Medya

RTÜK'ten Halk TV'ye 5 kez yayın durdurma ve para cezası

Ayşenur Arslan yayındaki sözleri nedeniyle hedef gösterilmiş, gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı

04 Ekim 2023 15:33

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeleri İlhan Taşcı ve Tuncay Keser gazeteci Ayşenur Arslan’ın sözleri ve yönetmen Ezel Akay'ın Altın Portakal'daki 'Kanun Hükmü' filmiyle ilgili bakanlığı eleştirmesini gerekçe göstererek Halk TV’ye 5 kez program durdurma ve yüzde 5 idari para cezası verildiğini açıkladı. Kararlar oyçokluğu ile alındı.

RTÜK bugün toplandı. RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyeleri İlhan Taşcı ve Tuncay Keser, toplantıda alınan kararlarla ilgili X (Twitter) hesaplarında açıklama yaptı. Buna göre, Üst Kurul; gazeteci Ayşenur Arslan’ın İçişleri Bakanlığı önündeki terör saldırısı ile ilgili sözleriyle gerekçe gösterilerek Halk TV’ye, 5 kez program durdurma ve yüzde 5 idari para cezası verildiğini açıkladı. Kararlar oyçokluğu ile alındı.

"Savcılığın bile 'suç belirlemesi yapmadığı bir ortamda..."

Taşcı’nın, X (Twitter) hesabında yaptığı açıklama şöyle:

“RTÜK, Ayşenur Arslan’ın Medya Mahallesi programındaki İçişleri Bakanlığına yönelik terör saldırısıyla ilgili sözleri nedeniyle Halk TV’ye “terörün amacına hizmet” savıyla yüzde 5 para, 5 kez de program durdurmasına oy çokluğuyla karar verdi. Karara Tuncay Keser ile karşı oy verdik. Savcılığın bile Ayşenur Arslan’ın sözleri nedeniyle ifadesini aldıktan sonra serbest bıraktığı ve ‘suç’ belirlemesi yapmadığı bir ortamda RTÜK, ‘terör eyleminin, terörün amaçlarına hizmet’ edildiği ‘suçunu’ tespit etmesi oldukça manidar. Kraldan çok kralcılığın son örneği. RTÜK ayrıca Halk TV’ye Kültür ve Turizm Bakanlığının 60. Altın Portakal Film Festivalinden ‘Kanun Hükmünde’ belgeseli nedeniyle çekilmesini eleştiren yönetmen Ezel Akay’ın sözleri nedeniyle de ‘eleştiri sınırını aşmaktan’ yüzde 3 para cezasına oyçokluğuyla karar verdi.”

RTÜK üyesi Tuncay Keser’in de X (Twitter) hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“RTÜK, Gazeteci Ayşenur Arslan’ın Ankara'daki bombalı saldırı ile ilgili gazetecilik faaliyeti olarak gündeme getirdiği sorular nedeniyle Halk TV’ye yüzde 5 idari para cezası ve ‘Medya Mahallesi’ne 5 kez program durdurma cezası verdi. Festivaldeki ‘sansür’ tartışmasında RTÜK’ün yeri de belli oldu. Yönetmen Ezel Akay’ın sanatçılara, gazetecilere, yazarlara yönelik baskılara son verilmesi talebini ifade eden cümlesi, eleştiri sınırını aştığı gerekçesiyle Halk TV’ye yüzde 3 idari para cezası verildi.”

Ne olmuştu? 

Meclis'in açılacağı 1 Ekim (pazar) günü, düzenlenecek törenlere saatler kala İçişleri Bakanlığı'nın Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısı önünde bir canlı bomba kendini patlattı. Ayşenur Arslan, Halk TV'deki programda, Ankara'daki söz konusu terör saldırısına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Belki kendisini patlattı denilen kişi, terörist üzerinde ya da arabada uzaktan kumandalı patlayıcı olduğunu bilmiyordu. Çünkü o kadar manasız ki gelip hiçbir şey yapamadan ölünmez. Bana sorarsanız her şeye aykırı durup dururken kendini patlatmış. Ama esas olarak bu benim aklıma takılan şeylerden biri iddia edemem elbette. Ama bir arabanın şoförü öldürülerek neden o kadar kolaydır ki kilidiyle açacaksınız düz kontak çalıştıracaksınız bombayı şey yapıp gideceksiniz. Ankara'da bunu yapmak varken neden Kayseri'de birini öldürerek ben geliyorum bombalar sırtımızda tabanca belimizde mi, nedir yani?"

Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu, Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) Ankara'daki bombalı saldırı hakkındaki sözleri nedeniyle inceleme başlatıldığını duyurması ardından, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında soruşturma başlatılan gazeteci Ayşenur Arslan'ın Medya Mahallesi programını sonlandırma kararı aldıklarını duyurmuştu. 

Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu: Talihsiz sözler

Arslan'ın açıklamalarını "talihsiz sözler" olarak değerlendiren Mahiroğlu, "Aynı programda terör lanetlenmiş olsa da, Halk TV’nin en başta bahsettiğimiz duruş ve bakışının sınırlarını aşmaktadır. Bu sebeple programın sonlandırılması kararını aldığımızı, kamuoyuna üzüntülerimizle duyururuz" demişti. 

Ayşenur Arslan: Yanlış anlaşıldığım için üzgünüm 

Ayşenur Arslan, soruşturmaya ve programının yayından kaldırılmasına ilişkin, “Yanlış anlaşıldığım için üzgünüm. Adımın terörle ve teröristle anılmasının büyük haksızlık olduğunu düşünüyorum ve bu nedenle çok üzgünüm. Terör eylemiyle ilgili gündemde olan soru işaretlerini tekrarlamaktan ibaret benim yaptığım” demişti. 

TIKLAYIN - Ayşenur Arslan: Terör eylemiyle ilgili gündemde olan soru işaretlerini tekrarlamaktan ibaret benim yaptığım; yanlış anlaşıldığım için üzgünüm

TIKLAYIN - Halk TV, Ayşenur Arslan'ın programını kapattı!

TIKLAYIN - Gözaltına alınan gazeteci Ayşenur Arslan serbest bırakıldı: Bakanlığa mesaj verildiğini düşündüm, terörü lanetliyorum