Gündem

Meclis'in açılmasına saatler kala İçişleri Bakanlığı'na terör saldırısı | Bakanlık: Teröristlerden birinin PKK’lı olduğu belirlendi

İçişleri Bakanlığı, saldırıyı düzenleyenlerden birinin PKK üyesi olduğunun tespit edildiği, diğerinin ise kimlik belirleme çalışmalarının devam ettiği bildirildi

01 Ekim 2023 09:37

Güncelleme: 02 Ekim 2023 06:17

T24 Ankara

Meclis'in açılmasına saatler kala İçişleri Bakanlığı'na terör saldırısı gerçekleştirildi. Önce bir patlama ardından silah sesleri duyuldu. Bakan Ali Yerlikaya, 2 teröristten birinin bakanlığın Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısı önünde kendini patlattığını, diğer teröristin ise etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Çatışma sırasında 2 emniyet görevlisi yaralandı. Akşam saatlerinde açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü önündeki saldırıyı düzenleyen teröristlerden birinin PKK üyesi olduğunu duyurdu.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Saldırı girişiminin engellendiği yerde yapılan incelemelerde, 9 bin 700 gram RDX ihtiva eden C-4 patlayıcı madde, 3 el bombası, bir roketatar, bir Glock marka susturucu takılı tabanca, bir Blow marka tabanca, bir M-4 marka Karabina uzun namlulu silah, bir AK-47 marka uzun namlulu silah ele geçirilmiştir" denildi.

Saldırı sabah saatlerinde oldu

Meclis'in karşısındaki İçişleri Bakanlığı yönüne doğru bütün trafik akışı durduruldu. Emniyet güçleri, bakanlık bölgesinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı. Patlamaya ilişkin Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince erişim engeli ve yayın yasağı kararı alındı.

İlerleyen saatlerde kameraların karşısına geçen Yerlikaya’nın göreve geldiği günden bu yana terör gruplarına ve organize suç çetelerine yönelik gerçekleştirdikleri operasyonları hatırlatması dikkati çekti. Yerlikaya ayrıca yayın yasağını hatırlatarak sosyal medya kullanıcılarını; “Sosyal medya hesaplarından bu görüntüyü paylaşanları uyarıyorum, lütfen bu görüntüleri silsinler ve bizim acımızı paylaşsınlar” diyerek dedi.

Kayseri plakalı araçtan uzun namlulu silahla ateş açtılar!

Saldırı tam 9.30'da, TBMM'nin karşısındaki İçişleri Bakanlığı'nın Emniyet Genel Müdürlüğü kapısı olarak bilinen, Atatürk Bulvarı üzerindeki kapı tarafında meydana geldi. 38 plakalı, ticari bir şirket adına kayıtlı gri bir hafif ticari araçtan inen teröristlerden biri uzun namlulu silahla ateş açtı. Ardından kendini patlattı.

Nizamiyede görevli iki polis bir kişiyi etkisiz hale getirdi. İki polis de diz ve bacak bölgelerinden yaralandı. Durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü, plakanın kayıtlı olduğu şirket üzerinde çalışma başlattı

Teröristlerin kullandığı aracın bir veterinerlik şirketi adına kayıtlı olduğu belirtildi. Söz konusu veterinerlik şirketinin ticaret sicil kaydının olmadığı ifade edildi. Olayda kullanılan aracın Kayseri plakalı olduğunun anlaşılması sonrasında Ankara polisi ve emniyet Genel müdürlüğü Kayseri Emniyet Müdürlüğü bilgilendirdi. Kayseri Emniyet Müdürü araç plakasını ait olduğu şirket üzerinde çalışma başlattı.

Kayseri plakalı araçta "cinayet" detayı

Saldırganların, söz konusu Kayseri plakalı aracın sahibi Çataloluk Avlağ Köyü’nden veteriner Mikaik Bozağan’ı başından vurarak öldürdüğü belirtildi

 

Patlama anı güvenlik kamerasında!

Patlama ve çatışma anı kameralara böyle yansıdı:

Patlama alanında lav silahı!

Patlamanın meydana geldiği aracın hemen gerisinde lav silahı görüldü.

Patlama bölgesine yakın bir caddede şüpheli paket!

Patlama bölgesine çok yakın olan Meşrutiyet Caddesi’nde bulunan bir şüpheli paket ise kontrollü olarak patlatıldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğüne yönelik bombalı saldırı girişiminin ardından "kontrollü patlatılacak" şüpheli paketler nedeniyle vatandaşlara paniğe kapılmamaları konusunda uyarıda bulundu.

TIKLAYIN - Ankara Emniyet Müdürlüğü, kentte "kontrollü patlatılacak" şüpheli paketlere karşı vatandaşları uyardı

Ali Yerlikaya'dan açıklama

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bomba seslerine ilişkin açıklamada bulundu. ali Yerlikaya'nın açıklaması şöyle:

“Saat 09.30 sıralarında İçişleri Bakanlığımız Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısı önüne hafif ticari araçla gelen 2 terörist bombalı saldırı eyleminde bulunmuştur. Teröristlerden biri kendini patlatmış, diğer terörist etkisiz hale getirilmiştir. Açılan ateş sırasında 2 Emniyet mensubumuz hafif biçimde yaralanmıştır. Kahramanlarımıza acil şifalar diliyorum.

SON TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLİNCEYE KADAR MÜCADELEMİZ AMANSIZCA DEVAM EDECEKTİR❗️”

Polislerin sağlık durumuna ilişkin açıklama

Yerlikaya, "İçişleri Bakanlığımız Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısı önünde meydana gelen hain terör saldırı girişiminde yaralanan kahraman polislerimiz Alim Reis Demirel ve Erkan Karataş’ın tedavileri devam etmektedir. Çok şükür hayati tehlikeleri bulunmuyor" dedi.

Erişim engeli ve yayın yasağı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "01.10.2023 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısına, teröristler tarafından yapılan saldırı nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca  soruşturma başlatılmıştır. Gerçekleştirilen saldırı olayına ilişkin olarak Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince erişim engeli ve yayın yasağı kararı verilmiştir" duyurusu yaptı.

Kılıçdaroğlu'ndan Yerlikaya'ya 'geçmiş olsun' telefonu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da gerçekleştirilen terör saldırısı nedeniyle, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’yı telefonla aradı. Terör saldırısı ve yaralı güvenlik güçlerinin sağlık durumu hakkında bilgi alan CHP lideri Kılıçdaroğlu, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Provokatif paylaşımlara karşı uyarı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezince, Ankara'daki terör saldırısına yönelik paylaşımlara ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, "İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısı önünde gerçekleştirilmeye çalışılan ve görevli polislerin dikkati sayesinde anında müdahale edilen terör saldırısıyla ilgili gerekli soruşturma devam etmektedir. Olaya ilişkin yalnızca resmi kaynakların açıklamalarını dikkate alınız, provokatif paylaşımlara itibar etmeyiniz" ifadeleri kullanıldı.

İçişleri Bakanlığı duyurdu: Teröristlerden birinin PKK üyesi olduğu belirlendi

Akşam saatlerinde açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü önündeki saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden birinin terör örgütü PKK üyesi olduğunun belirlendiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün saat 09.26'da İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Atatürk Bulvarı girişine araçla gelen 2 terörist tarafından saldırı girişiminde bulunulduğu hatırlatıldı.

Girişimin polisler tarafından engellendiği vurgulanan açıklamada, 2 saldırganın, güvenlik güçlerinin anında karşılık vermeleri neticesinde etkisiz hale getirildiği anımsatıldı.

Açıklamada, "Yapılan çalışmalarda, teröristlerden birinin kimliği belirlenmiş, bölücü terör örgütü PKK üyesi olduğu tespit edilmiştir. Diğer teröristin kimlik belirleme çalışmaları devam etmektedir." bilgisine yer verildi.

"Yaralanan 2 polis memurunun tedavileri devam ediyor"

Olayda yaralanan iki polis memurunun tedavilerinin devam ettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Saldırı girişiminde kullanılan araçla ilgili yapılan araştırmada, Kayseri'nin Develi ilçesindeki özel bir iş yerinde veteriner sağlık teknisyeni olarak görev yapan Mikail Bozlağan adlı vatandaşımız, bu teröristlerce katledilerek aracı gasbedilmiştir.

Saldırı girişiminin engellendiği yerde yapılan incelemelerde, 9 bin 700 gram RDX ihtiva eden C-4 patlayıcı madde, 3 el bombası, bir roketatar, bir Glock marka susturucu takılı tabanca, bir Blow marka tabanca, bir M-4 marka Karabina uzun namlulu silah, bir AK-47 marka uzun namlulu silah ele geçirilmiştir."

Açıklamada, güvenlik birimlerince başlatılan soruşturmanın devam ettiği bildirilerek, "Teröristlerce katledilen Mikail Bozlağan'a Allah'tan rahmet, acılı ailesine başsağlığı dileriz. Terör girişimi eyleminde yaralanan kahraman polislerimize acil şifalar diliyoruz. Son terörist etkisiz hale getirilinceye dek terörle mücadelemiz azim ve kararlılıkla devam edecektir" ifadeleri kullanıldı.

TBMM'de yeni yasama yılı açılışı geniş güvenlik önlemleri altında yapıldı

Meclis açılışı, gerçekleştirilen terör eylemi dolayısıyla geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirildi. Meclis'in yeni yasama yılının başlaması nedeniyle TBMM Atatürk Anıtı'nda tören düzenlendi. Törene, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, CHP Grup Başkanı Özgür Özel, İYİ Parti Grup Başkanı Koray Aydın, grup başkan vekilleri ve milletvekilleri katıldı. Saygı duruşu bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Meclis Başkanı Kurtulmuş, anıta çelenk bıraktı.

Törenin ardından, Genel Kurul oturumu öncesi Meclis'e gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanvekili Celal Adan ve TBMM Genel Sekreteri Talip Uzun tarafından karşılandı.

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş açılış konuşmasında, "Bu terör saldırıları Sadece o saldırıyı yapan birkaç kişiden ya da bu saldırının arkasında görünür ya da görünmez örgütlerden ibaret değildir. Terör saldırılarının arkasında onlara silah desteği veren lojistik destek veren siyasi destek veren birtakım güçlerin olduğunu gayet iyi biliyoruz. Bizim terörle mücadelemiz sadece son terörist kalmayıncaya kadar değil bunu çok daha ötesinde terörün arkasındaki bütün nedenler ve destekler ortadan kaldırılıncaya kadar devam edecektir" ifadelerini kullandı. Kurtulmuş, "Türkiye asla ve asla terörün gündemine teslim olmayacaktır" diye konuştu.

Erdoğan da söz konusu terör saldırısı için, “Bu sabah emniyet birimlerimizin vakitli müdahalesi neticesinde iki caninin etkisiz hale getirildiği eylem terörün son çırpınışlarıdır” sözlerini kaydetti.

TIKLAYIN - Siyasilerden Ankara'daki bombalı saldırı girişiminin ardından mesajlar