Politika

Erdoğan'dan milletvekillerine "ıstakoz" ve "Rolex" tepkisi: Bunlar bilinemeyecek, akıl edilemeyecek şeyler değil

02 Mayıs 2024 11:42

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ıstakoz, Rolex saat ve Maldivler tatili paylaşımlarıyla tartışma yaratan milletvekillerine tepki gösterdi. Erdoğan, "Milletvekilinin, yediğiyle, içtiğiyle, oturduğuyla, taktığıyla, kılık kıyafetiyle daha dikkatli olması gerekmez mi? Benim bu konuda milletvekillerine ayrıca bir uyarıda mı bulunmam gerekiyor? Bir milletvekiline yediğini, giydiğini paylaşma denilir mi? Bunlar bilinemeyecek, akıl edilemeyecek şeyler değil" ifadelerini kullandı. 

Hürriyet'ten Ebru Karatosun'un haberine göre, Monaco'da ıstakoz, pahalı marka saatler, Maldivler tatili gibi paylaşımlarla gündeme gelen AKP milletvekillerine, Erdoğan'dan eleştiri geldi. Geçtiğimiz günlerde toplanan AKP MYK'sının ardından yaptığı bazı görüşmelerde konuya değinen Erdoğan, vekillerin sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili uyarıda bulundu.

Edinilen bilgilere göre, Erdoğan, “Milletvekili, konumu itibarıyla halkın her zaman gözünün önündedir. Yediğiyle, içtiğiyle, oturduğuyla, taktığıyla, kılık kıyafetiyle daha dikkatli olması gerekmez mi? Benim bu konuda milletvekillerine ayrıca bir uyarıda mı bulunmam gerekiyor? Bir milletvekiline yediğini, giydiğini paylaşma denilir mi? Bunlar bilinemeyecek, akıl edilemeyecek şeyler değil. Herkes milletvekilliği makamının sorumluluğunun farkında olmalı. Milletvekilleri, kendini bir vatandaş gibi konumlandıramaz. Ben herkes gibi saat takıyorum, herkes gibi yemek yiyorum diyemez” dedi.

Ne olmuştu?

Monaco'da Istakoz yediği anları sosyal medya hesabından paylaşan AKP İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı ile Maldivler tatilini paylaşan partinin Çankaya belediye başkan adayı Hüseyin Filiz, tepki çekmişti.

AKP Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, 562 bin TL'lik Rolex marka saatiyle "Biz bu milletin ta kendisiyiz" notuyla fotoğraf paylaşmış, gelen tepkiler üzerine paylaşımını kaldırmıştı. 

Yenişehirlioğlu, kısa bir süre sonra da Audemars Piguet Royal Oak saatiyle görüntülendi. Yenişehirlioğlu'nun lüks saatinin piyasa değerinin 57 bin 571 Euro, yani yaklaşık 2 milyon TL olduğu öğrenildi.

TIKLAYIN - AKP Milletvekili Şebnem Bursalı'nın 'Monaco'da ıstakoz ziyafeti' paylaşımı olay oldu

TIKLAYIN - AKP'li vekilden ıstakoz paylaşımı yapan Şebnem Bursalı'ya tepki: Görgüsüz ve halktan kopuk

TIKLAYIN - Şebnem Bursalı'nın paylaştığı fotoğraf AKP'de de tepkiye yol açmıştı: Erdoğan'dan "ıstakoz" hamlesi

TIKLAYIN - AKP'de bir ıstakoz vakası daha! AKP'li Salih Kahraman ıstakozlu fotoğrafını "Balık" diye paylaştı

TIKLAYIN - AKP'li Yenişehirlioğlu'nun ultra lüks bir saati daha ortaya çıktı; Değeri yaklaşık 2 milyon TL

TIKLAYIN - AKP’de Rolex kazası: “Biz bu milletin ta kendisiyiz” diye paylaştığı fotoğrafı sildi

TIKLAYIN - AKP'li Yenişehirlioğlu'ndan 'Rolex' açıklaması: Alın teriyle helal yoldan edindim, takmaya devam edeceğim