Gündem

İki günde üçüncü gazeteci: Cengiz Erdinç de gözaltına alındı

02 Kasım 2023 16:27

Güncelleme: 02 Kasım 2023 18:44

Dün T24 yazarı Tolga Şardan ve halktv.com.tr muhabiri Dinçer Gökçe'nin ardından bugün de Cengiz Erdinç evinden gözaltına alındı. 

Kısa Dalga yazarı ve gazeteci Cengiz Erdinç, "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçlamasıyla gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Erdinç, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Balıkesir'in Ayvalık ilçesindeki evinde gözaltına alındı.

Erdinç'in, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısına ifade vermesi bekleniyor.

Birgün'ün aktardığına göre; Erdinç’in cep telefonu ve bilgisayarına da el konuldu.

Dün T24 yazarı Tolga Şardan gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Halk TV muhabiri Dinçer Gökçe ise gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Tepki yağdı: Gazeteci düşmanlığı!

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Şardan ve Gökçe'nin ardından Kısa Dalga yazarı ve gazeteci Cengiz Erdinç'in de gözaltına alınmasına ilişkin bir paylaşım yaptı. Son yaşanan gözaltıların 'gazeteci düşmanlığı' olduğunu söyleyen Bildirici'nin paylaşımı şu şekilde

"Tolga Şardan’ın tutuklanması, Dinçer Gökçe’nin gözaltına alınması derken bir gözaltı daha… Bu kez de meslektaşımız Cengiz Erdinç gözaltına alınmış. Bu aleni gazeteci düşmanlığı…Hukuksuzlukları yazan gazetecilere tahammülsüzlükleri had safhada. Artık daha pervasızlar…"

"Tolga Şardan’ın tutuklanması, çeteler ve yargı üzerine konuşmuştu”

Gazeteci ve eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş ise, yaptığı açıklamada Erdinç'in kardeşi Ersun Erdinç ile görüştüğünü belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Balıkesir’deki evinden gözaltına alınan ÇGD İstanbul eski Şube Başkanı - Gazeteci dostumuz Cengiz Erdinç’in kardeşi Ersun Erdinç ile konuştum.

Ersun, “Cengiz’i annemin Balıkesir’deki evinden aldılar. Suçlamayı söylememişler. Evde arama yapıldı. Cengiz’i Ankara’ya götüreceklermiş. Muhtemelen dün gece HALK TV’de yaptığı konuşmadan ötürüdür. Tolga Şardan’ın tutuklanması, çeteler ve yargı üzerine konuşmuştu” dedi."

Saymaz: 8 polis geldi, kelepçelenerek gözaltı

Gazeteci İsmail Saymaz, sosyal medya hesabından Cengiz Erdinç'in gözaltına alınmasıyla ilgili bilgiler paylaştı:

"Gazeteci Cengiz Erdinç, Balıkesir’deki evinde 8 polis tarafından gözaltına alındı. Bilgisayarının harf diski alındı, flaş bellekleri ve cep telefonuna el kondu. Arama sırasında iki polis kamerası çekim yaptı. Erdinç kelepçelenerek, gözaltına alındı. Ankara’ya götürülüyor."

DHA: Cengiz Erdinç, Balıkesir'de SEGBİS üzerinden ifade verecek

DHA'nın yer verdiği bilgilere göre; 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma' iddiasıyla suçlanan Cengiz Erdinç, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısına ifade verecek.

Çağdaş Gazeteciler Derneği: Sansür yasası tüm hızıyla işliyor

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Cengiz Erdinç'in gözaltına alınmasına tepki gösterdi. ÇGD sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Tolga Şardan'ın tutuklanması ile başlayan cadı avı, meslektaşımız Cengiz Erdinç ile devam ediyor.

Sansür Yasası'na sırtını yaslayan iktidar, gazetecilere sopa gösteriyor. Gerçeğe ulaşmak ve halkın haber almasını sağlamak için çalışan gazeteciler, korku iklimine teslim olmaz.

Sansür yasası tüm hızıyla işliyor. Şimdi de Cengiz Erdinç yargıdaki usulsüzlük iddialarını gündeme getirdiği için gözaltına alındı. Sıkılmadan daha gür sesle söylemeye devam edeceğiz: Gazetecilik Suç Değildir!"

 
 

Tolga Şardan savcılık ifadesinde, "Sadece halkı bilgilendirmek için gazetecilik yaptım" dedi; avukatı yazının ihbar niteliğinde sayılması gerektiğini söyledi

"MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na sunduğu 'yargı raporu'nda neler var?" başlıklı yazısı sonrası hakkında başlatılan soruşturma kapsamında 1 Kasım'da tutuklanan T24 yazarı Tolga Şardan, savcılığa verdiği ifadede, "Sayın Uçar'ın dilekçesinin ardından HSK'ya yine Anadolu’nun değişik köşelerinde görev yapan yargı mensupları tarafından ihbarlar yapılmaktadır. Ve HSK tarafından görevlendirilen müfettişler söz konusu iddialar çerçevesinde aralarında üst düzey yargı mensupları da olmak üzere birçok kişinin bilgi sahibi konumunda ifadelerini almışlardır. Görüleceği üzere devletin en saygın kurumlarından olan MİT Başkanlığı da söz konusu iddialar çerçevesinde bilhassa Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan gelen talimat sonrasında, adı geçen yargı mensupları üzerinde de detaylı araştırma yapmıştır. Dolayısıyla kulislerden elde ettiğim bilgileri söz konusu yazıda kaleme alırken tarafıma yönelttiğiniz TCK 217/A maddesi hükümlerine aykırı herhangi bir girişimim olmamıştır" diye belirtti.

Suçlamayı kabul etmeyen Şardan, "Ben 35 yıldır gazetecilik yapmaktayım. 35 yıldır Türkiye Cumhuriyeti'nin yargı ve güvenlik bürokrasisini yakından takip eden bir gazeteci olarak hangi konuların suç teşkil edeceğini, hangi konuların suç teşkil etmeyeceğini bilecek tecrübeye sahibim. Bana bildirmiş olduğunuz suç iddiasıyla ilgili olarak atılı suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum. Altını çizerek söylüyorum sadece halkı bilgilendirmek çerçevesinde gazetecilik yaptım" dedi. Şardan'ın avukatı ise, "Müvekkilin yazısının ihbar niteliği sayılıp soruşturmayı açan savcılıkça araştırılması gerekirdi" dedi.

"Katalog suç" diyen mahkeme, "kaçma şüphesi" ile "beklenen ceza ve güvenlik önlemi" gerekçesi sundu!

Kararında TCK 217/A’nın katalog suçlardan olduğunu yazan İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, tutuklamaya gerekçe olarak, "işlendiği iddia edilen suçun önemli ve ciddi sayılan katalog suçlardan olması nedeniyle tutuklama nedenin ‘kanun gereğince’ var sayıldığı, kaçma şüphesi ile delilleri yok etme, gizleme, tanık ve mağdurlar üzerinde baskı oluşturma şüphesinin bulunduğunu” öne sürdü. Mahkemenin tutuklamaya sunduğu gerekçelerden biri de “beklenen ceza veya güvenlik önlemi” oldu. Tutuklanan Şardan, Sincan Cezaevine gönderildi.

Mahkemenin kararında "katalog suçlardan" diye yazdığı ve bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngören TCK 217/A suçu, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 100. maddesinde sıralanan ve kanun gereğince tutuklama kararı verilen katalog suçlar arasında yer almıyor.

DOĞAN AKIN YAZDI - Tolga’yla birlikte bütün hayal kırıklıklarının en güzelini yaşıyoruz!

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU YAZDI - Tolga Şardan’ın tutuklanması ve hakikatler: Yargı bir sopa mıdır?
TIKLAYIN - Tolga Şardan savcılık ifadesinde, "Sadece halkı bilgilendirmek için gazetecilik yaptım" dedi; avukatı yazının ihbar niteliğinde sayılması gerektiğini söyledi

TIKLAYIN - T24 Ankara Temsilcisi Gökçer Tahincioğlu: Tolga Şardan her iktidar döneminde gazetecilik yaptı, yargılandığı bütün davalardan aklandı, gene öyle olacak

TIKLAYIN - T24 yazarı Tolga Şardan'ın gözaltına alınmasına sosyal medyada tepki: Gözaltılar, baskılar gazetecileri susturamaz!

TIKLAYIN - Kılıçdaroğlu'ndan gazeteci Tolga Şardan'ın gözaltına alınmasına tepki: Bu karardan derhal dönülmelidir!

TIKLAYIN - Dezenformasyon Merkezi, yazısından 43 saat, tutuklanmasından ise 10 dakika sonra Tolga Şardan açıklaması yaptı: MİT'in iddia edildiği gibi bir raporu söz konusu değil

TIKLAYIN - Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu, Şardan’ın hakim sorgusunda savunma yaptı

TIKLAYIN - Ankara Barosu’ndan Tolga Şardan açıklaması: İhbarımızdır! İddiaları soruşturmak üzere Cumhuriyet Savcılarını derhal göreve çağırıyoruz

TIKLAYIN - Dezenformasyon Merkezi, yazısından 43 saat, tutuklanmasından ise 10 dakika sonra Tolga Şardan açıklaması yaptı: MİT'in iddia edildiği gibi bir raporu söz konusu değil

TIKLAYIN - Avukatlar, gazeteciler ve milletvekilleri Ankara Adliyesi önünde T24 yazarı Tolga Şardan'ın tutuklanmasına tepki gösterdi: "Yüreğini, kalemini ortaya koyan gazetecilerle beraber olmaya devam edeceğiz"

TIKLAYIN - "Biz gazeteciyiz, gazetecilik yapıyoruz o kadar" diyen basın örgütlerinden çağrı: T24 Ankara ofisinde buluşuyoruz

TIKLAYIN - T24 yazarı Tolga Şardan'ın tutuklanmasına tepki yağdı | "Şardan, gazeteciliğin yüz akıdır!"