Gündem

İliç'te maden faciası: "Keşke biz haklı çıkmasaydık da dokuz işçi bugün toprak altında olmasaydı"

"Madene ilişkin birçok defa bilimsel raporlar hazırlandı, ancak hiiçbiri dikkate alınmadı"

28 Şubat 2024 08:46

Erzincan İliç'teki Anagold Çöpler Altın Madeni'nde meydana gelen liç alanının kayması nedeniyle toprak altında kalan dokuz işçiye ulaşılamaması, bölgedeki ailelerin bekleyişini endişeyle sürdürüyor. Olay, çevresel risklerin yanı sıra iş güvenliği konularında da ciddi soru işaretleri yaratırken, uzmanlar bölgede canlı yaşamını olumsuz etkileyebilecek ciddi çevresel risklere dikkat çekiyor.

Her gün iki imza

Madene karşı uzun yıllardır mücadele eden çevreci Sedat Cezayirlioğlu,Cumhuriyet'e yaptığı açıklamada, yaşadığı toplulukla ilgili endişeleri dile getirdiği için aldığı sıra dışı bir yaptırımı anlattı.

Maden sahasına üç kilometre mesafeden fazla yaklaşmama cezasına çarptırıldığını ve bununla birlikte günde iki kez imza atma zorunluluğu getirildiğini belirtti. Bu durumun, normal prosedürlerin ötesinde bir uygulama olduğunu vurgulayan Cezayirlioğlu, sistemin bile günde iki defa imza atmayı desteklemediğini ancak kendisine böyle bir kısıtlama getirildiğini ifade etti. 15 yıllık bir şirketin kendi topraklarını zehirlediğini söyleyen Cezayirlioğlu, 400 yıllık köyüne girişinin engellendiğini ve bu madene karşı uzun yıllardır mücadele ettiğini, tüm uyarılara rağmen şikayet edildiğini dile getirdi.

14 yılda biriken toprak

Cezayirlioğlu, 13 Şubat'ta yaptıkları uyarılarda haklı çıktıklarını söylerek "Keşke biz haklı çıkmasaydık da dokuz işçi bugün toprak altında olmasaydı. Bugün o işçilerin toprak altından çıkarılması da oldukça güç görünüyor. Çünkü 14 yıllık birikmiş bir toprak söz konusu. Yığının büyük bir çoğunluğu akmış durumda. Neredeyse 30-35 milyon tonluk bir topraktan bahsediyoruz” ifadelerini kullandı.

Söz konusu madenin aktif fay hattı üzerinde olduğunu anımsatan Cezayirlioğlu, siyanür başta olmak üzere birçok kimyasalı içinde barındıran havuzun da yaratabileceği tehlikelere dikkat çekerek söz konusu madenin kapatılması yönünde çağrıda bulundu.

Cezayirlioğlu ayrıca söz konusu madene ilişkin daha önce birçok kez bilimsel rapor hazırlandığını da anımsattı.

Yurttaşlar da tepkili

Madene yaklaşık 300 metre mesafede ortaya çıkan ölü balıkların görüntüsü endişeye neden oldu. Yurttaşlar, "Siyanürle altın uğruna toprağımızı, havamızı, suyumuzu zehirliyorlar" diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

İliç Doğa ve Çevre Platformu üyeleri de sosyal medyadan "İliç’i sahipsiz bırakmayacak, sorumlular yargılanana, maden kapatılana kadar susmayacağız" açıklamasını yaptı.

Erzincan İliç'teki Çöpler Altın Madeni’nde toprak kayması 

Erzincan'ın İliç ilçesinde Anagold şirketine ait Çöpler Altın Madeni'nin bulunduğu geniş bir alanda, 13 Şubat saat 14.28'te toprak kayması meydana geldi. Yaklaşık 10 milyon metreküp toprak, 200 metrelik yamaçtan hızla aşağı doğru aktı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, söz konusu toprağın 800 metre hareket ettiğini belirtti. En az 9 işçi bu kayan toprağın altında kaldı. İhbarı üzerine bölgeye Erzincan Jandarma, AFAD ve sağlık ekipleri yönlendirildi. Fırat Nehri’ne doğru kayan devasa toprak yığınının, siyanür ve sülfürik asit ile yıkanmış malzemelerden oluştuğuna yönelik açıklamalar yapıldı. 

Şirketin, tüm itirazlara rağmen Murat Kurum’un Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olduğu dönemde kapasite artırımına gittiği ve maden hakkında “ÇED raporuna gerek yok” kararı verildiği ortaya çıktı.  

 

TIKLAYIN - Erzincan'da Çöpler Altın Madeni’nde toprak kayması: "Arka tarafta da kayma var; her vardiyada 400 işçi çalışıyor"

TIKLAYIN - İliç'te göçüğe giden yol: Siyanür sızdırdı, ruhsatı iptal edilmedi; vergi borçları silindi, parasını katladı

TIKLAYIN - Çöpler Madeni'ndeki "kapasite artırımı izni" Murat Kurum'un bakanlığı döneminde verilmiş!

TIKLAYIN - Yerlikaya: Cevherin konumlandırıldığı yığın liç alanında kayan kütlenin hacmi 10 milyon metreküp, 9 işçimiz bu kütlenin altında kaldı

TIKLAYIN - TTB'den Çöpler Altın Madeni hakkında açıklama: Siyanür sızıntısı ile gündeme gelen madenin ruhsatı iptal edilmediği gibi, kâr hırsıyla kapasitesinin artırılması faciaya davetiye çıkardı

TIKLAYIN - TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Başkanı Türkkolu: "Göçük altında kalan madenciler, resmi rakamın 5 katı"

TIKLAYIN - 'Siyanür sızıntısını' Meclis'te taşıyan Yeneroğlu aşama aşama anlattı: İliç felaketi nasıl bağıra bağıra geldi?