Gündem

Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş: Türkiye, Rusya ve ABD'nin sürüklediği çıkmaz sokakta

09 Ekim 2019 07:57

Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki kamp ve cezaevlerinde bulunan “IŞİD’lilerden artık Türkiye’nin sorumlu olacağı”na yönelik kararını değerlendirirken, “Biz IŞİD’li teröristlerin bekçisi olamayız” dedi. Çıkar çatışmasında olan Rusya ve ABD’nin oluşturduğu çıkmaz bir sokakta son noktaya geldiğimizi belirten Öneş, “Suriye rejimi ile anlaşmadan Suriye’ye girmek demek, ABD ile böylesine çatışma görüntüsü vermemize rağmen ABD’nin stratejik hedefleriyle uyumlu olmaktır. Bu, Suriye’yi bölen, parçalayan bir durum yaratabilir” dedi. 

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, eski MİT Müsteşarı Cevat Öneş, iktidarın Suriye politikasını şöyle eleştirdi:

"Geldiğimiz nokta, bölgedeki emperyalist amaçları için karşılıklı çıkar çatışması içinde olan Rusya ve ABD’nin oluşturduğu çıkmaz bir sokak. Bu son nokta, tabii ki bize Ortadoğu bataklığının şartlarını daha açık şekilde gösterdi.

Suriye’ye girme meselesi bu çerçevede düşünüldüğü zaman Türkiye için yeni açmazlar da karşımıza çıkaracaktır. Suriye rejimi ile anlaşmadan Suriye’ye girmek demek, ABD ile böylesine çatışma görüntüsü vermemize rağmen ABD’nin stratejik hedefleriyle uyumlu olmaktır. Bu, Suriye’yi bölen, parçalayan bir durum yaratabilir.

Bu bataklığa girdiğimiz takdirde terör örgütleri ile olağan olmayan şartlarda askerimizin karşılaşması ve daha fazla kayıplar vermemiz durumu ortaya çıkar. Suriye sorununu çözemeyeceğimiz gibi hem mahalli halklar ve ülkeler ile çatışma ve ABD-Rusya çıkar çatışması içerisinde sıkışmış bir Türkiye konumunu ortaya çıkarırız."

 


TIKLAYIN - ABD: Türkiye Suriye'nin kuzeyi için harekete geçecek, dahil olmayacağız
TIKLAYIN - Trump'tan Suriye açıklaması: Bu saçma ve sonsuz savaştan çıkmanın, askerlerimizi eve getirmenin zamanı geldi
TIKLAYIN - Trump'ın Suriye kararına partisinden karşı çıkış
TIKLAYIN - Cumhuriyetçi Senatör Graham: Türkiye Suriye'ye girerse yaptırım, NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısı yapacağız
TIKLAYIN - Clinton'dan Trump'a: Türkiye ile Rusya'nın otoriter liderlerinin safında yer aldın
TIKLAYIN - Trump'tan Türkiye'ye ağır tehdit: Ekonomini yok ederim
TIKLAYIN - Trump'tan Erdoğan'a önce davet sonra tehdit