Gündem

Kılıçdaroğlu'nu destekleyen delegelerin bir kısmı kurultayın ikinci gününe kalmadı 

05 Kasım 2023 23:30

CHP'nin 38. Olağan Kurultayı 4 Kasım'da Ankara Spor Salonu'nda “İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı” sloganıyla başladı. Kurultayın ilk gününde genel başkanlık yarışını 812 oy ile Özgür Özel kazandı. Kemal Kılıçdaroğlu ise 536 oy alarak kaybetti. 

İkinci günde ise 60 üyeli Parti Meclisi (PM) ve 15 üyeli Yüksek Disiplin Kurulu’nun belirlenmesi için yarışılacak. 1366 delege, PM üyeliği seçimleri için sandık başına gidecek. Delegeler, kurultayın bugünkü bölümünde PM üyelerinin yanı sıra 15 kişiden oluşan YDK'nin üyelerini de seçecek. 

İddiaya göre; PM üyeliği için tahmini 400 kişi başvurdu. 

Kurultayın ikinci gününde Kılıçdaroğlu ve Özel'i destekleyen delegeler arasında PM listeleri hazırlığı çekişmeli geçiyor. 

Özel, "geniş" anahtar liste hazırlıyor

Özel'in kırgınlık yaratmamak için "geniş" bir anahtar liste hazırladığı iddia ediliyor. Listede, hem il başkanlarının hem de kendisinin istediği isimlere yer vermesi bekleniyor. 

Kılıçdaroğlu'nu destekleyen delegelerin bir kısmı kurultayın ikinci gününe kalmadı 

Genel başkanlık için Kılıçdaroğlu'nu destekleyen delegelerin bir kısmı, mağlubiyetin ardından kurultayın ikinci gününe katılmadı. Ankara dışından gelen bazı delegeler, şehirlerine döndü. 

"Özgür Çelik" karmaşası 

PM listesinde İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik'in de yer aldığı iddia edilmişti. Çelik iddiaları yalanladı ve listede adı yer alan kişinin İstanbul Sultanbeyli'den bir partili olduğunu söyledi. 

Yaklaşık 500 üye partiden ayrıldı

Kurultayın ilk gününde Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlık yarışını kaybetmesiyle kendisini destekleyenlerin 4 Kasım gecesinde üyelerin partiden istifalarını verdiği iddia ediliyor.

Delegelerin iddiasına göre; genel başkanlık yarışını Özel'in kazanmasının ardından yaklaşık 500 üye partiden istifasını verdi. 

CHP 38. Olağan Kurultayı'nda Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri seçiliyor

4 Kasım'da “İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı” sloganıyla başlayan ve genel başkan değişimiyle bir devri kapatan CHP 38. Olağan Kurultayı'nda, 60 üyeli Parti Meclisi (PM) ve 15 üyeli Yüksek Disiplin Kurulu belirlenecek.

Özgür Özel'in genel başkanlığa seçildiği Ankara Spor Salonu'ndaki kurultayda partinin kurultayın ardından en yetkili organı olan PM belirlenecek. Genel başkanlık seçimi için oy kullanan 1366 delege, 60 kişiden oluşan PM üyelerinin seçimi için de sandık başına gidecek. Bu kapsamda, PM üyeliği seçimleri için aday başvuruları Kurultay Divanı'nca kabul edilecek. Adayların sıra numaralarının belirlenmesi ve seçim için hazırlıkların tamamlanmasının ardından akşam saatlerinde PM üyelerinin seçimine geçilecek. Delegeler, kurultayın PM üyelerinin yanı sıra 15 kişiden oluşan YDK'nin üyelerini de seçecek.

TIKLAYIN - CHP 38. Olağan Kurultayı'nda 2. gün: Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri seçiliyor

TIKLAYIN - Özgür Özel’in PM'sinde “Zoom” toplantısına katılanlar yer almadı; Kılıçdaroğlu MYK’sından üç isim yeniden PM’ye girmeye aday

TIKLAYIN - Kılıçdaroğlu'nu destekleyen delegelerin bir kısmı kurultayın ikinci gününe kalmadı

TIKLAYIN - Kılıçdaroğlu dönemi bitti, yeni CHP Genel Başkanı Özgür Özel!

TIKLAYIN - Özgür Özel'den zafer konuşması: Kılıçdaroğlu, İmamoğlu, ailesi, öğretmenleri ve delegelere teşekkür etti

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU YAZDI - CHP’de 13 yıllık Kılıçdaroğlu dönemi seçim sandığında değil, kurultay sandığında kapandı; Özel-İmamoğlu dönemi başladı

TIKLAYIN  - Özgür Özel kimdir: Eczacılıktan, İmamoğlu'yla el ele CHP Genel Başkanlığı'na