Politika

CHP'li Çeviköz'den Tunus açıklaması: Demokrasinin bu şekilde askıya alınmasını asla tasvip etmiyoruz

26 Temmuz 2021 17:21

CHP Dış Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz, Tunus'taki siyasi karışıklık ile ilgili, "Bu gelişme, bir ülkede belli yetkilerin tek adam tarafından demokrasiyi tehlikeye sokacak şekilde istismar edilebileceğini göstermesi açısından ibret vericidir. Tunus’ta demokrasinin askıya alınmasını asla tasvip etmiyoruz" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, Tunus'ta yaşanan gelişmeler ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Emekli Büyükelçi Çeviköz, "Tunus’ta demokrasinin bu şekilde askıya alınmasını asla tasvip etmiyoruz" dedi.

ANKA Haber Ajansı'nda yer alan habere göre Çeviköz'ün açıklaması şöyle:

"Tunus’ta Cumhurbaşkanı Said’in hükümeti görevden alması, parlamentonun faaliyetlerini dondurması ve seçilmiş milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırması tüm dünyada olduğu gibi tarafımızdan da dikkatle izlenmektedir.

Bu gelişme bir ülkede belli yetkilerin tek adam tarafından demokrasiyi tehlikeye sokacak şekilde istismar edilebileceğini göstermesi açısından ibret vericidir. Tunus’ta demokrasinin bu şekilde askıya alınmasını asla tasvip etmiyoruz.

Tunus, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da 2011 yılında başlayan halk hareketleri ertesinde demokratik düzene kısa zamanda geçiş açısından örnek olmuştur. Bu geleneği sürdürerek mevcut süreci de anayasa ve hukuk düzeni çerçevesinde geride bırakmasını, ivedilikle parlamenter demokrasiyi yeniden hayata geçirmesini bekliyoruz."

TIKLAYIN-Tunus'ta Cumhurbaşkanı Said, hükümeti görevden aldı ve parlamentonun yetkilerini dondurdu

TIKLAYIN-Tunus’ta neler oluyor: İşsizlik ve bütçe açığı patladı; IMF ile görüşmeler sürüyor

TIKLAYIN- TBMM Başkanı Şentop'tan Tunus açıklaması: Yaşananlar endişe verici

TIKLAYIN-Dışişleri Bakanlığı'ndan Tunus açıklaması

TIKLAYIN-Cumhurbaşkanlığı Sözcü Kalın: Tunus'ta halkın iradesinin yok sayılmasını reddediyoruz

TIKLAYIN-Babacan'dan Tunus açıklaması: Derin kaygı duyuyoruz

TIKAYIN-Davutoğlu'ndan Erdoğan'a 'Tunus' çağrısı: Taraflarla görüşerek gerilimi düşürmek üzere Tunus’a hemen bugün bir heyet gönderilmeli

TIKLAYIN-Karamollaoğlu: Tunus halkının iradesinin askıya alınmış olması bizleri derin bir endişeye sevk etmiştir