Gündem

Eski Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'nin 'antikacı dükkanı gibi' dediği THK'dan açıklama: CL-215 uçakları için geri sayım başladı

16 Haziran 2022 21:28

Türk Hava Kurumu (THK), kuruma ait olan ve orman yangınlarıyla havadan müdahalede kullanılan CL-215 amfibik yangın uçaklarının 4 tanesinin bakım ihtiyacı TUSAŞ ile yapılan işbirliği çerçevesinde bir yıla aşkın çalışmanın nihai aşamasına gelindiğini açıkladı. 

Geçtiğimiz yıl ülkenin bir çok yerinde meydana gelen orman yangınlarının ardından dönemim Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamada THK'daki uçakların eski olduğunu ve uçakların uçabilecek kapasitede olmadığını dile getirmiş; "Hâlâ antikacı dükkanı gibi 1960'lardan kalma uçakları kullanalım tarzı açıklama yapılıyor" ifadelerini kullanmıştı.

TIKLAYIN | Bakan Pakdemirli: Envanterimizde yangın söndürme uçağımız yok

THK, sosyal medya hesabından yayınladığı açıklama ile 1 adet yangın söndürme uçağının bakımlarının ardından son aşamada olduğunu ve hizmete hazır hale geleceği söyledi.

Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığından yapılan açıklamada, “9 adet CL 215 amfibik yangın söndürme uçağımızdan uçuşa elverişlilik alabilecek 6 uçaktan ilk etapta 4 adedinin bakımları Tarım ve Orman Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı işbirliği sonucu TUSAŞ’ın destekleriyle yapılmaya başlandı. Bunlardan 3 adedinin bakımları tamamlandı. 1 uçağımızın da bakımı son aşamasında. 2 adet uçağımızın bakımı da bir yandan devam edecek ve en geç önümüzdeki yıla hazır hale gelecektir” denildi.

TIKLAYIN | Bakan Pakdemirli 'Arızalı' demişti; THK uçaklarının uçuş sertifikaları ortaya çıktı

Açıklamada, “Uçaklarımız Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından denetlenmekte, TUSAŞ’ın isteğiyle THY’den gelen teknik ekip tarafından genel ve son kontrolleri yapılmakta. 2 uçağımız bütün kontrolleri SHGM ve TUSAŞ tarafından yapıldıktan sonra, 15-16 Haziran’da THK Etimesgut yerleşkesinden havalanarak uçuşlarını başarıyla gerçekleştirdi. Pilotlarımızın işe alım süreci tamamlanarak, tazeleme ve yenileme eğitimlerine başlandı. CL-215 amfibik uçaklarımız piston motorlu olup dünyada az sayıda kaldığı için yedek parça temini uzun zaman almaktadır. TUSAŞ ve üretici firma desteği ile yedek parça temin edilebildiği müddetçe hizmet verecektir.

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Savunma Sanayi Başkanlığı işbirliğine istinaden Tarım ve Orman Bakanlığına hizmet sunmak üzere TUSAŞ-THK iş ortaklığı olarak 3+1 uçak kiralama teklifimiz de bugün uygun bulunarak işlemi tamamlandı. Temmuz ayı itibariyle uçaklarımız yangın bölgelerinde konuşlanacak ve 4 adet uçağımız ay içinde faal olarak hizmette bulunacaktır” ifadelerine yer verildi. (İHA)

TIKLAYIN | Bakan Pakdemirli: THK’ya 15-20 yılda 120-130 milyon Euro ödeme yaptık, bu parayı başka yerlerde harcamak yerine uçakları yenileyebilirlerdi