Gündem

Belediye meclisinde Atatürk bildirisi okundu: MHP'liler destek verince AKP'liler salonu terk etti

03 Haziran 2021 19:42

Bilecik Bozüyük Belediye Meclisi’nde Millet İttifakı üyelerinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk'e atfen"zalim ve kâfir" diyen imam Mustafa Demirkan’ın ardından kınama bildirisine MHP’liler de destek verince AKP’liler salonu terk etti.

Meclis toplantısı sonrasında gündem dışı söz alan CHP Grup Sözcüsü Mahmut Fındık, Millet İttifakı olarak hazırladıkları bildiriyi okuyarak destek istedi. Bozüyük'ün CHP'li Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, bildiriye katılmak isteyen parti gruplarını sordu. MHP’li meclis üyeleri bildiriye katılırken AKP’li üyeler katılmadı.

 

AKP İlçe Başkanı Hüsnü Ersoy, Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik saldırıları münferit bir olay olarak değerlendirirken, AKP’li Meclis Üyesi Abdurrahman Kırgız da, Ayasofya Camii’nde düzenlenen programda Mustafa Kemal Atatürk’ü kastettiği belirtilen ifadelerin ayet olduğunu iddia etti.

Bildiri okunurken salondan çıktılar 

CHP, İYİ Parti ve MHP Meclis üyelerince ayakta alkışlanan bildiri metni okunurken AKP’liler salonu terk etti. Bildiride ise şu ifadelere yer verildi:

“Kurtuluş Savaşımızın başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihi ve kurucu şahsiyetine yönelik özellikle son dönemde artan saldırıları üzüntü, öfke ve milli birliğimiz açısından endişeyle takip ediyoruz.

Bu kapsamda, 28 Mayıs 2021 Cuma günü Ayasofya Camii’nde düzenlenen, devlet erkânının da bulunduğu bir programda, İmam Mustafa Demirkan’ın, Mustafa Kemal Atatürk’ü kastederek kullandığı ifadeleri şiddetle kınıyoruz.

Bu zihniyete ve onun savunucularına şunu hatırlatmak isteriz: Ayasofya’nın bulunduğu İstanbul’u 6 Ekim 1923’te düşman işgalinden kurtaran da, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kuran da, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’tür.

Tarihimizde İstanbul işgal altındayken, milli mücadeleyi başlatan Mustafa Kemal ve arkadaşlarına ‘katli vaciptir’ diye fetva veren işbirlikçi Dürrizade’ler çıkmışsa da bu zihniyetin karşısında duran, “Her kim ki Mustafa Kemal ve Kuva-yi Milliye aleyhine fetva verip, düşmanlık yapar bilin ki, onların damarlarında kâfir kanı akar” diyen Sütçü İmam’lar vardır.

Atatürk’e yönelik bu saldırıları gerçekleştirerek kendi tarihlerine ihanet edenler, ulusal değerlerimizi hedef almaktadır. Bu mesnetsiz saldırılardan en büyük zararı inancımızı görmektedir.

Bozüyük Belediyesi CHP, İYİ Parti, MHP Meclis Üyeleri olarak Atatürk’e yönelik bu saldırıları bir kez daha kınıyor, ortak tarihimize ve değerlerimize karşı ihanet içinde olan bu zihniyetin temsilcilerine karşı hukuki olarak gerekenin yapılmasını talep ediyoruz.” (ANKA)

Ne olmuştu?

28 Mayıs'ta, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Ayasofya'da gerçekleşen "Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi" programında imam Mustafa Demirkan, Mustafa Kemal Atatürk'e atfen, "zalim ve kafir" demişti. Demirkan'ın sözleri tepki çekerken, hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.

TIKLAYIN - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı programda imam, Atatürk'e atfen "zalim ve kafir" dedi!

TIKLAYIN -  Atatürk'e atfen "zalim ve kafir" diyen imam Mustafa Demirkan hakkında suç duyurusu

TIKLAYIN - İlahiyatçı Cemil Kılıç: Bugün Atatürk'ün kurduğu devletin bir memuru, minberden Atatürk'e lanet okudu