Dünya

Hamas: Ateşkes sağlandı, İsrail: Henüz değil

Hamas ve İsrail'den ateşkese yönelik faklı açıklamalar geldi.

20 Kasım 2012 21:17

Gazze'ye saldırının 7. gününde öldürülen Filistinli sayısı 111'e çıkarken, Hamas'tan yapılan açıklamada Mısır'ın arabuluculuğuyla İsrail ile ateşkes anlaşmasına varıldığı bildirildi. İsrail'in açıklamasında ise 'henüz anlaşma sonlandırılmadı' denildi.

Hamas, Mısır'ın arabuluculuğa İsrail ile ateş üzerine anlaşma sağlandığı duyurdu. Hamas sözcüsü Ayman Taha, Ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığını ve TSİ 21.00'de ilan edilecek ateşkesin geceyarısı yürürlüğe gireceğini söyledi.

Resmi temaslar için Gazze'ye giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklama da Hamas'ı destekler nitelikte oldu: ''Ateşkes anlaşması yapıldı. Bu gece 12.00'de ateşkes yürürlüğe girecek.''

Hamas kanadından bu yönde bir açıklama yapılırken, İsrail'den 'ateşkes anlaşmasının henüz sonlandırılmadığı' açıklaması geldi. Mısır yetkililerince yapılan açıklamada da 'İsrail'le görüşmelerin devam ettiği' kaydedildi.

 

'Evlerinizi derhal terk edin'

 

Gelişmenin öncesinde ise İsrail ordusu, Gazze semalarına "şehri derhal terk edin" bildirileri atıldı. Bildiride, "Kendi güvenliğiniz için derhal evlerinizden ayrılın ve şehir merkezinde toplanın" denildi. İsrail'in bildirileri Arapça attığı da görüldü.

 

Davutoğlu Gazze'de iken saldırı

 

İsrail savaş uçakları, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi başkanlığındaki Arap Birliği ülkeleri dışişleri bakanlarından oluşan heyetin ziyaret ettiği Gazze'ye saldırı düzenledi. Bağdat Caddesi'ne düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre 10 kişi yaralandı.

 

BM Genel Sekreteri İsrail'de

 

İsrail'in Gazze'ye havadan ve denizden saldırısının 7. gününde, "ateşkes" için diplomatik girişimler hızlandı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Gazze'de. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun Mısır'ın ardından İsrail'e gitti. Ban'ın Ramallah'da Mahmud Abbas'la da görüşmesi bekleniyor.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise, "Hamas'ın İsrail'e roket saldırılarını durdurması" çağrısı yenilenirken, krizin çözülmesine Mısır'ın yardımcı olabileceği vurgulanmıştı.

 

Clinton Netanyahu ile görüşecek

 

İsrail'in kara operasyonuna destek vermeyen Obama yönetimi de, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ı Tel Aviv ve Ramallah'a gönderiyor. Bugün İsrail'e hareket edecek Hillary Clinton, yarın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Ramallah'da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la bir araya gelecek.

 

Kara operasyonu askıda

 

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Tel Aviv ve Ramallah'a ziyareti öncesi, "ateşkes"le ilgili bir açıklama da İsrail'den geldi. İsrail kara operasyonunu şimdilik askıya aldığını açıkladı. Fransız haber ajansı AFP'ye açıklama yapan bir İsrailli yetkili, "Kara operasyonunu askıya alma kararını, diplomatik girişimlere bir şans tanımak için aldık" dedi.

İsrail füze savunma sistemi "Demir Kubbe" füze atarken, İsrailli askerler siperde bekliyor.

 

BAN: Acilen ateşkes ilan edilmeli

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da, Mısır'ın başkenti Kahire'de Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi'ye görüşmesi sonrası bir basın toplantısı düzenledi. BM Genel Sekreteri Ban, Gazze'de acilen ateşkes ilan edilmesini talep etti.

İsrail'in olası kara operasyonunun "tehlikeli bir çatışma"ya yol açacağı uyarısı yapan BM Genel Sekreteri Ban, bunun önlenmesi gerektiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban, İsrail ve Filistinli yetkililerle görüşmek üzere Tel Aviv ve Ramallah'da bulunoyr.

 

Banka yerle bir edildi

 

İsrail dün gece de, Gazze'yi havadan bombalamaya devam etti. İsrail savaş uçakları, dün gece düzenlenen saldırılarda Gazze'nin altyapısını hedef aldı. Hamas'ın uluslararası amborgoyu hafifletmek için kurduğu "İslami Ulusal Bankası"na düzenlenen hava saldırısında bina yerle bir edildi. Hamas bu banka aracılığıyla çalışanlarının maaşlarını ödüyordü.

 

Altyapı vuruldu

 

"Ateşkes" sağlanmadan önce Gazze'deki altyapıyı yerle bir etmeyi planlayan Netanyahu hükümeti, dün Gazze kentinin yanı sıra Han Yunus ve Mısır sınırına yakın bölgeleri de bombaladı. Buralarda özellikle yollar ve köprüler hedef alındı. İsrail'in 7 gündür süren saldırılarında 111 Filistinli yaşamını yitirdi. Hayatını kaybedenlerin 56'sı sivil. Hamas'ın roket saldırılarında ise, 3 İsrailli öldürüldü.

 

100'den fazla roket atıldı

 

Filistin devlet haber ajansı Maan'a açıklama yapan Hamas'ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları ise, dün İsrail'e 100'den fazla roket fırlattıklarını açıkladı. İsrail haber sitesi Ynet'in haberinde ise, dün İsrail'e 135 roketin atıldığı belirtildi. 67 roketin İsrail topraklarına düştüğü, 42'sinin ise füze savunma sistemi "Demir Kubbe" tarafından havada imha edildiği açıklandı.

 

Gıda ihtiyacı Mısır'dan

 

Gazze'ye yönelik İsrail saldırıları devam ederken, Mısır'da bulunan onlarca Filistinli Refah sınır kapısından geçerek Gazze'ye giriş yaptı.

Gazze, İsrail tarafından bombalanırken, Filistinli bir kadın çaresizlikten gözyaşı döküyor.

İsrail saldırılarının kendilerini yıldırmayacağını ve İsrail'in saldırılarına rağmen Mısır'da kalmak yerine Gazze'ye dönmeyi tercih ettiklerini söyleyen Filistinliler, tüm dünyadan direnişlerine destek istedi.

Refah kapısının Mısır tarafından temel ihtiyaç maddeleri satın aldıkları gözlenen Gazzeliler, İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'de temel gıda maddeleri dahil ihtiyaçlarını karşılayacak malzeme bulmakta güçlük çektiklerini söyledi.

 

İlgili Haberler