Politika

Karar yazarı Taşgetiren: Özgür Özel hassas konulara iğne batırıyor, bunlar siyasetin şeffaflaşması yolunda doğru aşamalar

“Siyaseti kurgulayan akıl” diye, daha bilinen ifadesiyle “Derin” bir yapı mı var; Özgür Özel'in bir bildiği mi var?"

18 Haziran 2024 12:17

Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in T24 yazarı Murat Sabuncu'ya verdiği söyleşide, "Türkiye siyasetini kurgulayan akıl ve bu aklın MHP ile olan irtibatı"na yönelik sözlerine ilişkin olarak, "Özel hassas konulara iğne batırıyor. İlginç. Bunlar siyasetin şeffaflaşması yolunda doğru aşamalar gibi geliyor bana." değerlendirmesini yaptı. 

Özgür Özel'in Tekirdağ'da buğday mitingi dönüşü açıklamalarını köşesinden aktaran Murat Sabuncu, gündemdeki siyasette normalleşme, Sinan Ateş cinayeti ve AKP-MHP arasında yaşandığı iddia edilen gerginliğe ilişkin olarak, Özel'in "siyaseti kurgulayan aklı" bildiğini ima edip; o aklın MHP içinde-MHP ile irtibatlı olduğunu belirterek "devlet içindeki farklı güç dengelerine" dikkat çekmişti.

Taşgetiren, Özgür Özel'in açıklamalarına ilişkin "Ak Parti nasıl okudu acaba?" başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı: 

"Yazının başlığında sorduğum soru, tam da burası için… Ak Parti nasıl okudu, daha önemlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan nasıl okudu Bahçeli’nin “sonsuz desteği”ni? Özgür Özel’in yorumunu nasıl değerlendirdi? Bahçeli’nin ilk anayasa değişikliği çağrısı, ardından gelen Cumhur İttifakı oluşumu, süreç içinde Ak Parti’nin politikalarda daha çok MHP benzeşmesi yaşamasını nasıl okudu Cumhurbaşkanı ve AK Parti? “Siyaseti kurgulayan akıl” diye, daha bilinen ifadesiyle “Derin” bir yapı mı var? Özgür Özel “Boş mu atıyor?” yoksa bir bildiği mi var? Mesela MHP’yi o özel yapının parçası olarak görüyor da “Normalleşme” dediği şey ile, “İttifak”ın AK Parti kanadını daha “görünür ve makul siyaset alanı”na çekmek mi istiyor?

Ben hep işin ucu böyle değerlendirmelere gelince “Derin devlet varsa Cumhurbaşkanı Erdoğan onun neresinde olabilir, 22 yılda o yapıyı kontrol edecek duruma gelmedi mi, yoksa o yapıyı kontrol ederek mi işler yürütülüyor?” diye sordum. Bence MHP ile ilişkileri sorgularken bazı Ak Partililerin kafasında da benzeri sorular var. Özgür Özel hassas konulara iğne batırıyor. İlginç. Bunlar siyasetin şeffaflaşması yolunda doğru aşamalar gibi geliyor bana."

Yazının tamamını okumak için tıklayın 


MURAT SABUNCU'NUN SÖYLEŞİSİ - Özgür Özel'in "Türkiye siyasetini kurgulayan akıl" dediği yer neresi? CHP'nin devletle yakınlığı-mesafesi

TIKLAYIN - MHP’li Yönter'den Özgür Özel'e "Demirtaş" yanıtı: Senin gibilerinin siyasette yer alıyor olması bile başlı başına garabet

MURAT SABUNCU'NUN SÖYLEŞİSİ - Özgür Özel: Demirtaş ile çalışma toplantısı yapmak istiyorum, MHP Sinan Ateş cinayetinde sınıfta kaldı

TIKLAYIN - Özgür Özel "MHP'deki ikili" demişti, "Onlardan biri benim" diyen İzzet Ulvi Yönter, yanıt verdi: Aşağılık müfteri, iddialarını ispat etmezsen ahlaksızsın, şerefsizsin, namussuzsun!