Politika

Kobani olayları döneminin Başbakanı Ahmet Davutoğlu: İmralı'dan mektup gelseydi bu cezalar verilecek miydi?

22 Mayıs 2024 11:32

T24 Haber Merkezi

Kobani olayları döneminde Başbakanlık koltuğunda oturan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, davada mahkemenin verdiği karara ilişkin değerlendirmesinde,"Tesadüf mü sizce? 31 Mart seçimleri bitiyor, 1 ay sonra kararlar açıklanıyor. Peki 2019’da İmralı’dan mektup getirildiği gibi 2024’te de bir mektup getirilseydi ya da Osman Öcalan’ın televizyona çıktığı gibi birileri çıkıp ‘İstanbul’da oyunuzu Cumhur ittifakının adayına verin’ deseydi acaba bu cezalar verilecek miydi? Ne döndü perde arkasında, hangi pazarlıklar yapıldı?" ifadelerini kullandı.

Gelecek-Saadet TBMM Grubu toplantısında konuşan Davutoğlu, 6-8 Ekim 2014'te Kobani olaylarında yaşananlarla ilgili mahkemenin verdiği ağır hapis cezalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. "Tabiki orada hayatını kaybedenler ve kamu düzenini bozanlarla ilgili dava açılmalı" diyen Davutoğlu, "Ama 10 sene niye sürdü bu dava? Niye önce bununla suçlanmadı Selahattin Demirtaş da daha sonra 2018 davasında buraya iliştirildi? Neden biliyor musunuz? Yine bir pazarlık, yine bir müzakere…" yorumunda bulundu. 

Kararın açıklanmasının tesadüf olmadığını kaydeden Davutoğlu, "31 Mart seçimleri bitiyor, 1 ay sonra kararlar açıklanıyor" hatırlatması yaparak, "Peki 2019’da İmralı’dan mektup getirildiği gibi 2024’te de bir mektup getirilseydi ya da Osman Öcalan’ın televizyona çıktığı gibi birileri çıkıp ‘İstanbul’da oyunuzu Cumhur ittifakının adayına verin’ deseydi, acaba bu cezalar verilecek miydi? Ne döndü perde arkasında, hangi pazarlıklar yapıldı?" diye sordu.

 

Kobani davasında yüzlerce yıl ceza yağdı: Demirtaş'a 42 yıl, Yüksekdağ’a 30 yıl 3 ay ceza!

6-8 Ekim 2014 tarihlerindeki Kobani olayları nedeniyle eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 108 sanığın yargılandığı Kobani davasında 83. duruşmada karar açıklandı. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, oybirliğiyle aldığı 130 sayfalık karar metninin özetini sanıkların ve avukatların yokluğunda okudu.

10 yıl önceki Kobani olaylarına ilişkin yargılanan sanıklara ağır cezalar veren mahkeme, 47 ayrı suçtan yargılanan yargılanan Selahattin Demirtaş'a toplam 42 yıl, Figen Yüksekdağ'a ise 30 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine hükmetti.

Mahkeme, yargılanan 24 sanığa toplamda 407 yıl 7 ay hapis cezası verdi. Davada 5 tahliye, 12 beraat, 13 tutukluluğa devam kararı verilirken, firari 72 sanık hakkındaki dosya da ayrıldı. 

Karar duruşmasına katılmayan Demirtaş, son savunmasında “Vereceğiniz kararı yüzüme okumanıza fırsat vermeyeceğim. Kendinize okuyacaksınız” demişti.

TIKLAYIN - Kobani davasında karar: Demirtaş'a 42 yıl, Yüksekdağ’a 30 yıl 3 ay ceza! 

TIKLAYIN - Kobani Davası kararları: Kime ne kadar ceza verildi?

TIKLAYIN - Kobani kararına Külliye'den ilk yorum Mehmet Uçum'dan: Milli yargımızla ne kadar gurur duysak az

TIKLAYIN - Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel, 7,5 yıl sonra tahliye edildi: Bizim tahliyeye değil, özgürlüğe ve barışa ihtiyacımız var!

TIKLAYIN - Özgür Özel’den Kobani kararlarına ilişkin ilk açıklama: Kim ne derse desin bu davada bir hukuk yok!

TIKLAYIN - Kobani davasında beraat eden Ayhan Bilgen’den ilk açıklama: Tahliye ya da beraat alanları hedef haline getirmek nasıl bir psikoloji!

TIKLAYIN - Hatimoğulları'ndan "yumuşama" açıklaması: Böyle normalleşme olamaz

TIKLAYIN - Kobani kararına iktidar kanadından ilk yorum: "Hayırlı olsun"

TIKLAYIN - Kobani davası kararının ardından DEM Parti'den açıklama: Bu karar IŞİD lehine verilmiştir; İstiklal Mahkemeleri'nin ruhu hortladı

TIKLAYIN - Barolardan Kobani kararına tepki: Türkiye'de yargı bizatihi siyasi hesaplaşmanın tarafı haline gelmiştir

TIKLAYIN - Kobani davasının eski avukatı Bozan, kararı değerlendirdi: Karar sarayın; tercihini, IŞİD çetelerinden, İŞID barbarlığından yana yaptı

TIKLAYIN - Kobani kararının ardından valiliklerden peş peşe yasaklama kararları geldi

TIKLAYIN - Kılıçdaroğlu'ndan Kobani kararlarına tepki: Adalet terazisi bugün bir kez daha kırıldı

TIKLAYIN - Kobani kararlarına CHP'den tepkiler: Kobani davasında çıkan kararlar AKP’nin siyasi intikamı

TIKLAYIN - Kobani davası kararlarına tepki yağdı: "AKP ve normalleşme sözcüklerinin birbirine mesafesini göstermesi bakımından 'tarihi'"

TIKLAYIN - Kobani davasında 10 yıl hapis cezası verilen Ahmet Türk: Demirtaş'ı hedef haline getirdiler, bunu bir intikam davasına dönüştürdüler