Seçim 2024

Eski AKP'li vekil, mazbata verilen Abdullahat Arvas'a seslendi: Van tercihini Abdullah Zeydan'dan yana kullanmıştır

03 Nisan 2024 00:59

T24 Haber Merkezi

Eski AKP Milletvekili Abdulmuttalip Özbek, Van Büyükşehir Belediyesi'ni kazanan Abdullah Zeydan'a mazbata verilmemesini eleştirdi, mazbata verilen AKP adayı Abdullahat Arvas'a, "Milletin desteği olmadan yönetime gelmek vicdanı yaralar. Vanlı vatandaşlarımız tercihini Abdullah Zeydan'dan yana kullanmıştır" diye seslendi.

AKP iktidarı Van Büyükşehir Belediyesi’ni yüzde 55 oyla kazanan DEM Parti’li Abdullah Zeydan’ın, seçilme hakkını Adalet Bakanlığı'nın seçime 2 gün kala yaptığı itiraz üzerin elinden aldı. Zeydan’ın alması gereken mazbatanın 130 bin oy fark attığı AKP’li rakibi Abdullahat Arvas’a verilmesi YSK tarafından kararlaştırıldı.

DEM Parti MYK başta olmak üzere çok sayıda il ve ilçe örgütleri, 3 Nisan'da Van'da protesto kararı aldı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel'de Van'a gidilmesi için CHP heyeti görevlendirdi.

"Milletin desteği olmadan yönetime gelmek vicdanı yaralar"

Karar bazı AKP'li isimler tarafından da eleştirildi. Onlardan biri de eski AKP Hakkari Milletvekili  Abdulmuttalip Özbek oldu. Özbek, X hesabından yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim gecesi yaptığı konuşmayı hatırlatarak, Arvas'a seslendi. Özbek, şunları yazdı:

"Kardeşim @ArvasAbdulahat, Milletin desteği olmadan yönetime gelmek vicdanı yaralar. Sayın Cumhurbaşkanımızın seçim gecesi konuşmasını hatırlamanı isterim: ‘Milletimizin kararına hürmetsizlik etmeyecek, milletin takdirini sorgulamaktan uzak duracağız.’ Ak Parti olarak tüm çabalarımıza rağmen Vanlı vatandaşlarımız tercihini Abdullah Zeydan'dan yana kullanmıştır. Bize düşen milletimizin seçimine saygı göstermek ve önümüzdeki seçimler için çalışmaktır. Adını aileni tüm Vanlıları düşünerek bu karardan bir an önce vazgeçmeni dilerim."

Valilik'ten kente giriş-çıkışları da yasakladı

Valilik, 3 Nisan'da Van'da yapılacak yürüyüş ve protestolara yasak kararı aldı. Van'da 15 gün süreyle gösteri, yürüyüş, oturma eylemi gibi her türlü eylem ve etkinliği yasak getiren Van Valiliği, söz konusu protestolar için çevre il ve ilçelerden gelecek kişi ve grupların da kente ve ilçelere giriş-çıkışlarına izin verilmeyeceğini duyurdu. 

Valilik, 03-17 Nisan'da yapılacak basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılmasının yasaklandığını bildirdi.

Memnu haklar nedir?

Memnu haklar, diğer bir deyişle yasaklanmış haklar, kişinin ceza mahkumiyeti nedeniyle, ceza kanununun dışında farklı kanunlardan kaynaklanan mahrum edildiği haklardır. Memnu hakların iadesi ise, bu hakları geri almak için düzenlenen bir ceza hukuku kurumudur.

TIKLAYIN - Van İl Seçim Kurulu, mazbatayı DEM Partili adayın yarısından daha az oy alan AKP'li adaya verdi!

TIKLAYIN - Selahattin Demirtaş'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Van" mesajı: Bu gidişata daha en başından dur demenizi bekliyoruz

TIKLAYIN  - İmamoğlu'ndan Zeydan kararına tepki: DEM Parti adayına mazbatasının verilmemesi Van halkının iradesini tanımamaktır

TIKLAYIN - Özgür Özel'den 'Van' açıklaması: Bunu iptal ettirmek, Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır

TIKLAYIN - Van Valiliği'nden 15 günlük yasak kararı: Protestolar için kente giriş-çıkışlara da izin verilmeyecek

TIKLAYIN - Van'da kazanan Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkı geri alındı; DEM Parti “Halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz!" dedi

TIKLAYIN - Van İl Seçim Kurulu Başkanı'ndan Zeydan kararına muhalefet şerhi: Kararı YSK vermeli

TIKLAYIN - Dem Parti’den Van’da kazanan Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkının geri alınmasına ilişkin açıklama: Halkın iradesine saygı duyun!

TIKLAYIN - Başak Demirtaş'tan Abdullah Zeydan tepkisi: Halk iradesinin yanında olmak için yarın ben de Van’dayım

TIKLAYIN - HÜDA PAR'dan Van açıklaması: Kazanan adaya mazbatanın verilmemesi, halk iradesinin gasp edilmesidir

VİDEO - Van’da Abdullah Zeydan’ın memnu hakların iadesinin iptalini protesto eden vatandaşlara polis müdahalesi

GALERİ - Van'da kazanan DEM'li Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkının geri alınmasına tepki yağdı: Halka siyasi pusu kuruluyor

TIKLAYIN - Özgür Özel, heyet görevlendirdi: CHP Van'a gidiyor