Politika

Mazbatasını alan İmamoğlu, Van için "adalet" mesajı verdi: Benim işim yeni başlıyor!

03 Nisan 2024 15:59

T24 Haber Merkezi

31 Mart 2024 seçimlerinde yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İl Seçim Kurulu’ndan mazbatasını aldı. İlk olarak 2019'da İstanbul'u yönetmeye başlayan İmamoğlu ikinci dönemine, "Şehrin doğasına havasına suyuna yaşam kalitesine çocuklarına gençlerine hayata kadına bütün unsurlarıyla çok özenli çok nitelikli bir 5 yılı bu şehre yaşatmak en büyük arzumuzdur." sözleriyle başladı. 

Daha sonra Çağlayan adliyesi önünde toplanan kalabalığa hitap eden İmamoğlu, konuşmasında Van'da başkan seçilen DEM Parti’li Abdullah Zeydan’ın mazbatasının AKP'li aday Abdullahat Arvas’a verilmesine de değinen İmamoğlu, "Bana yapılınca haksızlık başkasına yapılınca uzaktan seyretmek bu memleketin hiçbir insanına yakışmaz. Haksızlıklara karşı sonuna kadar mücadelenin neferi olacağımı kimse unutmasın. İmamoğlu'nun işi seçim bitti işim bitti değil benim işim yeni başlıyor yeni." mesajını verdi. 

Mazbatasını aldıktan sonra konuşma yapan İmamoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle: 

"16 milyon insanımızın mazbatası aslında bana verilen mazbata. Bunun değeri sorumluluğu çok büyük. Sayın başkan çerçeveyi belki makul ölçüsüyle taşıdı getirdi ama yükü itibarıyla onu ben hissettim onu sırtındaki bir yük ve onu inanın çok derinden ve içinden hisseden birisiyim. Allah mahcup etmesin bu şehrin insanlarına ve bu ülkenin vatandaşlarına ve ben hatta ilave yapıyorum bütün insanlığa. Çünkü İstanbul sadece bu şehirde yaşayanların ve ülkemizin insanlarının duyguları değil bütün insanların duygularının beslendiği bir kenttir. Bu bağlamda şehrin doğasına havasına suyuna yaşam kalitesine çocuklarına gençlerine hayata kadına bütün unsurlarıyla çok özenli çok nitelikli bir 5 yılı bu şehre yaşatmak en büyük arzumuzdur.

Bunu yaparken yükümüzü hafifletecek tek şey vardır o da bütün şehrin yetenekli insanlarının dünyanın belki de en kıymetli insan kaynağının bulunduğu böylesi kadim bir şehrin her insanından her bireyinden faydalanmanın yöntemlerini daha da yukarıya taşımak ki o da zaten çok güçlü bir demokrasi anlayışına denk düşüyor. Bu konuda da çok kararlı çok istekli ve asla bu işin sahibi olduğunu değil bu işin emanetçisi ve temsilcisi olduğunu bilen bir anlayışla 5 yıla talibim ve bunu başaracağımızı ve çok değerli bir 5 yıl geçirdiğimizi bundan sonraki 5 yılda da bu değeri bilinci artırarak daha da iyi 5 yılı geçireceğimize eminim. Bu kapsamda emeği geçen çok insan var.

Vatandaşlarımız 16 milyon İstanbullu dualarıyla Türkiye'nin dünyanın her yerinden bize katkı sunan nice insanlarımız partimizin her bireyi başta genel başkanımız olmak üzere bütün bireylerine emekçisine İstanbul'un güçlü ittifakını kuran insanlara herkese tek tek teşekkür ediyorum. Büyük bir emek var bu işin arkasında. Geçtiğimiz 5 yılı iyi bir referansla önümüze koyma başarısını ortaya koyan insanlarına 90 binin üze4rinhdeki çalışanımıza ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Ama çok daha önemlisi bu yolun çok meşakatli olduğuna bilerek büyün baskılara sıkıntılara rağmen yanımızda dimdik duran en büyük destekçimiz olan sevgili eşime çocuklarıma anneme babama kardeşime hepsine yürekten teşekkür ediyorum. Umarım ülkemiz bu seçimle beraber daha nitelikli sevgiyle dolu daha barışçıl daha güçlü bir ortamın varlığıyla adil birbirine iyi davranan bir siyaset dilini şehrimizin ülkemizin her yerinde yaşar ve yaşatırız. En büyük sorumluluğumuz aynı zamanda bu. Siyasette söylenen her cümlenin en küçüklerimizin bile kulağına gittiğini onların gözleriyle her şeyiyle gördüğünü asla unutmadan konuşmayı her siyasi kişiliğe tavsiye ediyorum. Ben de bu tavsiyeden vazgeçmeden ve onu çiğnemeden hareket ed4ecdeğime buradan söz veriyorum. Mazbata şehrimize ve yeni dönem şehrimize elbette ki hayırlı olsun Allah beni mahcup etmesin hepinize teşekkür ediyorum.

İmamoğlu halka seslendi: Çocuklarımız ve gençlerimiz için çalışacağım  

İmamoğlu mazbatasını aldıktan sonra yeni dönemin ilk konuşmasını yapmak üzere Çağlayan Adliyesi önünde otobüs üzerinden vatandaşlara seslendi:

"Hepinize çok teşekkür ederim. Öncelikle şehrimizin mazbatası hayırlı uğurlu olsun. Elbette il seçim kuruluna teşekkür ederiz. Bugün bu süreç tamamlandı ve bu eşsiz paha biçilmez şehrin, emanetin hepimizin çok değer verdiği bu şehrin sorumluluğunu bir kez daha üstlenme onuru ve gururunu yaşıyorum. Tabii en başta tüm hemşehrilerimize 16 milyon İstanbulluya yürekten teşekkür ediyorum. Şimdi bugün tabii dün ne yazık ki dün çok talihsiz kaza yaşadık ve çok sayıda insanımızı kaybettik. Onun acısını yaşıyoruz. Hayatını kaybedenlere rahmet yakınlarına sabır diliyorum. Çok üzücü bir olay. İnşallah şehrimizde bu tür kazaları bu tür kötü olayları hiç yaşamayız. Hayatımız hep acılardan uzak aynı zamanda afetlerden uzak ve bizim insanlarımızı üzen olayları uzak bir dönemi hep birlikte yaşarız. Ben 31 Martı bir demokrasi bayramına dönüştürdüğüne de söylemek isterim. Hep birlikte bunu yaptınız. Demokratik tercihlerini bana oy vererek ya da vermeyerek başka türlü tavırlarla hiç fark etmiyor değerli buluyorum bu süreçteki her türlü tavrı. Bu süreçte herkese teşekkür ediyorum. Ama başta sevgili eşime çocuklarıma anne babama kardeşime bütün yakınlarıma teşekkür ediyorum onlar en fazla ayrı kaldığımız ve sürecin belki en zor anlarını yaşayan insanlar oldular. Bu manada geçtiğimiz 5 yıllık süreçte hem de Allah sağlık sıhhat verir ve önümüzdeki 5 yıl da yine çok önemli bir süreci yaşıyor olacağız.

Tabii yeni dönemde en önemli şey yine 16 milyon insanımızı eşit görerek ve yine halkın parasını halkın çıkarı için kullanarak bu şehrin çocukları mutlu olabilsinler diye eşit koşullarda hayata hazırlanabilsinler diye gençlerimiz gençliklerini doya doya yaşasınlar diye geleceklerini bu şehirde görebilsinler diye çok çalışacağıma hepinizin huzurunda söz veriyorum. Bu şehrin annelerinin babalarının içlerinin huzurlu olduğu bir dönemi var edeceğiz. Bu şehirde kimse kendisini çaresiz ve yalnız hissetmesin diye çok çalışacağız. İstanbul'un meydanları buluşma yerleri parkları sahil yerlerinde her insanımız kardeşliği hissedecek. Özgürlüğü mutluluğu huzuru... Ve gerçekten bu şehirden keyif alacaklar. Göreceksiniz daha iyilerini yapacağız. Önümüzdeki 5 yılda şehrimizin dünyadaki konumunu çok daha yüksek seviyelere hep birlikte taşıyacağız. Aktif ve öncü bir şehir olma niteliğini daha da ön planda tutup dünyanın örnek şehri haline getireceğiz. Uluslararası alanda bölgesine liderlik eden iyi duygularda demokraside liderlik eden iyi yönetim anlayışında bilimde teknolojide dayanışmada liderlik eden çok özel bir dünya kenti haline gelmeye ve daha da büyük bir noktaya taşımaya devam edeceğiz.

Biliyoruz ki İstanbul önüne konulacak her hedefe ulaşabilecek bir potansiyele sahip. Tabii geçtiğimiz 5 yılda İstanbul'un bu tam yol ileri sürecini dönem dönem yavaşlatan engelleyen girişimlere maruz kaldık bunları biliyorsunuz umuyorum ve dikiyorum ki milletimizin seçimleri tercihleri ortaya konulan sonuçla sağduyulu Ankara'da bulunan yöneticilere hükümete ve sayın cumhurbaşkanına da bir mesaj olur. Bu işin bir arada masada oturmak zorunda olduğumuzun birlikte düşünmemizin gerektiğinin milli bir tavır olduğunu ben buradan yöneticileriyle diyorum. Tabii inşallah bu engelleme girişimleri bir daha olmaz inşallah buna son verirler. Hükümet ve belediye işbirliğine dayalı saygılı ve özenli bir dönemi hep birlikte hep birlikte var ederiz. Temennim budur. Hem İstanbul hem ülkemiz kazanır. 31 Martta bu talebi çok güçlü bir biçimde buradan bu mesajı verdi mi? Bu kadar net. Bu sesin Ankara'dan duyulacağına ve artık yanlış yaptıklarının vatandaşla inatlaşmanın asla ve asla kendilerine fayda vermediğinin farkına vardılar. O bakımdan biz önümüzdeki süreçte de göreceksiniz icraat hizmet ve yatırımla dolu çok yoğun bir dönemi devam ettireceğiz. Göreceksiniz daha çok metro daha çok altyapı yatırımları daha çok yeşil alan daha çok kültür sanat ve spor yatırımları daha çok dayanışma daha çok sosyal destek daha çok tarihi alanların restorasyonları. Her alanda rekor düzeyde başardığımız işlerin önümüzdeki dönemde çok daha fazlasını hepinizin huzurunda mazbatayı aldıktan sonra bir kez daha vaat ediyoruz. Tabii İBB ailemize teşekkür ediyoruz 90 binin üzerindeki çalışanımıza yöneticilerimize. 

Ben 2019'dan itibaren kocaman İstanbul halkının ve ittifakının adayı olarak tarifledim. Siyasi partilerin çok daha ötesinde iyilikten güzellikten yana milyonların kurduğu büyük bir haysiyet ve vicdan ittifakı olduğunun her yerde altını çizdim. Bunun içerisinde her siyasi görüşten her renkten ve inanılmaz derecede halkı kapsayan keyifli bir süreç ama kendi rengini kendi sesini üretmiş de büyük bir buluşma dönüştü bu İstanbul ittifakı. Allah'ın izniyle bunu daha da büyüteceğiz. İstanbu'lun özünün ve ruhunun ortaya çıkardığı bu ittifak ülkemize de iyi geliyor öyle değil mi? Her yer ülkemizin o güzel kırmızı bayrağıyla boyandığı zaman ne güzel bir görüntü. Önemli olan vatandaşın tercihine saygı duymaktır. Bu yönüyle ben sandığa inanırım, sandığa güvenirim. Sandık sonucu sizi yanıltmaz. Ama sandığın bir adaletsizliğe de uğramaması lazım. Bu kapsamda sandıkta görev alan sandık görevlilerine tek tek teşekkür ediyorum.  Tabii şu anda arzu etmediğimiz ve kaygılandığımız birtakım hususlar birtakım çifte standart kararlar alınıyor. Bunları ilgi ve titizlikle takip ediyorum. İstanbul'un bazı ilçelerinde sayımlar yapılıyor ama bazı ilçelerinde aynı biçimde yapılan itirazlar reddediliyor.

Van açıklaması: İşim yeni başlıyor

Tam bir garabet. Bütün bu hususları hassas ve titiz bir şekilde takip ediyorum. Ve bu konuda demokrasiden haktan hukuktan adaletten yana olmaktan bu kardeşiniz asla vazgeçmeyecek onu söyleyeyim. Haksızlığa karşı durmayan haksızlığı görüp de susan dilsiz şeytan olur. Bana yapılınca haksızlık başkasına yapılınca uzaktan seyretmek bu memleketin hiçbir insanına yakışmaz. Ben Allah şahit hak yemem hakkımı yedirmem derken rakibim de olsa hakkı yeniyorsa gidip onu ayağa kaldırmayan namerttir. Haksızlıklara karşı sonuna kadar mücadelenin neferi olacağımı kimse unutmasın. İmamoğlu'nun işi seçim bitti işim bitti değil benim işim yeni başlıyor yeni.

Tuzla mesajı: Derhal arkadaşımın mazbatasını verin! 

"Buradan Tuzla'ya da mesaj veriyorum, derhal arkadaşımın mazbatasını verin! Vay efendim 'pazar gününü bekliyoruz...' Neden? Daha fazla dosya, evrak gitsin diye mi? Verin kardeşim mazbataları. Yaşasın demokrasi, yaşasın Cumhuriyet. Allah'ım beni size mahcup etmesin."