Dünya

Biden, kampanya konuşmasında Trump'ı hedef aldı: Kendisini iktidara taşımak için demokrasiyi feda etmeye hazır bir tehdit!

“6 Ocak'ta neredeyse Amerika’yı kaybettik. Demokrasi hala Amerika’nın kutsal bir davası mı? Bu sözde ya da varsayımsal bir soru değil. 2024 seçimi tamamen bununla ilgili. Donald Trump’ın seçim kampanyası sizinle değil, kendisiyle ilgili"

06 Ocak 2024 01:41

ABD'de 5 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri için kampanyasına Pennsylvania eyaletinde başlayan Başkan Joe Biden, ilk konuşmasında eski Başkan Donald Trump'ı "Amerikan demokrasisine büyük bir tehdit" olarak tanımladı. Biden, Trump’ı “Kendisini iktidara taşımak için demokrasiyi feda etmeye hazır” sözleriyle hedef aldı.

Kongre baskınının sorumlusunun Trump olduğunu savunan Biden, 5 Kasım'daki seçimlerde Amerikan halkının koltuğu kime vereceğine bu gözle bakarak karar vereceğini ifade etti.

ABD Başkanı Biden, 6 Ocak 2021'de yaşanan Kongre baskınının 3. yıl dönümü ve seçim kampanyasının başlangıcı dolayısıyla Pennsylvania eyaletinin Valley Forge bölgesinde düzenlenen etkinlikte konuştu. Bu yıl yapılacak başkanlık seçimlerinin demokrasi için bir test olacağını vurgulayan Biden, "Oy pusulasında demokrasi olacak, oy pusulasında sizin özgürlüğünüz olacak" sözleriyle seçmeni kendisine oy vermeye çağırdı.

Trump'ın 2020'den sonra çok sayıda davayı kaybettiğini ve siyasi olarak savunduğu pek çok konuda haksız olduğunu ileri süren Biden, "Trump, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki eyaletlerde bile davaları kaybetti. ABD Yüksek Mahkemesi nezdinde de kaybetti. Hukuki olarak durum şu ki ben seçimleri kazandım, o kaybetti" şeklinde konuştu.

ABD demokrasisi için bir kilometre taşı olan 6 Ocak Kongre saldırısı, bu yıl başkanlık seçimlerine hazırlanan ülkede siyasi tartışmayı şekillendirmeye devam ediyor. 5 Kasım'da yapılacak 60. ABD başkanlık seçimlerinde Demokratların adayının Biden olması beklenirken, Cumhuriyetçi aday adayları arasında Trump'ın ismi çok açık farkla önde gözüküyor.

VOA Türkçe'de yer alan habere göre ise Biden saldırının yıldönümünde yaptığı konuşmada, eski Başkan Donald Trump’ın “Amerikan demokrasisine yönelik varoluşsal bir tehdit” olduğunu söyledi.

Başkan Biden doğum yeri olan Pennsylvania eyaletinde düzenlenen seçim kampanyası etkinliği kapsamında 6 Ocak Kongre saldırısının yıldönümünde yaptığı konuşmada, 2024 başkanlık seçimlerinin “Amerikan demokrasisi için bir mücadele” olacağı mesajını verdi.

TIKLAYIN - Trump: Tekrar başkan seçilirsem sadece görevin ilk gününde diktatör olacağım

Fotoğraflar: AA

Biden, 6 Ocak Kongre saldırısının gerçekleştiği gün “Neredeyse Amerika’yı kaybettik. Demokrasi hala Amerika’nın kutsal bir davası mı? Bu sözde ya da varsayımsal bir soru değil. 2024 seçimi tamamen bununla ilgili. Donald Trump’ın seçim kampanyası sizinle değil, kendisiyle ilgili. Gelecekle değil, geçmişle ilgili” sözleriyle eski ABD Başkanı Donald Trump’ı hedef aldı.

TIKLAYIN - Biden: Trump olmasa 2024 seçimlerine girer miydim emin değilim

Donald Trump’ın 6 Ocak Kongre saldırısı öncesinde düzenlediği mitingde kullandığı “Sonuna kadar savaşın” sözlerine atıfta bulunan Biden, “Amerika içerden saldırının hedefi olurken, Trump seyretti. Personeli ve aile fertleri harekete geçmesi için yalvardı ama o hiçbir şey yapmadı. Trump kendisini iktidara taşımak için demokrasimizi feda etmeye hazır” ifadelerini kullandı.

“Demokrasi kutsal davamız olacak”

Joe Biden, “2024 seçiminde demokrasi ve sizin özgürlüğünüz pusulada olacak. Demokrasi benim başkanlığımın kutsal davası olacak” dedi.

ABD Başkanı Biden, 6 Ocak Kongre saldırısının ilk yıldönümünde, Trump destekçilerinin saldırı sırasında girdiği Kongre binasındaki Ulusal Heykel Salonu’ndaki konuşmasında Trump ve destekçilerinin “Amerika’nın boğazına hançer dayadığını” söylemişti.

Biden, saldırının ikinci yıldönümünde de saldırı sırasında Kongre’yi koruyan 14 kişiye başkanlık madalyası vermişti.

TIKLAYIN - ABD Temsilciler Meclisi’nden Trump raporu: Halkbank davası sürecinde Ankara-Washington hattında neler yaşandı?

Biden’ın kampanyasından 6 Ocak temalı reklam

Amerika 2024 yılının Kasım ayında, Demokrat ve Cumhuriyetçiler’in 6 Ocak Kongre saldırısını farklı şekilde ve parti çizgisinde yorumladığı bir dönemde seçime gidecek.

Joe Biden’ın seçim kampanyası, 6 Ocak’tan itibaren yayınlanacak Kongre saldırısına odaklı bir reklam kampanyasına başlıyor.

ABD basınına yansıyan ayrıntılara göre, Biden reklamda “Amerika’da tehlikeli bir şey oluyor. Demokrasimizin temel inançlarını paylaşmayan radikal bir hareket var. Hepimize şimdi demokrasimizi korumak için ne yapacağımız soruluyor” diyor.

TIKLAYIN | Zarrab davasında ABD'de hüküm giyen Hakan Atilla, T24'e konuştu: Hükûmetle ilgili soruları başka raunda saklamış olabilirler

Trump 6 Ocak’ta Lowa’da seçim mitinginde

2024 seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarından olan eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 6 Ocak Kongre saldırısının yıldönümünde Iowa’da iki seçim kampanyası mitingi düzenlemesi bekleniyor.

Cumhuriyetçi Parti 2024 başkanlık seçimi için önseçim sürecini Iowa’da 15 Ocak’ta başlatıyor.

Eski ABD Başkanı Trump 2020 seçimi sonuçlarını değiştirmeye çalıştığı iddiasıyla açılan davalarla karşı karşıya.

Trump: Tekrar başkan seçilirsem sadece görevin ilk gününde diktatör olacağım

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2024'te Beyaz Saray'a dönmesi durumunda gücünü kötüye kullanmayacağının sözünü vermedi. 

Fox News'tan Sean Hannity, moderatörlüğünü yaptığı Fox News yayınında Trump'a iki kez başkan olması durumunda siyasi rakiplerinden intikam alıp almayacağını sordu. 

Hannity, "Amerika'ya hiçbir şartta intikam almak için gücünüzü kötüye kullanamayacağınızın sözünü verebilir misiniz?" diye sordu.

Trump, "Sadece ilk günlüğüne" diyerek Başkanlık koltuğuna geçtiği ilk gün başkanlık yetkilerini kullanarak ABD'nin Meksika'yla olan güney sınırın kapatacağını ve petrol çıkarma faaliyetlerini artıracağını söyledi.

Daha sonra Trump, Hannity'ye işaret ederek, "Bu adamı seviyorum" dedi ve ekledi:

"Bana 'Diktatör olmayacaksın değil mi?' diye soruyor. Ben de 'Hayır, hayır, hayır. Sadece ilk günlüğüne. Sınırı kapatacağım ve sonra (petrolü) çıkarıyoruz, çıkarıyoruz, çıkarıyoruz. Ondan sonra diktatör olmayacağım' dedim."

Hannity daha önce söyleşide Trump'ın gücü kötüye kullanıp kullanmayacağını sormuş, Trump da; "Şu an yaptıkları gibi mi?" demişti.

Trump, 2024 için adaylığını açıkladıktan sonra siyasi rakiplerine "böcekler" diye hitap etmiş ve kendisine "siyasi suçlamalar yöneltenleri" yargılayacaklarını söylemişti. ABD Başkanı Joe Biden, "Trump'ın ABD demokrasisini yok etme konusunda kararlı olduğunu" söylemişti.