Seçim 2024

CHP’li Alp: Karsta milli irade gasp edildi, seçimler yenilenmeli

Fotoğraf: Şırnak

03 Nisan 2024 18:24

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars seçimlerinin iptal edilerek bu illerde seçimlerin yenilenmesini istedi.

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, bugün TBMM’de basın toplantısı düzenlediği basın toplantısında yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi.

31 Mart yerel seçimlerinin yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu belirten Alp, “12 Eylül diktatoryasını bitirmek ve Özal dönemi tek parti uygulamalarına son vermek isteyen halkımız 1989 yerel seçimlerinde ANAP iktidarına ders verdiği gibi 31 Mart yerel seçimlerinde de Cumhur İttifakı’na da ağır bir ders vermiştir. Otoriter uygulamaların ağır ekonomik bunalımlara sebep olduğunu fark eden seçmen 31 Mart seçimlerinde huzur, ekonomik, refah ve aynı zamanda daha fazla demokrasi talep etmiştir” dedi.

TIKLAYIN - Hangi il ve ilçelerde seçim sonuçlarına itiraz edildi?

“Arvas’a görevi kabul etmeme çağrısı yapıyorum”

Alp, Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkının gasp edildiğini vurgulayarak, “Tam bir hukuk skandalı olan bu kararın kesinleşmesi için gerekli işlemlerin hiçbiri yapılmadan, karar acilen YSK'ya bildirilmiş ve YSK seçilmiş belediye başkanı yerine seçilmemiş AKP adayına mazbata vermiştir. Seçimler öncesinde, ‘Kayyum olmak istemiyorum, seçilmiş başkan olmak istiyorum’ diyen, kendisi de eski bir milletvekili bölgenin kanaat önderi olan AKP adayı Abdulahat Arvas’ın da böyle bir sonucu kabul edeceğini düşünmüyorum ve kendisine görevi kabul etmeme çağrısı yapıyorum” ifadelerini kullandı.

Alp, Van’da yaşananların seçim yenilgisini unutturmak ve gündemi bir an önce değiştirmek, ağır ekonomik krizi perdelemek, kamuoyunu güvenlik kaygıları ile yeniden kendi etrafında toparlamak ve yeni bir sınır ötesi harekâta meşruiyet kazandırmak için bahanelere ihtiyacı olan iktidarın ülkede güvenlik kaygılarını arttırma planının parçası olduğunu savundu. Alp, “Van ili daha önceki kayyum atamalarına en uzun süren ve güçlü tepkiyi veren ilimizdir. Gelişecek tepkinin bu planı uygulama için elverişli ortam yaratacağını hesap edenlerin oyununa gelmemek için de Van halkını sükunete ve itiraz süreçlerini takip etmeye davet ediyorum” diye konuştu.

“Asker ve polisler Kars’ta seçim sonuçlarını Cumhur İttifakı lehine değiştirmiştir”

Alp, Kars’ta ikamet etmemelerine rağmen binlerce asker ve polisin 28 Eylül 2023 günü iradeleri dışında Milli Savunma ve İçişleri Bakanlığı tarafından e-devlet uygulaması üzerinden ile seçmen olarak kaydedildiklerini belirterek, “Seçim günü Kars’a gelerek Kars halkının yerine oy kullanmak sureti ile belediye başkanı seçimine Cumhur İttifakı lehine etki etmişlerdir. Örneğin askerlerin çoğunlukla oy kullandıkları Cumhuriyet Mahallesi 1050 no’lu sandıkta 316 oy kullanılmış ve bu oyların 226’sı Cumhur İttifakı’na verilmiştir. Yine aynı mahallede 1036 no’lu sandıkta 236 oy kullanılmış, asker ve polislerin oy kullandığı bu sandıkta 178 oy Cumhur İttifakı’na kullanılmıştır. 1037 no’lu sandıkta kullanılan oy sayısı 221, Cumhur İttifakı’na verilen oy sayısı 166’dır. 1038 no’lu sandıkta kullanılan oy sayısı 221, Cumhur İttifakı’na verilen oy sayısı 164’tür. 236 oyun geçerli olduğu 1049 no’lu sandıkta Cumhur İttifakına 99 oy verilmiştir. Onlarca daha böyle sandıkta ilimizde ikamet etmeyen asker ve polisler Kars yerel seçim sonuçlarını Cumhur İttifakı lehine değiştirmiştir” dedi.

Ne olmuştu?

Van Büyükşehir Belediyesi’ni yüzde 55 oyla kazanan DEM Parti’li Abdullah Zeydan’ın, seçilme hakları Adalet Bakanlığı'nın seçime 2 gün kala yaptığı itiraz üzerine geri alındı. Zeydan’ın alması gereken mazbatanın 130 bin oy fark attığı AKP’li rakibi Abdullahat Arvas’a verilmesi YSK tarafından kararlaştırıldı. DEM Parti Van'da 14 ilçenin tamamını kazanarak bir ilke imza atmıştı. Karar sonrası açıklama yapan Zeydan, "Yerel seçimler öncesi bütün mahkeme kayıtlarını ve adli sicil kaydımı sundum. İl seçim kurulu da adaylığımı kabul etti, kimse itiraz da etmedi. Bunu biz UYAP'a yüklendikten sonra öğrendik. Cuma günü 16.55'te Diyarbakır Başsavcılığı memnu haklarımı iade eden mahkemeye, 'Kararı bana bildirmemişsin, bu kararı bildir' diyor. Bu tamamen hukuka aykırı" dedi.

DEM Parti MYK başta olmak üzere çok sayıda il ve ilçe örgütleri, 3 Nisan'da Van'da protesto kararı aldı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de Van'a gidilmesi için CHP heyeti görevlendirdi. Birçok kentte de protestolar başladı. Van ve Bitlis Valiliği iki kentte 15 gün süreyle gösteri ve yürüyüş yasağı kararı alırken, Siirt'in Pervani ilçesinde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Memnu haklar nedir?

Memnu haklar, diğer bir deyişle yasaklanmış haklar, kişinin ceza mahkumiyeti nedeniyle, ceza kanununun dışında farklı kanunlardan kaynaklanan mahrum edildiği haklardır. Memnu hakların iadesi ise, bu hakları geri almak için düzenlenen bir ceza hukuku kurumudur.

TIKLAYIN - Van İl Seçim Kurulu, mazbatayı DEM Partili adayın yarısından daha az oy alan AKP'li adaya verdi!

TIKLAYIN - Selahattin Demirtaş'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Van" mesajı: Bu gidişata daha en başından dur demenizi bekliyoruz

TIKLAYIN  - İmamoğlu'ndan Zeydan kararına tepki: DEM Parti adayına mazbatasının verilmemesi Van halkının iradesini tanımamaktır

TIKLAYIN - Özgür Özel'den 'Van' açıklaması: Bunu iptal ettirmek, Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır

TIKLAYIN - Van Valiliği'nden 15 günlük yasak kararı: Protestolar için kente giriş-çıkışlara da izin verilmeyecek

TIKLAYIN - Bakan Yerlikaya "Türkiye'nin huzuru" diye duyurdu: Diyarbakır'dan Adana'ya kadar Van protestolarında 89 kişi gözaltında

TIKLAYIN - Van'da kazanan Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkı geri alındı; DEM Parti “Halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz!" dedi

TIKLAYIN - Van İl Seçim Kurulu Başkanı'ndan Zeydan kararına muhalefet şerhi: Kararı YSK vermeli

TIKLAYIN - Dem Parti’den Van’da kazanan Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkının geri alınmasına ilişkin açıklama: Halkın iradesine saygı duyun!

TIKLAYIN - Başak Demirtaş'tan Abdullah Zeydan tepkisi: Halk iradesinin yanında olmak için yarın ben de Van’dayım

TIKLAYIN - HÜDA PAR'dan Van açıklaması: Kazanan adaya mazbatanın verilmemesi, halk iradesinin gasp edilmesidir

VİDEO - Van’da Abdullah Zeydan’ın memnu hakların iadesinin iptalini protesto eden vatandaşlara polis müdahalesi

GALERİ - Van'da kazanan DEM'li Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkının geri alınmasına tepki yağdı: Halka siyasi pusu kuruluyor

TIKLAYIN - Bakan Yerlikaya "Türkiye'nin huzuru" diye duyurdu: Diyarbakır'dan Adana'ya kadar Van protestolarında 89 kişi gözaltında

TIKLAYIN - Özgür Özel, heyet görevlendirdi: CHP Van'a gidiyor

  • *** 3 NİSANDA EKLENEN LİNKLER ***

TIKLAYIN - DEM Parti, Van kararının iptali için YSK’ya başvurdu

TIKLAYIN - Vanspor-Ankaraspor maçı ertelendi

TIKLAYIN - HÜDAPAR'dan iktidara Van tepkisi: Ali Cengiz oyunlarıyla koltuk kapmak, siyasetin düşebileceği en dip çukurdur!

TIKLAYIN - Abdullah Zeydan protestoları: Van esnafı kepenk kapattı

TIKLAYIN - Van'ın birçok noktasında seçim kurulunun Abdullah Zeydan kararına karşı protestolar sürüyor: DEM, CHP ve TİP heyeti de yürüyüşe katıldı

TIKLAYIN - Mazbatasını alan İmamoğlu, Van için "adalet" mesajı verdi: Benim işim yeni başlıyor!

TIKLAYIN - Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a "Van" tepkisi: Ateşle oynuyorsun

TIKLAYIN - HÜDAPAR'dan iktidara Van tepkisi: Ali Cengiz oyunlarıyla koltuk kapmak, siyasetin düşebileceği en dip çukurdur!

TIKLAYIN - YSK, DEM Parti'nin Van başvurusunu gündemine aldı