Gündem

AKP'li vekilden gençlere erken evlilik ve çok çocuk tavsiyesi: Silkelenmemiz lazım

"Bu emperyalistlerin, küreselcilerin bu dünyayı yönetmek, nüfusu azaltmak için yaptıkları bir proje"

23 Mayıs 2022 09:31

AKP Kayseri Milletvekili Hülya Nergis, Türkiye’nin hızla yaşlanan bir ülke olduğunu söyleyerek gençlere, “Silkelenmemiz lazım. Gençlerin erken evlenmesi, erken yol alması, daha çok çocuğa sahip olması lazım” diye seslendi.

AKP Kayseri Milletvekili Hülya Nergis, Kafkas Dernekleri Federasyonu'nun (KAFFED) İstanbul'da gerçekleştirdiği 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü 158. Yıl Anma Programı’nda konuştu. Sözcü'de yer alan habere göre, Türkiye'de köylerin boşalırken kentleşmenin hızla arttığını söyleyen Nergis, şöyle konuştu:

“Bugün geldiğimiz noktada kentleşme hızla devam ediyor, köylerimiz boşalmış durumda. Ben Kayseri Uzunyayla'lıyım. Uzunyayla'nın 60'ı geçen Çerkez köyü var. Köylerimizde insan kalmadı, gençler kalmadı. Köylere gittiğiniz zaman yaşlılar yaşıyor. Tabi köyler Çerkez kültürünün menbayıydı. Köylerde bir dönem kalan insanlarımız dilini gayet iyi biliyor ve konuşuyor. Ama şehre geldikten sonra şehir hayatında çekirdek aileye dönüldükten sonra dilini öğrenmek ve çocuklara öğretmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. Ama iktidarımızda dilimizle ilgili seçmeli ders verilmeye başlandı okullarımızda. Bununla birlikte Düzce ve Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde Çerkez dili ve edebiyatı dili birimleri açıldı. Hala eğitime devam ediyor. Ancak gençlerimizde ve çocuklarımızda bu eğitime karşı çok fazla bir istek yok. Bu noktada çocuklarımızı motive etmek gerekiyor.”

“Gençlerin erken evlenmesi, daha çok çocuk sahibi olması lazım”

İstatistiklere göre Türkiye'nin hızla yaşlanan bir ülke olduğunu söyleyen Nergis, gençlere erken evlenmeleri ve çocuk sahibi olmaları tavsiyesinde bulundu. AKP'li Nergis, şunları söyledi;

“Bizler, çok geç evlenen, bekâr yaşayan nitekim çok fazla çocuk yapmayan bir topluluğuz ve Türkiye içerisinde hızla yaşlanan bir topluluğuz. Herhalde Türkiye'de nüfus artış hızı en düşük olan Çerkezler öyle zannediyorum.

Türkiye'de yapılan istatistiklere baktığımız zaman Türkiye hızla yaşlanıyor, Avrupa'dan 1,5 kat daha fazla yaşlanan bir nüfusa sahibiz. Bugün Avrupa yaşlanmış, ciddi sıkıntı ve sorunlar yaşayan bir coğrafya. Aynı hastalık bize de geldi. Şehre geldik, çekirdek aile olduk. Bireysel yaşamaya başladık.

Köklerimizden kopmaya başladı. Geç evleniyor ve fazla çocuk yapmıyoruz, hızla azalıp küçülüyoruz. Bu aslında emperyalistlerin, küreselcilerin bir projesi. Bu dünyayı yönetmek için dünyayı küçültmek, nüfusu azaltmak için yaptıkları bir proje. Tuttuğunu görüyoruz. Bizler silkelenmemiz lazım. Gençlerin erken evlenmesi, erken yol alması, daha çok çocuğa sahip olması lazım."

AKP'li Nergis, daha önce kadınlara ilişkin yaptığı açıklamalarıyla da dikkati çekmişti. Nergis, kadına yönelik şiddet hakkında yaptığı bir konuşmasında, "O kadınları öldüren şahısları da yetiştiren kadınlar. Hiç mi kadınların payı yok bu şiddette? Bu konuda sürekli erkekleri suçlayan bir dil de yanlış. Feminist söylemlerin bu kadar benimsenmesi, bayrak edilmesi, herkesin aynı ağzı konuşması beni rahatsız ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

AKP'li Nergis'in bir başka tepki çeken açıklaması da Türkiye'deki kadın cinayetlerinin oranını, cinayete kurban giden erkeklerin oranı ile kıyaslaması olmuştu.

TIKLAYIN - AKP'li vekil Hülya Atçı Nergis'ten "2020 yılında 300 kadın öldürüldü" yanıtı: Öldürülen erkek sayısı bunun 12 katı

TIKLAYIN - AKP'li vekil Hülya Atçı Nergis: Türkiye'de ev ve araba almanın artık çok kolaylaştığını anlatacağız; karşı medya istediği gibi haber yapsın

TIKLAYIN - AKP'li vekil Hülya Atçı Nergis: O kadınları öldüren şahısları yetiştiren kadınlar, sürekli erkekleri suçlayan dil de yanlış