Mehmet Y. Yılmaz

mehmetyyilmaz@t24.com.tr

TARİH

24 Eylül 2021

Mübarek Cuma soruları – 7

150 milyon doların ne kadarı çarkları yağlamak için kullanıldı? Ne kadarı siyasete, ne kadarı adalete harcandı?

Devamını Oku

TARİH

23 Eylül 2021

Herkesin “bulguru” aynı değil

“Eldeki bulgur”un, mütedeyyin insanlar için ifade ettiği şey ile rejimin bütün nimetlerinden sınırsızca yararlanan “endişeli muhafazakârlar” açısından ifade ettiği şey aynı değil gibi geliyor bana.

Devamını Oku

TARİH

22 Eylül 2021

“Endişeli muhafazakârlar” için sihirli reçete

Bu ülkenin temel sorunlarından birisi herkesin “kendi kazanımının” derdinde olmasıdır. Oysa herkes bilmelidir ki kendi kazanımlarını koruyabilmenin yolu, başkalarının haklarını da en az kendinde gördüğün haklar kadar savunabilmektir.

Devamını Oku

TARİH

21 Eylül 2021

Başkomutan, yel değirmenlerine karşı

Recep Tayyip Erdoğan üç gün önce kripto paraya savaş açtı. Tek cephede savaş Başkomutan Erdoğan’a yetmiyor elbette. Fiyatları arttırarak kutsal iktidarını tehdit eden güçlere karşı da savaşacak. Öyle anlaşılıyor ki bu bir tür Başkomutanlık meydan savaşı da olacak, çünkü bizzat çizmeleri ayağına çekip “üzerine üzerine” gidecek!

Devamını Oku

TARİH

20 Eylül 2021

“Örgüt, kanuni düzenlemeleri siyasi otoriteye yaptırabilmiştir”

İlker Başbuğ ve Dursun Çiçek, sırf Recep Tayyip Erdoğan öyle istedi diye yargılanacaklar. Çünkü Erdoğan, FETÖ’nün siyasi ayağının ortaya çıkarılması fikrinden hiç hazzetmiyor.

Devamını Oku

TARİH

10 Eylül 2021

İşe yaramıyor Ali Bey, çevrenize bir bakın

Diyanet’e göre insanlar “fıkıh ile öteki dünyada hesap vereceği bilincinde” olacaklarmış. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı bu konuda biraz hayalci bulduğumu söylemeliyim. Çünkü “öteki dünyada hesap verme korkusu” memleketimiz siyasal İslamcıları nezdinde işe yarıyor olsaydı, bambaşka bir ülkede yaşıyor olabilirdik.

Devamını Oku

TARİH

09 Eylül 2021

"Azgın azınlık" azıyor da ne yapıyor?

Ali Babacan "onu demek istemedim, bunu demek istemedim" diye laf dolaştıracağına bunu açıklasa iyi olur.

Devamını Oku

TARİH

08 Eylül 2021

Diyanet, Erdoğan'a seçim kampanyası yapıyor

Erbaş'ın açıklamaları aslında Anayasal düzeni tehdit ediyor. Anayasa'sında "laik cumhuriyet" yazan bir ülkede, laiklik karşıtı hareketlerin odağında artık Diyanet İşleri Başkanlığı var.

Devamını Oku

TARİH

07 Eylül 2021

Yazdığını yap, yaptığını yapma!

Recep Tayyip Erdoğan bir kitap yazmış. Kitapta yazdığına göre “daha etkin demokratik, şeffaf ve hesap verebilir bir dünya düzeni” hedefliyormuş. Ve Birleşmiş Milletler’e “temsilde adalet” de öneriyor ki daha geçen gün Türkiye’de seçim barajının yüzde 7 olacağını bizzat söylemişti. Öyle görünüyor ki Erdoğan’ın daha adil bir dünya düzeni isteğiyle, yönettiği Türkiye’de ulaşmaya çalıştığı hedefler birbirinin tamamen tersi. Tipik bir imamın dediğini yap, yaptığını yapma durumu bu.

Devamını Oku

TARİH

06 Eylül 2021

Erdoğan emrediyor, Diyanet dine uyduruyor

Bir tür İslam geleneği de sayılabilir bu. Muaviye bin Ebu Sufyan’dan beri böyle. Siyaset tak diye emrediyor, ulema şak diye yapıyor!

Devamını Oku

TARİH

03 Eylül 2021

Laik hukukun ruhuna El Fatiha!

Yargıtay Başkanı, Cumhurbaşkanı ve Diyanet İşleri Başkanı’nın arkasına geçip, dua etmeye başlayınca tablo değişiyor. Unutmamalıyız ki yarın o Yargıtay’da, tamamen dini gerekçelerle işlenmiş bir suçun davası da görülebilir.

Devamını Oku

TARİH

02 Eylül 2021

Trolleri evlerine yollayarak başlayın

Dezenformasyonla mücadele edeceğiz diye muhalif fikirleri susturma hayalleri kurmayın. Ve nihayet, eğer sosyal medya dezenformasyonundan ve bunun toplumsal barışı bozmasından korkuyorsanız yapacağınız ilk iş de bellidir...

Devamını Oku