Spor

Galatasaray ve Fenerbahçe'den tarihi duruş: Devler, Suudilerin Atatürk ambargosuna karşı Süper Kupa maçına çıkmadı!

29 Aralık 2023 20:33

Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki Süper Kupa maçı yaşanan krizin ardından iptal edildi.

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bu akşam oynanacak olan Turkcell Süper Kupa maçı öncesi "Atatürk pankartı" ve "Atatürk tişörtü" krizi yaşandı. Takımların maç öncesinde sahaya Atatürk tişörtleriyle ve seremoniden önce sahaya Atatürk'ün sözlerinin yazılı olduğu pankartlarla çıkmak istemesi, Suudiler tarafından kabul görmedi. Galatasaray ve Fenerbahçe kulüpleri, Maçtan önce Atatürk tişörtleriyle sahaya çıkılmasına izin verilmediği için sahaya çıkmayı reddetti. Süper Kupa maçının iptal olduğu açıklandı!

Galatasaray ve Fenerbahçe'nin maça Atatürk tişörtü ve pankartıyla çıkmasına izin verilmemesi sonrası takımlar sahaya çıkmayı reddetti. Talepler karşılık bulmayınca kulüplere maçın iptal edildiği bilgisi verildi.

Yetkililer, Al Awwal Stadyumu'nu boşaltmaya başladı.

Ne olmuştu?

Galatasaray ve Fenerbahçe'nin maçtan önce ısınmaya Atatürk tişörtüyle, seremoniye ise Atatürk'ün sözlerinin yazılı olduğu pankartlarla çıkmak istediği ve Suudilerin bu talepleri reddettiği aktarıldı. Bunun üzerine iki kulüp, taleplerinin kabul edilmemesi durumunda maça çıkmayacağı belirtildi. Saat 3 sularında medyanın gündemine düşen kriz, akşam saatlerine kadar çözülmeye çalışıldı ancak kulüplerin geri adım atmadığı ifade edildi.

TFF'nin açıklaması

TFF'den yapılan açıklamada, "Süper Kupa Maçı Türk Bayrağımız huzurunda, 100. Yıl Kutlama Etkinlikleriyle, Şehitlerimiz için saygı duruşuyla ve sanatçı Norm Ender’in okuyacağı İstiklal Marşımız ile başlayacaktır." denildi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop ise "İstiklal Marşı ile ilgili taahhütname var. Suudiler bu taahhütnameye uymak zorunda." dedi.

Neye onay verildi, neye onay verilmedi?

Suudi yetkililer tarafından İstiklal Marşı'nın okunmasına ve Türk bayrağı açılmasına izin verildi.

Yetkililier, Atatürk tişörtü ve pankart açılmasına izin vermedi. Gerekçe olarak ise önceden haber verilmemesi ve organizasyonun aksamaması olarak gösterildi.

Galatasaray ve Fenerbahçe, maç öncesi ısınmaya Atatürk tişörtleri ile çıkmak istedi. Galatasaray maça "Ne mutlu Türk'üm diyene!", Fenerbahçe ise "Yurtta sulh, cihanda sulh" pankartıyla çıkmak istedi.

Taraftar stadyumdan çıkarıldı

Turkcell Süper Kupa maçı için Suudi Arabistan'ın Riyad şehrine giden bir taraftar, Fenerbahçe'nin 100. yıl formasını giydiği. Taraftarın iddiasına göre formada Atatürk görseli olduğu için yetkililer tarafından stadyumdan çıkarıldı.

TIKLAYIN - Süper Kupa Atatürk posteri ve İstiklal Marşı krizi yaşanmıştı; Galatasaray ve Fenerbahçe maça çıkmayacak iddiası!

TIKLAYIN - Galatasaray ve Fenerbahçe'den tarihi duruş: Devler, Suudilerin Atatürk ambargosuna karşı Süper Kupa maçına çıkmadı!

TIKLAYIN - Erden Timur'dan Süper Kupa açıklaması: Ülkeye dönüyoruz

TIKLAYIN - Beşiktaş'tan Süper Kupa çağrısı: Atamızın semtinde, dünyanın en güzel stadında oynamak üzere, Atatürk sevdalılarını Türk bayraklarıyla Dolmabahçe’ye bekleriz

TIKLAYIN - CHP'den Süper Kupa paylaşımı: Atatürk’ten taviz vermeyen, Fenerbahçe de Galatasaray da bu kupayı kazandı

TIKLAYIN - Süper Kupa maçı krizin ardından iptal oldu, Mehmet Büyükekşi'ye tepki yağdı: Atatürk'ü tartışmaya açan TFF, istifa!

TIKLAYIN - Galatasaray ve Fenerbahçe'den yurda dönme hazırlığı!

TIKLAYIN - Galatasaray, Fenerbahçe ve TFF'den ortak Süper Kupa açıklaması!

TIKLAYIN - Bölünen futbol, Galatasaray ve Fenerbahçe’ye destekte bir araya geldi; Suudilerin Atatürk ambargosuna karşı ezeli rakipler, ortak değerde birleşti

TIKLAYIN - Siyasilerden Süper Kupa maçı açıklamaları: AKP iktidarının sorumsuzluğu, Suudi Arabistan yetkililerini hadsizleştirmiş!

TIKLAYIN - Ali Koç ve Dursun Özbek, toplantı yapılan otelden ayrıldı

TIKLAYIN - Cem Küçük: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin istifasını istediği duyumum var

TIKLAYIN - Özgür Özel: Tüm halkımızı takımlarımızı karşılamaya davet ediyorum

TIKLAYIN - İmamoğlu: 2023 yılı Süper Kupası ikiye bölünmeli; Atatürk’e olan bağlılığımızın simgesi olarak müzede sergilenmeli

TIKLAYIN - Riyad’da stadyuma giren taraftarlar İstiklal Marşı’nı okurken yüksek sesle müzik açıldı!

TIKLAYIN - Devlerin Riyad'ın Atatürk ambargosuna karşı finale çıkmama kararı yurt dışında da yankılandı: 'Suudiler, hiç yenilmemiş bir adamı yenebileceklerini düşündü'

TIKLAYIN - Hollanda'da sandıktan zaferle çıkan Wilders'tan Süper Kupa paylaşımı: Atatürk 10 - Suudi Arabistan 0

TIKLAYIN - Mansur Yavaş: Suudi Arabistan Büyükelçiliğinin sokağını Bayrağımız ve Atatürk posterleriyle donatıyoruz

TIKLAYIN - Beşiktaş Belediyesi Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nun bulunduğu sokağın ismini değiştiriyor

TIKLAYIN - Suudi Arabistan’dan Süper Kupa’yla ilgili ilk açıklama: İki takım da anlaşmaya uymadı

TIKLAYIN - CHP İl Başkanı Çelik: Sporcularımıza sahip çıkan halkımızla Sabiha Gökçen Havalimanı'ndayız

TIKLAYIN - Fenerbahçeli ve Galatasaraylı taraftarlar, havalimanlarına akın etti: Mustafa Kemal'in askerleriyiz!