Gündem

ABD Başkanı Trump: Erdoğan Kürtleri ortadan kaldırmaya çalışırsa ben de onların ekonomisini ortadan kaldırırım

09 Ekim 2019 23:14

T24 Dış haberler

Beyaz Saray'da konuşan ABD Başkanı Donald Trump, CBS muhabirinin aktardığına göre "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Kürtleri ortadan kaldırmaya çalışırsa ben de bu durumda onların ekonomisini ortadan kaldırırım" dedi. Trump, "Umarım Erdoğan mantıklı davranır ama Türkiye'nin Kürtlerle uzun süredir düşman olduğunu biliyorum" dedi.

"Sonsuz savaşlara son verilmesi gerektiğini" bir kez daha vurgulayan Trump, birçok kişinin Suriye'den çekilme kararına destek verdiğini söyledi. 

Trump, Avrupa'dan gelen tutuklu IŞİD savaşçılarını ülkelerinin geri alması gerektiğini bir kez daha söyledi. ABD lideri, "IŞİD'lilerle ya Türkler ya da Kürtler ilgilenir diye düşündük" dedi. Trump, IŞİD'liler kaçarsa Avrupa'ya kaçarlar, oraya gitmek istiyorlar" dedi.

Trump, Barack Obama'nın PKK ile iş birliği yaptığını savunarak, bunun bir hata olduğunu, çünkü PKK'nın Türkiye'nin "ölümcül düşmanı olduğunu" söyledi.

ABD Başkanı, ülkesinin tarihinde yaptığı en büyük hatanın Orta Doğu'ya girmek olduğunu ifade etti.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham'ın agresif paylaşımlarına da değinen Trump, "Sanırım Lindsey Orta Doğu'da 200 yıl daha kalmak istiyordu ve yüz binlerce asker daha yollamak istiyordu" diye konuştu.

Erdoğan'ı daha önce durdurduğunu söyleyen Trump, "sınırı aşarlarsa yaptırımlardan daha fazlasını uygularım" dedi ve ekle, "Onlar savaşmak istedi, o zaman böyle".

Trump, "Kürtler bize 2. Dünya Savaşı'nda destek olmadı, Normandiya çıkartmasında da destek olmadılar. Onlar sadece kendi toprakları için savaşır. Bunlar bir kenara biz Kürtleri severiz" ifadelerini kullandı.