Gündem

Mevlüt Çavuşoğlu'ndan 'Barış Pınarı Harekâtı'na gelen uluslararası tepkiler hakkında açıklama: Bu kadar PKK sevdalısı olduklarını bilmiyorduk

10 Ekim 2019 00:00

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Barış Pınarı Harekâtı koordinasyon toplantısı sonrası açıklama yaptı. Harekâta uluslararası kamuoyundan gelen tepkilerle ilgili olarak, "Bazılar sürpriz oldu. Bu kadar PKK sevdalısının olduğunu bilmiyorduk. Türkiye'nin güvenlik endişesinin giderilmesi için bugün ne yaptın? Bizim güvenlik endişelerimizi anlıyorsanız çözüm ne?" dedi. 

NTV canlı yayınında konuşan Çavuşoğlu, "Bugün gerçekten Türkiye'nin bekası için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Barış Pınarı Harekâtı başladı. Suriye'nin toprak ve sınır bütünlüğü için bu harekat büyük bir önem taşımaktadır. Bugün Barış Pınarı Harekâtı'yla tarihe geçen adım attık. Sahadaki askerimizin moralini çok iyi gördük" dedi.

Gelen uluslararası tepkilerin bazılarının sürpriz olduğunu söyleyen Çavuşoğlu şöyle devam etti:

"Bu kadar PKK sevdalısının olduğunu bilmiyorduk. Türkiye'nin güvenlik endişesinin giderilmesi için bugün ne yaptın? Bizim güvenlik endişelerimizi anlıyorsanız çözüm ne? Terörle mücadelemizi neden durdurmak istiyorlar? Askerlerimize desteğimizi diploması masasında veriyoruz. İnsani konularda biz herkesten daha fazla mücadele ettik. Siviller ordumuzu memnuniyetle karşıladı.”

“DAEŞ tehdidine karşı ne yaptınız?”

Dört binden fazla IŞİD'linin Irak'ta, Deyrizor'da elimine edildiğini, ya da ülkelerine geri gönderildiğini belirten Çavuşoğlu, “Siz ne yaptınız DAEŞ tehdidine karşı? Suriye'deki esas istikrarsızlığın nedeni terör örgütüdür. Bu süreçte gördük ki bunlar samimi değiller. BMGK, malesef BM'nin organizasyonu. Burada terör örgütüyle girdiği angajmana göre değil, bölgenin istikrar ve huzuruna göre adım atması gerekiyor. Buradan çıkan karar bu doğrultuda olursa dikkate alırız. Yarın sabah İngiltere ve Almanya Dışişleri bakanlarıyla görüşeceğiz. Yine bazı talepler var, Kanada Dışişleri Bakanlığından da bir talep geldi. Sadece sahada değil masada da aktif olmamız gerekiyor. Bizimle görüşmek isteyen herkesle görüşürüz. Haklı bir davamız var. Haklılığımızı herkese anlatırız ve gereken cevabı veririz. Türkiye'de birçok Kürt kökenli vatandaşımız var. Diyarkabır'da bir sürü annemiz var, tepki gösteren. PKK, Kürtlerin esas düşmanı. Madem Kürtleri düşünüyorsunuz, neden YPG'nin zulmüne dur demediniz bugüne kadar? Kimse bizim Kürtlere karşı bir harekat yaptığımızı söyleyemez. Bizim harekatımız Suriye ve Türkiye'de Kürtlerin hakkını korumak içindir, terör örgütüne karşıdır. Kimse terörle olan mücadelemizi engelleyemez” ifadelerine yer verdi.


TIKLAYIN - İşte Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik 'Barış Pınarı Harekâtı'nda son durum: Hava operasyonundan sonra kara harekâtı da başladı!

TIKLAYIN - ABD Başkanı Trump: Erdoğan Kürtleri ortadan kaldırmaya çalışırsa ben de onların ekonomisini ortadan kaldırırım

TIKLAYIN - Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter'dan duyurdu; Kuzey Suriye harekâtı 'Barış Pınarı' adıyla başladı

TIKLAYIN - Trump: ABD, Türkiye'nin operasyonunu desteklemiyor ve bunun kötü bir fikir olduğunu açıkça söyledi

TIKLAYIN - 'Barış Pınarı Harekâtı'na dünyadan ilk tepkiler: Avrupa Birliği "durdurun" dedi, Fransa ve Britanya BM Güvenlik Konseyi'ne toplanma çağrısı yaptı