partisi Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca ile çok sayıda Vanlı yer aldı.

Yüzlerce kişi, sık sık "Abdullah Zeydan onurumuzdur" sloganları attı. 

Bakırhan: Van halkının iradesini hiç kimse gasbedemez

DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan, kalabalığa hitap ederek, "Van Kürtlerin kalbidir; Van halkının hakkı gasp etmeye çalışılıyor. Onurluca bir arada durduğumuz müddetçe onların yargı darbeleri başarıya ulaşamayacak." mesajını verdi. 

Tuncer Bakırhan, şunları söyledi:

“Söz verdiğiniz gibi 14’te 14 yaparak faşizme, zulme, baskıya karşı çok büyük bir cevap verdiniz. Van, Kürtlerin, Kürdistan’ın kalbidir. Van ortaya koymuş olduğu onurlu duruşuyla birlikte Kürtlerin, demokrasinin, özgürlük taleplerinin; baskıyla, zulümle, kayyum düzeniyle ortadan kaldırılamayacağının cevabını dün Nevruz’da, seçimde, bugün de bu alanda vermiştir. Emin olun nerede, ne zaman Van’ın adını duyarsak onurlanıyoruz. İki dönem irademize kayyum atayanlar şimdi yeniden bir kumpasla, siyasi darbeyle, bir yargı darbesiyle birlikte tekrar Van halkının iradesini gasbetmeye çalışıyor. Sizler bugün buradaki bütün baskılara rağmen onurluca burada bir arada durduğunuz müddetçe ne onların siyasi darbeleri, ne de yargı darbeleri başarıya ulaşamayacaktır. Sizlere söz veriyoruz, 14’te 14 yapan belediyemizi koruyacağız. Van halkının iradesini hiç kimse gasbedemez. Ankara’da yapılan o hesaplar, Van Kalesi’ne çarparak paramparça olmaya mahkumdur. Zannediyorlar ki bu haksızlığı da sineye çekeceğiz. Bu hukuksuz, haksız, Kürt halkının iradesini yok sayan bu anlayışı sineye çekmeyeceğiz. İtiraz edeceğiz."

"YSK'ya sesleniyorum; aleti olmayın"

"Van halkının, gençlerinin, kadınlarının iradesini, mazbatasını Van halkına teslim etmeleri için onlara çağrı yapıyoruz." diyen Bakırhan, YSK'ya şöyle seslendi:

"Bu siyasi komplonun aleti olmayın. Sizler, Abdullah Zeydan’a kendi elinizle onay verdiniz. ‘Aday olabilirsiniz’ dediniz. Kararınızın arkasında durun. Bitmiş, tükenmiş, bu seçimde de Türkiye halklarından gerekli cevabı alan hükümetin lütfen baskısı altında kalmayın. Van halkının gözü kulağı vereceğiniz adil karardadır. Bu halkın iradesini yok saymayacaksınız."

"Mazbatayı kabul etme; onurlu dur"

Bakırhan, açıklamasına şöyle devam etti:

"Bir çağrımız da AKP’nin adayınadır. Kürtsen, insansan, inançlıysan, bu topraklarının insanıysan bu oyuna gelme. Mazbatayı kabul etme. Van halkının arasında, caddelerde gezerken başını öne eğmek zorunda kalırsın. AKP, MHP iktidarının yanında durma. Onurlu dur. Bugün Türkiye’nin dört bir yanında Van seçimi konuşuluyor. İlk defa Türkiye, Van konusundaki bu haksız, hukuksuz karar karşısında büyük bir ittifak yapmıştır. Van’ı sahiplenen, Van halkının iradesinin arkasında duran siyasi partilere, liderlerine, demokratik kitle örgütlerine buradan bir kez daha teşekkürlerimizi iletiyoruz.”

Tülay Hatimoğulları: Mücadelemiz sürecek

Tülay Hatimoğulları da Türkiye’de yaşayan 84 milyona seslendiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bugün Abdullah Zeydan Başkanımızın adaylığını onaylayan YSK, seçimlere 48 saat kala adaylığıyla ilgili sorun bildiriyor. Bu sorun DEM Parti’ye iletilmeden önce AKP’ye ve AKP'nin adayına iletilmiş. Seçimler gerçekleşirken onlar bize kumpas kuruyorlardı. Ama onların kumpasını siz boşa düşüreceksiniz. Buradan YSK’ya sesleniyoruz. İl seçim kurulu, 2'ye 1 oyla, yani bir şerh ile bu kararı şimdi almış durumda. Bizler de bu sabah avukatlarımızla bir çalışma yürüttük. Oldukça geniş bir itirazı YSK’ya ilettik. Bu itiraz resmi sonuç alana dek DEM Parti, siz halkımızla beraber demokratik mücadelede tavır koymaya devam edecek. Abdullah Zeydan’a mazbatası verilene dek bu mücadelemiz devam edecek. Bu karar olumlu bir şekilde neticelenene kadar biz Van’da olacağız. Van halkıyla beraber bu mücadeleyi yürüteceğiz. Türkiye’de siyasetin kalbi şu anda Van için atıyor. Bizler bu irade gasbına karşı hep beraber duracağız.”

Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş'ın selamını iletti 

Eski HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş da “Bugün buraya Van halkının iradesi karşısında ne kadar onur duyduğumuzu söylemek için, bu onurlu irade karşısında saygıyla eğilmek için buradayız. Selahattin’in de Selçuk Mızraklı’nın da Van halkına selam ve sevgileri var. Selahattin Başkanınız dedi ki; ‘Van’a de ki Van halkı 14-0 yaparak hücrelerimizde bizleri onurlandırdı. Gururlandırdı. Van halkıyla gurur, onur duyuyoruz. Bu irade karşısında hiçbir gücün duramayacağını biliyoruz.” dedi.

Leyla Zana da Kürtçe bir açıklama yaptı.

Yürüyüş başladı

Van’da yapılan açıklamadan sonra on binlerce kişi, İl Seçim Kurulu’nun bulunduğu Van Adliyesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Maraş Caddesi’ne geçen binlerce vatandaşın yürüyüşü devam ediyor.

MYK toplantısı yapıldı, birçok siyasinin bulunduğu bina abluka altına alındı 

DEM Parti bugünkü MYK toplantısını Van'da yaptı. Eş Genel Başkanlar Hatimoğulları ile Bakırhan, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Başak Demirtaş ve DEM Parti heyeti, kente gelen CHP heyetini karşıladı.MYK toplantısının yapıldığı ve CHP heyetinin karşıladığı KESK Van Şubesi’nin bulunduğu binanın girişinde bekleyen kitleyi polis dağıttı.

Heyetin bina dışına çıkmasına izin verilmezken binanın tüm çıkışları polis tarafından kapatıldı. Basının görüntü alması engellendi. Açıklamanın yapılacağı Feqîyê Teyran Parkı'na yürümek isteyen heyete, polis valiliğin aldığı 15 günlük yasağı gerekçe göstererek izin vermedi.

Tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın danışmanı Zınar Karavil, Van'daki protestolarla ilgili, birçok ismin bürosunun bulunduğu iş merkezinin polis ablukasında olduğunu belirterek, "Fiili gözaltı durumu var." dedi.

Karavil, şu ifadeleri kullandı:

"Van'dayız. Dem Parti Myk üyelerinin, milletvekillerinin, belediye eşbaşkanlarının, Aslı Kaya'nın, Başak Demirtaş'ın, Leyla Zana'nın, Chp'li milletvekillerinin bulunduğu büronun yer aldığı iş merkezi polis ablukasında. Çıkmaları engelleniyor. Açıkçası, fiili gözaltı durumu var. Parti yetkililerinin abluka altında tutuldukları yerin etrafında toplanan halka polis gaz bombası attı. Halk hiçbir şey yapmıyor, sadece bekliyorken."

Heyette kimler yer aldı? 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları, Tuncer Bakırhan, DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, HDP Gençlik Meclisi Eşsözcüsü Edanur İbrahimoğlu, Van Belediye Eşbaşkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, Leyla Zana, Başak Demirtaş, CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP heyeti, SYKP Eşbaşkanı Mertcan Titiz, EHP Başkanı Hakan Öztürk, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş 

 

Ne olmuştu?

AKP iktidarı Van Büyükşehir Belediyesi’ni yüzde 55 oyla kazanan DEM Parti’li Abdullah Zeydan’ın, seçilme hakları Adalet Bakanlığı'nın seçime 2 gün kala yaptığı itiraz üzerine geri alındı. Zeydan’ın alması gereken mazbatanın 130 bin oy fark attığı AKP’li rakibi Abdullahat Arvas’a verilmesi İl Seçim Kurulu tarafından kararlaştırıldı. DEM Parti Van'da 14 ilçenin tamamını kazanarak bir ilke imza atmıştı. Karar sonrası açıklama yapan Zeydan, "Yerel seçimler öncesi bütün mahkeme kayıtlarını ve adli sicil kaydımı sundum. İl seçim kurulu da adaylığımı kabul etti, kimse itiraz da etmedi. Bunu biz UYAP'a yüklendikten sonra öğrendik. Cuma günü 16.55'te Diyarbakır Başsavcılığı memnu haklarımı iade eden mahkemeye, 'Kararı bana bildirmemişsin, bu kararı bildir' diyor. Bu tamamen hukuka aykırı" dedi.

DEM Parti MYK başta olmak üzere çok sayıda il ve ilçe örgütleri, 3 Nisan'da Van'da protesto kararı aldı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel'de Van'a gidilmesi için CHP heyeti görevlendirdi. Birçok kentte de protestolar başladı. Van ve Bitlis Valiliği iki kentte 15 gün süreyle gösteri ve yürüyüş yasağı kararı alırken, Siirt'in Pervani ilçesinde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Memnu haklar nedir?

Memnu haklar, diğer bir deyişle yasaklanmış haklar, kişinin ceza mahkumiyeti nedeniyle, ceza kanununun dışında farklı kanunlardan kaynaklanan mahrum edildiği haklardır. Memnu hakların iadesi ise, bu hakları geri almak için düzenlenen bir ceza hukuku kurumudur.

TIKLAYIN - Van İl Seçim Kurulu, mazbatayı DEM Partili adayın yarısından daha az oy alan AKP'li adaya verdi!

TIKLAYIN - Selahattin Demirtaş'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Van" mesajı: Bu gidişata daha en başından dur demenizi bekliyoruz

TIKLAYIN  - İmamoğlu'ndan Zeydan kararına tepki: DEM Parti adayına mazbatasının verilmemesi Van halkının iradesini tanımamaktır

TIKLAYIN - Özgür Özel'den 'Van' açıklaması: Bunu iptal ettirmek, Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır

TIKLAYIN - Van Valiliği'nden 15 günlük yasak kararı: Protestolar için kente giriş-çıkışlara da izin verilmeyecek

TIKLAYIN - Bakan Yerlikaya "Türkiye'nin huzuru" diye duyurdu: Diyarbakır'dan Adana'ya kadar Van protestolarında 89 kişi gözaltında

TIKLAYIN - Van'da kazanan Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkı geri alındı; DEM Parti “Halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz!" dedi

TIKLAYIN - Van İl Seçim Kurulu Başkanı'ndan Zeydan kararına muhalefet şerhi: Kararı YSK vermeli

TIKLAYIN - Dem Parti’den Van’da kazanan Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkının geri alınmasına ilişkin açıklama: Halkın iradesine saygı duyun!

TIKLAYIN - Başak Demirtaş'tan Abdullah Zeydan tepkisi: Halk iradesinin yanında olmak için yarın ben de Van’dayım

TIKLAYIN - HÜDA PAR'dan Van açıklaması: Kazanan adaya mazbatanın verilmemesi, halk iradesinin gasp edilmesidir

VİDEO - Van’da Abdullah Zeydan’ın memnu hakların iadesinin iptalini protesto eden vatandaşlara polis müdahalesi

GALERİ - Van'da kazanan DEM'li Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkının geri alınmasına tepki yağdı: Halka siyasi pusu kuruluyor

TIKLAYIN - Bakan Yerlikaya "Türkiye'nin huzuru" diye duyurdu: Diyarbakır'dan Adana'ya kadar Van protestolarında 89 kişi gözaltında

TIKLAYIN - Özgür Özel, heyet görevlendirdi: CHP Van'a gidiyor

TIKLAYIN - DEM Parti, Van kararının iptali için YSK’ya başvurdu

TIKLAYIN - Vanspor-Ankaraspor maçı ertelendi

TIKLAYIN - HÜDAPAR'dan iktidara Van tepkisi: Ali Cengiz oyunlarıyla koltuk kapmak, siyasetin düşebileceği en dip çukurdur!

TIKLAYIN - Abdullah Zeydan protestoları: Van esnafı kepenk kapattı